کد خبر: 612648
تاریخ انتشار :

اجرای پروتکل الحاقی متوقف شد

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (سه‌شنبه) در حاشیه همایش بین‌المللی مطالبات حقوقی و بین‌المللی دفاع مقدس در جمع خبرنگاران درباره توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و نظارت‌های فراپادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اظهار داشت: از ۲۷ بهمن به صورت رسمی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کردیم که از صبح پنجم اسفند ماه قانون مجلس در این باره اجرا خواهد شد و به همین دلیل اجرای این قانون از صبح امروز آغاز شده است.
وی درباره سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس به تهران نیز خاطرنشان کرد: آقای گروسی به ایران آمد تا ترتیباتی را برای اجرای قانون داشته باشیم. به توافقاتی در این خصوص رسیدیم و اصل این توافق بر این است که نوارهایی که از برنامه‌های هسته‌ای ما ضبط می‌شوند که هیچ گاه به صورت زنده به آژانس ارائه نمی‌شد، بلکه به طور روزانه و هفتگی ارائه می‌شد، از این به بعد نگهداری می‌شود و در اختیار آژانس قرار نمی‌گیرد.
ظریف در عین حال یادآور شد: البته اجرای پادمان ادامه می‌یابد.
رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: پادمان تعهد جمهوری اسلامی ایران است و مصوبه اخیر مجلس هم اجازه همکاری بیش از پادمان را نیز به ما نمی‌دهد و این بدان معناست که همکاری ما با آژانس ادامه پیدا می‌کند.
وزیر امور خارجه همچنین خاطرنشان کرد: اروپایی‌ها تعهداتشان را در برجام اجرا نکردند و نباید جای طرفین را عوض کنند، چرا که خاطی آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما