کد خبر: 611656
تاریخ انتشار :

توهین‌ به روحانی و بن‌بست در فهم سیاست‌ورزی

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

شرایط کرونایی و تداوم اپیدمی باعث شد تا بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی و راهپیمایی همه ساله مانند بسیاری دیگر از مراسم‌های ملی شاهد دگرگونی شکلی باشد.

ویژگی ۲۲ بهمن امسال، برگزاری راهپیمایی به صورت خودرویی و موتوری بود و شهروندان این بار سواره از مبادی تا مقاصد هرساله را پیمودند.

البته این تنها وجه تفاوت ۲۲ بهمن امسال با سال‌های گذشته نبود. در رخدادی بی‌سابقه عده‌ای موتورسوار در اصفهان به جای سردادن شعار علیه آمریکا و اسرائیل علیه رئیس جمهوری منتخب مردم کشورشان شعار دادند تا عملا در مسیر خلاف خواست و تاکید رهبری مبنی بر پرهیز از بدزبانی و هتک حرمت حرکت کنند.

در این خصوص پژوهشگر ایرنا با فیاض زاهد گفت‌وگو کرده که شرح آن را در ادامه می‌خوانیم:

زاهد: تبعات توهین به رئیس جمهوری دامن‌گیر همه خواهد شد

این فعال سیاسی اصلاح طلب و استاد دانشگاه گفت: رییس جمهور فردی است که با رای مستقیم مردم انتخاب می شود و رفتارهای ناشایست در قالب توهین و فحاشی به یک فرد مسوول آن هم در روزی که نماد وحدت مردم برای ریشه کنی ظلم و برقراری دموکراسی است نه تنها کج سلیقگی که رفتاری سطحی است که به زودی تبعات آن دامن‌گیر همه خواهد شد.

فیاض زاهد در خصوص سوء‌استفاده برخی افراد از مراسم ۲۲ بهمن و هتاکی به مسوولان، بیان داشت: در بسیاری از کشورها شاهد توهین مردم به نمایندگان احزاب و چهره های سیاسی مثل پرتاب گوجه فرنگی و تخم مرغ یا به کار بردن الفاظ نادرست هستیم اما وقتی ما مدعی دموکراسی هستیم و رسانه در اختیار داریم می توانیم اعتراضات به حق خود را از طریق مجاری قانونی و روش های درست و تاثیرگذار به گوش مسولان برسانیم. اینکه عده ای در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی این کج سلیقگی و بی‌خردی سیاسی را انجام دادند نشانگر عدم فهم درست آنها از شرایط کشور و سیاست ورزی است.

توهین به رئیس‌جمهوری و پاسکاری با طرفداران انشقاق کشور

او در ادامه با بیان اینکه این رفتارها پیش از این با برخی دیگر از مسوولان چون آیت الله هاشمی رفسنجانی و علی لاریجانی هم سابقه داشته است، تصریح کرد: باید نسبت به این رفتارها حساس بود و برخورد قانونی داشت چرا که اگر برخود درستی صورت نگیرد این عده که به نظر می رسد با حمایت های خاص هم دست به این رفتارها می زنند کم کم دایره بی حرمتی خود را به نسبت به بقیه مسولان هم گسترش خواهند داد .

این استاد دانشگاه با تاکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری درباره رعایت ادب در گفتمان سیاسی و اجتماعی گفت : اگر داعیه ولایت پذیری داریم باید آموزه های مقام معظم رهبری را سرلوحه رفتارهایمان قرار بدهیم. این رفتارها جز ناامیدی مردم و تحریک آنها ثمره ای در پی نخواهد داشت اگر خواهان مشارکت مردم پای صندوق های رای هستیم نباید این رویه غلط را ادامه بدهیم .

فیاض زاهد در پایان گفت : این رفتارهای نسنجیده پاس گل به کسانی است که خواهان انشقاق در کشورند بنابراین باید جلوی این سنت غلط گرفته شود.

منبع: ایرنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما