کد خبر: 611564
تاریخ انتشار :

نکته مهم سفر رییس قوه قضاییه به عراق، ایجاد زیرساخت درک مشترک از مفهوم ناامنی بود

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

علی باقری کنی با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری که شامگاه شنبه (۲۵ بهمن‌) از شبکه دو سیما پخش شد، در رابطه با دستاوردهای سفر اخیر رییس قوه قضاییه به عراق از جمله موضوعات ترور سردار شهید سلیمانی و مسایل حقوق بشری توضیحاتی ارایه کرد.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با این‌که چرا برنامه‌ریزی برای سفر در این موقعیت زمانی انجام شد؟، گفت: از دو جهت می‌شود به این موضوع نگاه کرد، هم زمان و هم کشور انجام سفر؛ که در رابطه با زمان سفر به دلیل کرونا سفرها به کشورهای مختلف به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی هر کشور انجام نمی‌شد که با فروکش کردن کرونا در دستور کار قرار گرفت و هماهنگی‌های لازم انجام شد و این سفر صورت گرفت. دبیر ستاد حقوق بشر افزود: بعد از شهادت سردار سلیمانی این اولین سفر یک مقام عالی‌رتبه ایرانی به عراق بود که بسیار مهم است و نکته دوم مقصد سفر بود. چون جمهوری اسلامی ایران بیشترین تعاملات اقتصادی را با عراق دارد و بیشترین تردد حدود ۷ میلیون نفر را به این کشور دارد. بنابراین وجود این‌چنین حجم بالای اقتصادی و تردد دو کشور، زمینه‌ساز مسایلی است که اگر خوب به آن رسیدگی نشود، مسایل حقوقی می‌تواند به موضوعات قضایی تبدیل شود و مهمترین موضوع سفر، حل مسایل و مشکلات شهروندان چه در عرصه اقتصادی و چه بسترسازی برای مراودات اقتصادی بین دو کشور بود. باقری کنی خاطرنشان کرد: علاوه بر بحث‌های قضایی، ابعاد دیگری هم این سفر داشت که در رأس آن پیام مقام معظم رهبری بود که آیت‌الله رئیسی حامل پیام شفاهی رهبری به دولت عراق بود. نکته مهم بعدی در این سفر استقبال مردمی از رئیس دستگاه قضایی ایران به عنوان مقام عالی‌رتبه یک کشور به عراق بود و از جلوه‌های مهم این سفر شروع سفر از محل عروج شهید سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس بود.

وی افزود: آمریکایی‌ها شاهد هستند که به برکت خون این شهداء این سفر از نقطه عروج این شهدا شروع می‌شود. از نکات مهم دیگر این سفر موضوع دیدارهای شخصیت‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و... و طوایف مختلف شیعه و سنی عراق بود که بحث‌های خود را مطرح کردند و انتظار داشتند که نظرات ایران در عرصه‌های مختلف به آنها ارائه شود. همچنین دیدار با خانواده معزز شهدا یکی دیگر از نکات مهمی بود که در این سفر انجام شد. دبیر ستاد حقوق بشر، دعوت مسئولان اقلیم کردستان از آیت‌الله رئیسی به این منطقه را از دیگر موضوعات مهم این سفر خواند و گفت: چون این سفر از قبل برنامه‌ریزی شده بود، قرار شد در سفرهای بعدی این دیدار انجام شود. باقری کنی در رابطه با خبرسازی‌هایی که درباره این سفر شده بود، بیان کرد: دشمنان دو ملت ایران و عراق در عرصه‌های مختلف فضاسازی می‌کنند تا بتوانند ماهی خود را صید کنند و اخیرا سرمایه‌گذاری سنگینی کرده بودند که اتفاقات را به اختلاف و نزاع تبدیل کنند که نتیجه نداد و نقشه‌های آنها باطل شد. وی افزود: این استقبال نشان داد که جایگاه جمهوری اسلامی ایران در میان توده‌های مختلف، جایگاه رفیعی است. همچنین مهمترین بحث اعتماد و اطمینان ما بود که چنین امنیتی در بغداد وجود داشت، چون کدام‌یک از مقامات غربی می‌توانند به این صورت در عراق حضور پیدا کنند؟ در واقع این سفر مانور قدرت ملت ایران و عراق بود.

دبیر ستاد حقوق بشر در رابطه با آخرین وضعیت پرونده ترور سردار سلیمانی تصریح کرد: یکی از هدف‌های مهم این سفر پیگیری موصوع مهم جنایت ترور سردار سلیمانی بود. در این سفر در دو بعد قضایی و حقوقی موضوع ترور سردار حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس رسیدگی و پیگیری شد. در بعد قضایی هم در داخل ایران پرونده تشکیل شده و هم در عراق، چون هم شهروند ما در عراق ترور شده و هم شهروند عراقی. در این روند هیاتی از ایران به عراق رفت و هیاتی از عراق به ایران آمد و تعاملات کتبی انجام شد و تبادل اطلاعات و اسناد وجود داشت تا پرونده در هر دو کشور بتواند با استحکام جدی‌تری جلو برود. در ایران این اقدامات منجر به صدور قراری برای ۴۶ متهم شد و در عراق نیز چنین کاری انجام شد که قرار جلب ترامپ هم توسط دستگاه قضایی عراق صورت گرفت.

وی افزود: در بعد قضایی پیگیری روند قضایی صورت گرفت و کمیته تحقیق جنایت فعال شد و قرار شد که از طرف ما معاون دادستان تهران و از سوی عراق هم معاون دادستان عراق موضوع را جدی‌تر پیگیری کنند. موضوع پیگیری پرونده قضایی ترور سردار سلیمانی و محاکمه عاملان و آمران جنایت بود که مقام معظم رهبری موضوع انتقام سخت را در این رابطه ارایه کردند و یکی از جنبه‌های بارز آن، اخراج آمریکایی‌ها از عراق است که در این سفر پیگیری شد و یادداشت تفاهم مشترکی امضاء شد.

دبیر ستاد حقوق بشر خاطرنشان کرد: همچنین این مساله یک عرصه حقوقی و نرم‌افزاری دارد که نیازمند این است که طرفین یعنی ایران و عراق به درک مشترکی از مفهوم ناامنی برسند.

باقری کنی تاکید کرد: کار مهم در این سفر ایجاد زیرساخت درک مشترک از مفهوم ناامنی بین ایران و عراق بود. وقتی ایران و عراق به این درک برسند که در مجامع بین‌المللی با هم همکاری مشترک داشته باشند، دیگر جای خالی وجود نخواهد داشت که بیگانگان بخواهند امنیت برون‌زا به منطقه بیاورند که این نوع امنیت تضمین‌کننده خود بیگانگان خواهد بود.

منبع: باشگاه خبرنگاران

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما