کد خبر: 611616
تاریخ انتشار :

پشت پرده انتشار ویروس کرونا در جهان / چین چرا با سازمان بهداشت جهانی همکاری نمی‌کند؟

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، دومینیک دوایر گفت که تیم کارشناسان سازمان بهداشت جهانی خواستار دریافت داده‌های خام بیمارانی بود که ابتدا در این همه گیری مبتلا شدند، اما فقط خلاصه ای از آن را دریافت کرد.

چین به این ادعا پاسخ نداده اما قبلا پافشاری کرده است که در همکاری با "دبلیو اچ او" شفاف عمل کرده است.

آمریکا چین را ترغیب کرده است داده های موجود از روزهای نخست شیوع ویروس کرونا را در دسترس قرار دهد، چون می گوید "نگرانی های عمیقی" درباره گزارش سازمان بهداشت جهانی دارد

تیم این سازمان هفته پیش گفت "خیلی بعید" است که ویروس کرونا از آزمایشگاه ویروس‌شناسی ووهان در چین نشت کرده باشد و این نظریه جنجالی که از سال پیش مطرح بود را رد کرد.

ووهان اولین جایی بود که ویروس جدید کرونا در اواخر دسامبر ۲۰۱۹ در آن شناسایی شد. از آن زمان بیش از ۱۰۶ میلیون مورد ابتلا در جهان ثبت شده و ۲.۳ میلیون نفر هم در اثر آن جان باخته اند.

تیم دبلیو اچ او به دنبال چه اطلاعاتی است؟

پروفسور دوایر به رویترز گفت محققان این سازمان خواستار داده های خام ۱۷۴ مورد شناسایی شده از ابتلا به کرونا در دسامبر ۲۰۱۹ در ووهان بودند.

فقط نیمی از مبتلایان اولیه با بازار ماهی فروشی که ویروس ابتدا در آنجا شناسایی شد در تماس بودند.

پروفسور دوایر گفت که محدودیت در ارائه داده های از سوی چین در گزارش نهایی سازمان بهداشت جهانی ذکر خواهد شد، گزارشی که احتمالا هفته آینده منتشر می شود.

این تیم اوایل ژانویه وارد چین شد و چهار هفته را در این کشور گذراند که دو هفته اول آن در قرنطینه بود. چین بعد از چند ماه مذاکره بالاخره اجازه ورود آنها را می داد.

پکن پافشاری کرده است که عملکردش در قبال محققان این سازمان شفاف بوده است. با این حال مقام های چینی به دقت اعضای هیات را در این سفر زیر نظر داشتند.

آمریکا چین را متهم کرده است که ابعاد واقعی شیوع اولیه بیماری را پنهان کرده و از شروط تعیین شده برای سفر هیات بررسی سازمان بهداشت جهانی انتقاد کرد. تیم دبلیو اچ او برای تردد و مصاحبه با شاهدان آزادی کامل نداشت.

محققان به نیویورک تایمز گفتند که اختلاف ها، از جمله بر سر رکورد بیماران، چنان شدید بود که گاه به داد و فریاد می کشید.

گزارش مقدماتی این سازمان در ماه پیش از واکنش اولیه چین انتقاد می کرد و می گفت که "چین می توانست تدابیر بهداشت عمومی را با قاطعیت بیشتری اعمال کند."

تیم دبلیو اچ او همچنین خواستار بررسی بیشتر احتمال انتقاد از طریق "زنجیره یخی" شده است که اشاره ای به احتمال انتقال ویروس از طریق مواد غذایی منجمد است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما