کد خبر: 612203
تاریخ انتشار :

دبیرکل سازمان ملل: اولویت سال ۲۰۲۱ باید واکسیناسیون جهانی باشد

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، آنتونیو گوترش روز جمعه با ایراد سخنانی در نشست امنیتی مونیخ تصریح کرد که ۷۵ درصد واکسن‌های تولید شده در ۱۰ کشور جهان توزیع شده و بالغ بر ۱۰۰ کشور هیچ واکسین دریافت نکرده‌اند.

وی که به صورت مجازی در این نشست سخنرانی کرد گفت مشکلات و بحران‌های بشر مرتب پیچیده‌تر شده، اما راه حل‌ها کم اثر و پراکنده هستند. گوترش بحران کووید ۱۹ را به تصویر رادیولوژی از وضعیت جهان تشبیه کرد که نابرابری و فساد را برجسته کرد.

دبیر کل سازمان ملل متحد از بحران زیست محیطی به عنوان یکی از چالش‌های مهم فعلی نام برد و در ادامه گفت سال ۲۰۲۱ باید سال بازگشت جهان به مسیر درست باشد.

او در این میان وی چند اولویت را برشمرد و گفت؛ باید با کووید ۱۹ از طریق واکسیناسون عمومی در سطح جهان و دسترسی برابر همه به واکسن مبارزه کرد. وی از کشور‌های توسعه یافته خواست دوز‌های اضافی واکسن خود را با بقیه کشور‌ها به اشتراک گذاشته و از طریق مشارکت در حق امتیاز‌ها زمینه حداقل دو برابر شدن تولید واکسن را فراهم کنند.

دومین اولویت از نظر وی به صفر رساندن تولید گاز‌های گلخانه‌ای از جمله از طریق قیمت گذاشتن روی کربن بود. گوترش با اشاره به اختلافات بین چین و آمریکا گفت مشکلات بزرگ را نمی‌توان در حالی حل کرد که قدرت‌های بزرگ در حال مخاصمه هستند.

منبع: ایرنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما