کد خبر: 610781
تاریخ انتشار :

بورل روابط روسیه و اروپا را نامطلوب خواند

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

مسوول سیاسی اتحادیه اروپا در جریان دیدار خود از روسیه از روز ۴ تا ۶ ماه فوریه (روز پنجشنبه تا شنبه) درباره روابط اتحادیه اروپا و روسیه و مسائل ژئوپلیتیکی جهانی با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت وگو کرد.

بنا به این گزارش، بورل همچنین با نمایندگان سازمان های اجتماعی روسیه ازجمله سازمان های غیردولتی که در فعالیت خود با محدودیت های شدید قوانین روسیه مواجه هستند و نیز نمایندگان محافل تجاری اروپایی و اندیشمندان و دانشمندان روس دیدار و گفت و گو و رایزنی کرد.

در این بیانیه همچنین آمده است: در جریان دیدار بورل و لاوروف، طیف وسیعی از مسائل سیاست خارجی، ازجمله اقدامات روسیه در اوکراین، ضرورت احترام به انتخاب دمکراتیک مردم بلاروس و سایر مناقشات در همسایگی مطرح و مورد بررسی قرار گرفت. مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، خاطرنشان کرد که مطابق توافقنامه هلسینکی، ثبات در اروپا باید براساس همکاری، احترام به تمامیت ارضی و حق حاکمیت کشورها و رعایت حقوق بشر و آزادیهای اساسی استوار باشد.

«دو طرف در دیدار خود درخصوص برنامه جامع اقدام مشترک در مورد برنامه هسته ای ایران (برجام) و روند حل و فصل مسائل خاورمیانه و سایر موضوعات گفت و گو کردند.»

در ادامه بیانیه آمده است: مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نگرانی این اتحادیه را از وضعیت حقوق بشر در روسیه و تلاش های برای ساکت کردن صدای انتقاد سازمان های اجتماعی و جامعه مدنی را اعلام و خاطرنشان کرد که اتحادیه اروپا حکم اخیر در مورد الکسی ناوالنی را که به دنبال دستگیری و نیز تلاش برای مسموم کردن وی با مواد فلج کننده در خاک روسیه را قاطعانه محکوم می کند.

بورل یادآوری کرد که اتحادیه اروپا انتظار دارد که ناوالنی و همه کسانی که به تازگی در جریان اعتراضات اخیر بازداشت شده اند آزاد شوند.

به گفته وی وزیران خارجه اتحادیه اروپا در جلسه شورای اروپا در این ماه مورد حکم ناوالنی و اقدامات بعدی این اتحادیه که در مورد بکارگیری سلاح شیمیایی تحریم هایی را اعمال کرده اند گفت و گو خواهند کرد. بورل در جریان دیدار خود با وکلای ناوالنی هم ملاقاتی داشته است.

دادگاه ناحیه سیمونف مسکو روز سه شنبه جلسه ای در دادگاه شهر مسکو برگزار کرد و حکمی صادر کرد که بر اساس آن حبس تعلیقی ۳.۵ ساله ناوالنی به ۳.۵ سال حبس در زندان تبدیل شد و با احتساب مدتی که ناوالنی در بازداشت خانگی بسر برده است باید دو سال و هشت ماه در زندان بسر برد.

در ادامه بیانیه خاطرنشان شد که بورل از تصمیم مسکو برای اخراج دیپلمات های کشورهای آلمان، سوئد و لهستان از روسیه بخاطر شرکت در اعتراضات انتقاد کرد و از دولت روسیه خواست در این تصمیم خود تجدیدنظر کند.

"سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در دیدار با "جوسپ بورل" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: مساله اصلی که با آن برخورد می کنیم نبود روابط مناسب بین روسیه و اتحادیه اروپا - دو بازیگر عمده در منطقه اوراسیا - است.

لاوروف روز جمعه در دیدار با بورل در آغاز مذاکرات با بیان اینکه ما به همه سوالات شما پاسخ می دهیم و در این دیدار سعی می کنیم شما را ناامید نکنیم، اظهار داشت: ما آماده ایم که در دیدار امروز در مورد همه مسائل از جمله مسائل منطقه ای گفت وگو کنیم.

وی ادامه داد: اما مساله اصلی که با آن برخورد می کنیم، نبود روابط مناسب بین روسیه و اتحادیه اروپا - دو بازیگر عمده در منطقه اوراسیا - است. این وضعیت ناسالم بوجود آمده سودی برای هیچ کس به همراه ندارد.

وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: بحث ها و گفت وگوهای متضاد ما درباره مسائل بین المللی یا نگرانی ها و ایرادهای متقابل نمی تواند جایگزین رویکرد منظم و جامع دو طرف و همکاری های روسیه و اتحادیه اروپا شود که قبلا وجود داشت و بروکسل آن را بطور یکجانبه از بین برد.

مسوول سیاسی اتحادیه اروپا امروز پیش از ترک مسکو در محل قتل بوریس نمتسوف از رهبران مخالفان دولت روسیه که شش سال پیش در مرکز مسکو کشته شد، حضور یافت و به نمتسوف ادای احترام کرد.

نمتسوف سرشناس‌ترین مخالف پوتین، شش سال پیش در چنین روزی توسط افراد ناشناس در نزدکی کاخ کرملین ترور شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما