کد خبر: 612419
تاریخ انتشار :

ظریف: مذاکرات احتمالی شامل هیچ تغییری در توافق هسته ای نخواهد بود

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، مهمترین بخش اظهارات محمدجواد ظریف به شرح زیر است: * قوانین کشور را که پارلمان به آن مشروعیت بخشیده، اجرا می‌کنیم. * به کاهش تعهدات خود اقدام کردیم و در عین حال، تاکید کردیم که قادر هستیم به سرعت بازگردیم. * رفع تحریم اقتصادی، جوهری روی کاغذ است و باید عملی باشد. * مذاکرات احتمالی درباره هیچ تغییراتی در توافق هسته‌ای نخواهد بود. * ایران چیزی برای پنهان کردن ندارد و هیچ تلاشی هم برای دستیابی به سلاح هسته‌ای نمی‌کند. * آمریکایی‌ها باید تضمین‌ها دهند، ما کار خود را به بهترین شکل ممکن انجام دادیم. * ما با آقای گروسی درباره همه مسائل مهم مذاکره می‌کنیم و اجازه نخواهیم داد که فیلم‌های دوربین‌هایی را که در مراکز [هسته‌ای] ما نصب هست، دریافت کنند. * ما گام‌های دیگری را بر می‌داریم و این اقدامات اکنون در سازمان انرژی اتمی در دست بررسی است و ما درباره مسائل فنی با آقای گروسی صحبت می‌کنیم. * در آمریکا، رئیس‌جمهور می‌تواند از حق وتو برای مخالفت با هر گونه تصمیمی استفاده کند اما ما در ایران، چنین کاری نخواهیم کرد. * تفکر سلطه جویانه آنها مبنی بر این است که آنچه مال من است برای من است و آنچه برای توست، قابل مذاکره است. * آنها با کلمات بازی می کنند تا متن برجام را تغییر دهند. * پس گرفتن درخواست فعال شدن مکانیسم ماشه از شورای امنیت، امتیاز به ایران نیست، بلکه آنها حقیقت را پذیرفته‌اند که نمی توانند از این طریق به جایی برسند. * ۷ رئیس‌جمهور آمریکا را دیده‌ایم و مشکل این است که آمریکا به تحریم، عادت کرده است اما ایران فریب این سیاست‌ها، را نخواهد خورد. * آمریکا قادر نخواهد بود که قبل از لغو کامل تحریم‌ها به توافق هسته‌ای بازگردد زیرا این آمریکاست که قانون را نقض کرده است. * وقتی از استفاده از کلمات سخن می‌گوییم، معلوم می‌شود که آن‌ها می‌خواهند به فراتر از توافق هسته‌ای بروند ولی هیچ‌گونه مذاکراتی نخواهد بود، زیرا این توافق، ثابت است. * روش ابزار قابل قبول نیست و اساسا در طرح اقدام جامع مشترک وجود ندارد. * چرا از روش ابزاری برای اعمال تحریم‌ها سخن گفته می‌شود در حالی‌که مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ است. * اسرائیل در مورد مسئولیت‌ها وکارهای شهید فخری‌زاده ادعاهای زیادی را مطرح کرده که این شهید هیچ‌گونه مسئولیتی در این زمینه‌ها برعهده نداشته است. * ظرف ۲ ماه، به میزان بیش از ۲۰ درصد به غنی‌سازی اورانیوم خواهیم پرداخت. * بعد از بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای، پرداخت خسارت، جز اصلی مذاکرات خواهد بود. * در نتیجه تحریم‌ها، یک تریلیون دلار به طور مستقیم و غیرمستقیم ضرر کردیم، از این رو، ایران خواهان دریافت غرامت به شکل عملی است. * مشکل این است که بایدن سیاست ترامپ را در جلوگیری از خرید غذاودارو توسط ایران را دنبال می‌کند. * مسئولیت جان شهروندان ایرانی که به خاطر کرونا جان خود را از دست می‌دهند، برعهده بایدن و وزیر امور خارجه وی است زیرا آن‌ها ما را از تامین واکسن منع و پول‌های ما را بلوکه کرده‌اند. * ما بر اساس قانون به سیاست‌های خود ادامه می‌دهیم و سطح غنی‌سازی را افزایش می‌دهیم و در حال حاضر، ۴ هزار کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده داریم. * به ما گفتند که کار شما تحریک‌آمیز است اما واقعیت این است که آمریکا به اقدامات تحریک‌آمیز دست می‌زند. * ایران را از غنی‌سازی اورانیوم منع کردند و آمریکا باید بداند که ایران به خواسته‌های خود بر اساس این توافق دست خواهد یافت.

مشروح اظهارات وزیر امور خارجه به نقل از العالم به شرح زیر است: ظریف در گفتگوی تلویزیونی با مرضیه هاشمی در پرس تی وی گفت: آمریکا هر طرفی را که قوانینش را اجرا نکند، مجازات می کرد، اما به تعهدات خود پایبند نبود.

وزیرخارجه افزود: حقوق خود را خواهیم گرفت و برخی از اقدامات را آغاز کرده ایم و پارلمان در این مورد به ما حق داده است، تعهداتی وجود دارد و ما به تعهدات خود پایبند هستیم و ما دموکراسی داریم و قوانین کشور را که پارلمان به آن مشروعیت بخشیده، اجرا می کنیم.

ظریف خاطرنشان کرد: اروپا از برنامه هسته ای ایران ابراز نگرانی کرده و این، درنوع خود، نفاق و دورویی است.

سکوت اروپا در مقابل تاسیس تنها پایگاه تولید بمب هسته ای در منطقه به دست اسرائیل

وی یادآور شد: اسرائیل به توسعه نیروگاه دیمونا که تنها مرکز هسته ای در منطقه برای ساخت بمب های هسته ای است، اقدام می کند، اما ما شاهد هیچ نگرانی از جانب اروپا نبوده ایم.

وزیر خارجه با اشاره به فتوای رهبر معظم انقلاب درخصوص حرام بودن ساخت بمب هسته ای گفت: ما فتوایی مبنی بر حرام بودن در اختیار داشتن و ساخت تسلیحات هسته ای داریم.

وی یادآور شد: در امریکا، رئیس جمهوری می تواند از حق وتو برای مخالفت با هر گونه تصمیمی استفاده کند، اما ما در ایران، چنین کاری نخواهیم کرد.

ظریف در ادامه این گفتگو با اشاره به حضور گروسی در ایران، گفت: آژانس انرژی اتمی، باید عادلانه رفتار کند، گروسی نماینده همه کشورهای عضو است و ما نقش آژانس بین المللی انرژی اتمی را محترم می شماریم و درعین حال نمی خواهیم مشکلاتی در اجرای تعهدات به وجود بیاید.

وزیرخارجه تاکید کرد که ایران درصدد ساخت سلاح هسته ای نیست و کشورهای اروپایی باید در زمینه روابط اقتصادی، درست عمل کند.

دروغ های صهیونیست ها درخصوص شهید فخری زاده

وی در خصوص شهادت فخری زاده و ادعاهای مطرح شده از جانب رژیم صهیونیستی گفت: اسرائیل در مورد مسئولیت ها و کارهای شهید فخری زاده ادعاهای زیادی را مطرح کرده که این شهید هیچگونه مسئولیتی در این زمینه ها برعهده نداشته است.

ظریف گفت: به کاهش تعهدات خود اقدام کردیم و درعین حال، تاکید کردیم که قادر هستیم به سرعت بازگردیم، [آنچه به عنوان] رفع تحریم اقتصادی [مطرح می شود]، جوهری روی کاغذ است و باید عملی باشد.

وی یادآور شد: مذاکرات احتمالی شامل هیچ تغییری در توافق هسته ای نخواهد بود.

ظریف خاطرنشان کرد که امریکایی ها باید تضمین بدهند؛ ما کار خود را به بهترین شکل ممکن انجام دادیم.

وزیرخارجه درخصوص گفتگو با دبیرکل آژانس انرژی اتمی تصریح کرد: ما با اقای گروسی درباره همه مسائل مهم مذاکره می کنیم و اجازه نخواهیم داد که فیلم های دوربین هایی را که در مراکز [هسته‌ای] ما نصب هست، دریافت کنند.

وی افزود: ما گام های دیگری را برمی داریم و این اقدامات اکنون در سازمان انرژی اتمی در دست بررسی است، درباره مسائل فنی با آقای گروسی صحبت می کنیم.

ظریف خاطرنشان کرد که آژانس بین المللی انرژی هسته ای به همه اعضای خود این تعهد را داده که محرمانه بودن را مراعات کند.

وی گفت: هیچ چیزی در سیاست های آمریکا تغییر نکرده و بایدن فقط ادعا مطرح کرد، 7 رئیس جمهوری امریکا را دیده ایم و مشکل این است که آمریکا به اعمال تحریم های اقتصادی، عادت کرده است اما ایران فریب این سیاست‌ها، را نخواهد خورد.

ظریف افزود: آمریکا قادر نخواهد بود که قبل از لغو کامل تحریم ها به توافق هسته ای بازگردد، زیرا این آمریکاست که قانون را نقض کرده است.

برجام ثابت است

وی یادآور شد: آمریکا قادر نخواهد بود که قبل از لغو کامل تحریم ها به توافق هسته ای بازگردد، زیرا این آمریکاست که قانون را نقض کرده است، آن‌ها می خواهند به فراتر از توافق هسته‌ای بروند ولی هیچ گونه مذاکراتی نخواهد بود، زیرا این توافق، ثابت است.

وی گفت: تحریم ابزار قابل قبول نیست و اساسا در طرح اقدام جامع مشترک وجود ندارد، چرا از روش ابزاری برای اعمال تحریم ها سخن گفته می شود درحالیکه مغایر با قطعنامه 2231 است، شرکت های اروپایی بیش از سیاستمداران اروپا، گوش به فرمان آمریکا هستند.

بررسی خسارت های وارد شده به ایران در مذاکرات آینده

ظریف تاکید کرد: ما خواهان تضیعف روابط میان اعضای ناتو نیستیم اما اروپا باید از دولت امریکا بخواهد به سیاست هایش احترام بگذارد، چین و روسیه، کشورهای دوست هستند و امریکا در دوران ترامپ، بسیاری از شرکت های این دو کشور را تحریم کرد، بیش از 120 شخصیت چینی و شرکت های چینی و روسیه امروزه با تحریم روبرو هستند.

وی تاکید کرد: بعد از بازگشت امریکا به توافق هسته ای، پرداخت خسارت جز اصلی مذاکرات خواهد بود، در نتیجه تحریم ها، یک ترلیون دلار به طور مستقیم و غیرمستقیم ضرر کردیم، از این رو، ایران خواهان دریافت غرامت به شکل عملی است.

بایدن سیاست ترامپ را ادامه می دهد

ظریف یادآور شد: مشکل این است که بایدن سیاست ترامپ را در جلوگیری از خرید دارو و غذا توسط ایران را دنبال می کند، مسئولیت جان شهروندان ایرانی که به خاطر کرونا، جان خود را از دست می دهند، برعهده بایدن و وزیر خارجه وی است زیرا آن ها ما را از تامین واکسن منع کرده و پول های ما را بلوکه کرده اند.

ایران به خواسته های خود بر اساس این توافق دست خواهد یافت

وی افزود: ما بر اساس قانون به سیاست های خود ادامه می دهیم و سطح غنی سازی را افزایش می دهیم و درحال حاضر، 4 هزار کیلوگرم اورانیوم غنی شده داریم، ظرف دو ماه، به میزان بیش از 20 درصد به غنی سازی اورانیوم خواهیم پرداخت، به ما گفتند که کار شما تحریک آمیز است، اما واقعیت این است که امریکا به اقدامات تحریک امیز دست می زند، ایران را از غنی سازی اورانیوم منع کردند و امریکا باید بداند که ایران به خواسته های خود بر اساس این توافق دست خواهد یافت، این توافق را با آن ها به منظور اجرای آن بررسی کردیم، ایران ، این توافق را با چند هدف مهم که مهم ترین آن ها، پایان دادن به دروغ ها درباره سلاح های هسته ای و نیز تحریم اقتصادی بود، بررسی کرد، ایران همچنان از فشار رنج می برد و امریکا به این نتیجه خواهد رسید که سیاست هایش غیرقانونی است، ترامپ گمان می کرد که فشار منجر به فروپاشی ایران خواهد شد، اما اتفاقی که افتاد، این بود که ترامپ خود سقوط کرد.

فروش سلاح به عربستان متوقف شود

ظریف در ادامه این مصاحبه با اشاره به حضور نماینده سازمان ملل در امور یمن در ایران و گفتگو با مقامات ایرانی گفت: به آقای گریفیس ، آمادگی خود را برای کمک کردن برای پایان دادن به جنگ یمن اعلام کردیم، وقت آن رسیده است که تجاوز و جنگ علیه یمن به پایان برسد و فروش سلاح به عربستان متوقف شود.

آمادگی ایران برای گفت وگو بدون قید و شرط با کشورهای همسایه

وی یادآور شد: برخی از کشورهای همسایه ما براین باورند که خرید سلاح از غرب ضرورت دارد، و عربستان ، مبالغ میلیاردی را در حمایت از صدام هزینه کرد، نتانیاهو که قادر نیست خود را از محاکمه نجات دهد، آیا قادر خواهد بود از کشورهایی که به عادی سازی روابط با اسرائیل اقدام می کنند، حمایت کند؟

وی یادآور شد: کشورهای همسایه را به بازگشت دعوت می کنیم، زیرا ما اشتراکات زیادی داریم، ایران آماده گفت وگو بدون قید و شرط با کشورهای همسایه است.

ظریف درخصوص روابط اقتصادی ایران و چین تصریح کرد: در ایران برای چین منبع انرژی است و چین شریک تجاری ماست و بین ما منافع متقابل وجود دارد، ارتباط ایران با چین نقشی مهم در اقتصاد جهانی دارد و کشوری اشغالگر نیست، و هر کشوری حق دارد که با چین، روابط اقتصادی داشته باشد.

وی یادآورشد: پیام من این است که به تاریخ ایران بنگرید و ببینید که ایران چگونه در برابر حملات و تجاوزها و اشغالگری ها ایستاده است و ایران هیچ گونه خلق وخوی سلطه جویانه ندارد.

وزیرخارجه ایران در انتهای این مصاحبه با اشاره به تحولات کشمیر گفت: سیاست ما آشکار است و همه باید به حقوق کشمیر احترام بگذارند، باید به آینده بهتر بیاندیشیم.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما