کد خبر: 610804
تاریخ انتشار :

متکی و قوی سخنگویان شورای وحدت شدند

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه نیوز: منوچهر متکی رئیس هیأت اجرایی امروز یکشنبه 19 بهمن در نشست خبری ضمن تبریک دهه فجر و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: شورای وحدت در سازوگاری شفاف، فراگیر و قابل دفاع با مشارکت همه تشکل ها و اقشار در یک دعوت عام و جلسه عمومی ساماندهی شد و شکل گرفت. وی افزود: جامعه روحانیت در حد محدودی برای خودش این مشارکت را پذیرفت. در جلسه ای که 40 حزب و تشکل حضور داشتند درباره وحدت عملی گفتگو کردیم. به پیشنهاد احزاب بلوک های حزبی تشکیل دادیم. بلوک های حزبی با معرفی هر 7 یا 8 حزب یک کاندیدا را انتخاب کردند و 5 نفر به عنوان نمایندگان بلوک های حزبی ضلع اول این مثلث را تشکیل دادند.

این فعال سیاسی اصولگرا اظهار کرد: جامعه روحانیت 3 نفر را به این مجموعه به عنوان ضلع دوم مثلث معرفی کرد و ضلع سوم نمایندگان اقشار مانند بانوان، اساتید، دانشجویان، هیأت ها و رزمندگان حوزه بودند. شورای وحدت به این ترتیب شکل گرفت و کارش را آغاز کرد.

وی با اشاره به ساختار شورای وحدت ادامه داد: جامعه روحانیت به عنوان دعوت کنند می خواهد کمک و جریانات همراه و همسو را ساماندهی کند. این جریان بعد از انتخابات به کار خودشان ادامه می دهند. هدف آن است که موضوعات جامعه اولویت بندی شود. عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری یادآور شد: ما موضوعی به نام آمریکا در 42 سال گذشته داریم. هر هفته و هر روز در ایران صبحت از آمریکا است و در آمریکا سخن از ایران است. ما چه برداشتی از آمریکا داریم و چگونه تعریفش میکنیم و چه تعامل برآمده از نظام برایش داریم. در بحث اقتصاد مقاومتی ما مواضع متفاوتی درباره اش می بینیم. موضوعات زیادی دیگری هم هستند که لازم است کارگزاران نظام باید درباره این موضوعات نظر واحدی داشته باشند. این از اهداف آرمانی مهمی است که شورای وحدت دنبال آن است. وی با اشاره به تشکیل هیأت اجرایی شورای وحدت افزود: این هیأت در یک پروسه انتخاباتی و دموکراتیک بر مبنای مشارکت جمعی شکل گرفت. یعنی از هر بلوک حزبی دو نفر انتخاب و جمعا 10 نفر از بلوک های حزبی، 2 نفر از جامعه روحانیت، یک نفر از اقشار و 2 نفر از جمع بانوان در این هیأت حضور دارند که اهداف بلند مدت و کوتاه مدت دارد. متکی با اشاره به تصویب ساختار و تعریف شرح وظایف هیأت اجرایی در هیأت عالی شورای وحدت گفت: در کارگروه اجتماعی هیأت اجرایی 15 کمیته تعریف کردیم که تمام اقشار را در بر می گیرند. هر کدام از این کمیته ها 21 عضو از همان قشر مربوطه هستند، رئیس هر کمیته را هم خود اعضا انتخاب کردند. کمیته های اجتماعی در 22 منطقه شهرداری هسته های مردمی مربوط به صنف خودشان را به وجود می آورند. این هسته ها می تواند جمعیتی تا 30 نفر را در بر بگیرد. وی افزود: نیمی از کمیته ها تشکیل شده اند. تا پایان بهمن تمام کمیته ها تشکیل می شوند و با رعایت پروتکل های بهداشتی همایش ها و نشست های ما از اسفند ماه انجام می شود و در نهایت مانیفست ما تدوین می شود. در پایان اسفند نیز همایش نمایندگان استان های سراسر کشور برگزار می شود.

این فعال سیاسی اصولگرا در این نشستی که در محل جامعه روحانیت برگزار شد، درباره نسبت شورای وحدت با سایر تشکل های اصولگرا اظهار کرد: رویکرد ما حفظ وحدت و پرهیز از تخریب است. به صورت آرمانی به دنبال آن هستیم که رودها به هم بپیوندند و به یک مجموعه تشکیل شوند، گرچه در آغاز راه بزرگان این حرکت در نشست های متعدد این معنا را دنبال کردند که ما این ساختار سازی جدید را مبنای کار هم قرار دهیم و همه در کنار هم قرار گیریم. یعنی مشارکت جمعی و در فضایی دموکراتیک براساس رأی و شفافیت انجام شود.

متکی و قوی سخنگویان شورای وحدت شدند

وی درباره نظر جامعه مدرسین نسبت به شورای وحدت ادامه داد: جلسات خودش را آغاز کرده و در حال بررسی هستند تا ببنیم تصمیم شان چه خواهد بود. عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری درباره نبودن نمایندگان قالیباف، پایداری و احمدی نژادی ها در شورای وحدت یادآور شد: ما شورای وحدت را طیف بندی نکردیم که بگوییم چه کسانی حضور دارند و چه کسانی حضور ندارند تا اهداف بلندمدت و کوتاه مدت را صحبت کنیم و به تصمیم برسیم. وی درباره موازی کاری با شورای ائتلاف افزود: رویکرد ما هم افزایی است براساس مبانی ای که تعریف کردیم، به عنوان نمونه باید احزاب نقش عملی داشته باشند. در مجموع کارهای انتخابات اگر در دو مجموعه با اشتراک بالا انجام شود اگر به هم بپیوندند هم افزا می شوند. سخنگوی شورای وحدت گفت: درباره نامزدها در نخستین جلسه هیأت اجرایی صحبت درباره شاخص ها را آغاز کردیم. پس از مباحث محتوایی و گفتمانی بحث مصادیق را شروع می کنیم. از الان نمی توانیم بگوییم با مجموعه های دیگر به نامزد مشترک می رسیم یا خیر. هدف ما و شعار ما رسیدن به نامزد واحد برای بالا بردن امکان موفقیت در انتخابات 1400 است. وی درباره نتیجه رایزنی ها با جبهه پایداری ادامه داد: با شورای ائتلاف، پایداری و جامعه مدرسین گفتگو کردند. برای شورای ائتلاف و جبهه پایداری کرسی های شان در اینجا خالی نگه داشته شده، اگر تفاهم حاصل شود امکان پیوستن به هم برای کار جمعی وجود دارد. رئیس هیأت اجرایی درباره تفکر غالب پیروزی جریان اصولگرا در اظهار کرد: این فعال سیاسی اصولگرا اظهار کرد: هدف ما رسیدن به نامزد واحد است و این می تواند تا حدود زیادی تضمین کند موفقیت در انتخابات را، ما نباید به دلیل اینکه مردم نسبت به وضع موجود رویکرد خوبی ندارند یا نگران هستند و اعتمادشان را تاحدود زیادی از دست دادند، فکر کنیم پیروز قطعی انتخبات هستیم. معتقدیم گفتمان درست، رسیدن به نامزد اصلح و تبیین مواضع برای مردم با زبان درست مردمی انجام شود.

وی درباره نحوه همکاری ها با جریان قالیباف و احمدی نژاد ادامه داد: ما با همه کسانی که رویکرد شورای وحدت را پذیرا باشند و هگرایی شعارشان باشد، آمادگی همکاری را داریم. من نسبت به افراد نام نمی برم، افراد را در ظرفیت انتخابات ریاست جمهوری بعداً شاید مورد بررسی قرار دهیم، نسبت به شخصیت های سابق یا لایق سیاسی براساس مواضع کنونی شان عندالزوم شورای وحدت اعلام نظر می کند. عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری درباره سهم خواهی پایداری در ادوار قبلی انتخابات یادآور شد: ما از جایگاه شورای وحدت چنین نسبت هایی نظیر سهم خواهی را برای مجموعه ها به کار نمی بریم. ما حرکت جمعی را دنبال می کنیم. پس از تعریف شاخص ها وارد موضوع بررسی مصادیق می شویم و تا کنون کسی را مورد بررسی قرار ندادیم. وی افزود: وحدت یک روند است اولا باید طرف ها به ضرورت آن برسند. پس از آن راهکار وحدت مشخص می شود. این همراهی و با هم بودن را حس می کنیم بنابراین در گذشته مذاکراتی با هم داشتیم و الان هم این مذاکرات جاری است و امیدواریم به نتیجه برسیم. متکی درباره پیام انتخاب خود به عنوان سخنگوی شورای وحدت به فضای مذاکرات گفت: شاید برخی افراد چنین گمانه زنی کردند اما شورای وحدت در حوزه داخلی و سیاست خارجی دیدگاه های خودش را دارد که نظراتش را خواهد گفت. پس باید اجازه داد افراد گمانه زنی های خاص خودشان را داشته باشند.

وی درباره تعدد نامزدها در جریان اصولگرا و احتمال کاندیداتوری رئیسی افزود: زیاد بودن نامزدها اختصاص به یک طیف ندارد. هر کس متاعی دارد در عرصه انتخابات عرض می کند. در مجموع کثرت کاندیدا پایین آوردن شانس پیروزی است. تلاش می کنیم تعداد نامزدها کاهش پیدا کند، این رویکرد مناسبی است. اگر آقای رئیسی ورود به انتخابات کنند. ما تصور شخصی مان این است که در شورای وحدت با اقبال خوبی روبه رو خواهد شد.

سخنگوی شورای وحدت درباره باقی ماندن کاندیداها در صحنه انتخابات اظهار کرد: اگر بعد از مباحث و تصمیم گیری نهایی کسی یا کسانی همچنان در صحنه بمانند، علی القاعده اقبالی ندارند، گرچه نمی توان منع شان هم کرد.

وی با اشاره به اعضای هیأت اجرایی شورای وحدت ادامه داد: خانم ها وحید دستجردی و عمرانی و آقایان ناظمی، کیهانیان، حکیم جوادی، نوری، الله کرم، خادمی، قریشی، شهاب، ولی زاده، سجادی، زریبافان، خیلیان و رئوفی هستند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما