کد خبر: 612974
تاریخ انتشار :

تحلیل گاردین از شرایط برجام

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

توافق هسته‌ای یک پیروزی بزرگ بود که بعد از مدت‌ها تلاش و فرایند سخت و طولانی کسب شد؛‌ از طرف دیگر اخیرا توافقی میان مدیر کل آژانس و ایران منعقد شد. این در حالی است که ایران دسترسی‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی را کاهش داده است اما مدیرکل آژانس گفت که توافق حاصل شده با ایران تا زمان محدودی شرایط فعلی را حفظ می‌کند.

در شرایط فعلی، حدس‌هایی در مورد احتمال گفت‌وگو میان اعضای برجام و و ایران و آمریکا وجود دارد اما چیزی که معلوم است این است که زمان نامحدودی وجود ندارد و زمان برای نجات برجام بسیار کم است.

احتمالا دو طرف به یک توافق کوتاه مدت دست یابند که شرایط را برای توافقی بلندمدت و طولانی فراهم کند. بایدن بارها از عزم خود جهت بازگشت به توافق با تهران خبر داده است اما برای نجات توافق اقدامات زیادی باید انجام شود.

آمریکا نمی‌خواهد در مورد ایران آسان‌گیر به نظر رسد‌؛ دولت بایدن می‌تواند با موافقت با اعطای وام جهت مقابله با کرونا به تهران و همچنین آزادی پول‌های ایران در دیگر کشورهای جهان به بهبود روابط با ایران کمک کند‌. دولت ایران به دولت بایدن بدبین است و معتقد است که او هم تعهدات خود را مانند ترامپ زیر پا بگذارد. اعضای برجام و دولت بایدن باید از اشتباهات دولت قبل آمریکا در مورد ایران درس بگیرد و آن اشتباهات را تکرار نکند.

منبع: ایلنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما