کد خبر: 611601
تاریخ انتشار :

ریاستِ چریک پیر اصلاحات بر «ناسا»/ آیا بهزاد نبوی رئیس نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان می‌شود؟

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، تنها چند ماه تا برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران باقی مانده است و اصلاح‌طلبان و اصولگرایان به عنوان دو جریان سیاسی فعال در کشور، اگرچه تفاوت‌هایی بسیار دارند اما از طرفی بری از شباهت نیز نیستند؛ شباهتی که ازجمله حالا در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری به ‌نحوی در بلاتکلیفی و عدم ‌شناخت کاندیدای نهایی عیان شده است. در این میان اصلاح‌طلبان برای بهبود شرایط و راضی نگه داشتن پایگاه اجتماعی خود، باتوجه به آنکه به‌ دلیل نگرانی از کاهش مشارکت شهروندان، می‌دانند حتما باید با تمام قوا و با کاندیدایی واحد وارد میدان شوند، رو به تاسیس نهادی به ‌منظور اجماع‌سازی میان تمامی احزاب و نیروهای اصلاح‌طلب آورده‌اند. نهادی که در آن تلاش شده دیدگاه‌های مختلف برای اصلاح اصلاحات دیده شود اما همچنان از گوشه و کنار انتقاداتی به سبک و سیاق پیشبرد امور در این نهاد نوپا شنیده می‌شود.

یکی از پرسش‌ها درباره این نهاد، ریاست آن است؛ هرچند از قرار معلوم و براساس اظهارات سخنگوی حزب کارگزاران، تفاهم‌هایی میان اصلاح‌طلبان برای تعیین تکلیف کرسی ریاست این نهاد اجماع‌ساز ایجاد شده است. نهادی که طی مدت اخیر و باتوجه به آنکه هنوز عنوان دقیقی برای آن انتخاب نشده، در برخی رسانه‌ها و به‌خصوص شبکه‌های اجتماعی به اختصار به عنوان «ناسا» مطرح شده است. حسین مرعشی در همین راستا و اظهاراتی که خبرگزاری «خبرآنلاین» آن را منتشر کرده، در پاسخ به پرسشی درباره شایعات مطرح شده مبنی بر رقابت ۳ چهره، مرعشی، کمالی و بهزاد نبوی، بر نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان گفته است: «بنده مطرح نیستم و برای چنین کاری هم آمادگی ندارم. به نظر من فضای کلی حاکم بر این نهاد جدید ریاست آقای نبوی است.» بهزاد نبوی ریاست سنی این نهاد را عهده‌دار خواهد بود ولی از قرار معلوم این هیات‌رییسه سنی به هیات‌رییسه دایم تبدیل خواهد شد؛ چنان‌که سخنگوی کارگزاران گفته است: «فکر می‌کنم که همان هیات‌رییسه سنی، هیات‌رییسه دایمی هم باشند. برداشت من این است که آقای بهزاد نبوی رییس جبهه اصلاح‌طلبان ایران خواهد بود.» او درباره چرایی عدم حضور چهره‌ای چون عبدالواحد موسوی‌لاری در نهاد تازه‌تاسیس اصلاح‌طلبان اعلام کرد: «به آقای موسوی‌لاری، بسیار اصرار کردیم که باشند اما خودشان به دلیل کسالت و اینها علاقه‌ای نداشتند. ایشان کسالتی دارند که ان‌شاءالله خدا به ایشان شفا دهد.»

مساله اعلام کاندیداتوری محمدرضا عارف در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری ایران دیگر موضوعی بود که حسین مرعشی به آن پرداخته است. مرعشی درباره احتمال کاندیداتوری رییس فراکسیون امید دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و البته رییس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان گفته است: «آقای موسوی‌لاری خودشان هم برای تشکیل این نهاد همکاری کردند؛ بنابراین موافق هستند، آقای عارف دعوت نشدند و دلیلش هم شاید این بود که آقای عارف به تنهایی تصمیم گرفتند کاندیدا شوند.» این چهره سیاسی اصلاح‌طلب درباره نوع مواجهه سیدمحمد خاتمی، رییس دولت اصلاحات با انتخابات ۱۴۰۰ نیز بیان کرد: «بالاخره هر گروهی که دسترسی به شخصیتی مثل آقای خاتمی داشته باشند، منطق‌شان این است که از آن ظرفیت استفاده کنند، به هر حال آقای خاتمی هنوز حوزه نفوذ خوبی در جامعه دارند. بنده سخنگوی ایشان نیستم ولی فکر نمی‌کنم که آقای خاتمی نسبت به انتخابات ریاست‌جمهوری بی‌توجه باشند. حتما از نظر من ورود می‌کنند. برداشت بنده این است.»

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما