کد خبر: 613209
تاریخ انتشار :

مصر به دنبال کاهش تنش با ترکیه در مدیترانه

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

روزنامه «کاثیمیرنی» یونان نوشت که مصر به طور ضمنی مرز دریایی ترکیه را به رسمیت شناخته و از این طریق یک پیام مثبت به آنکارا ارسال کرده است.

به نوشته این روزنامه، دولت مصر اخیرا مناقصه‌ای برای اکتشاف منابع هیدروکربنیک در دریای مدیترانه برگزار کرده و در نقشه مناقصه مناطق غربی دریای مدیترانه طبق توافق قاهره و آتن و مناطق شرقی طبق توافق ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی ترسیم شده است.

کاثیمیرنی در ادامه نوشت که اعلامیه دولت مصر درباره سنجش میزان منابع هیدروکربنیک در دریای مدیترانه نشان از تلاش قاهره برای دوری از تنش‌های منطقه‌ای ناشی از بحران جزیره قبرس دارد و این اقدام مصر یک گام عامدانه برای بازکردن باب گفت‌وگوهای احتمالی با ترکیه در آینده است.

در این میان روزنامه «ایندیکاتور» یونان نیز به نقل از منابع دیپلماتیک یونان نوشت که مصر با ترکیه بر سر مرز آبی در دریای مدیترانه با توافق رسیده و این به ضرر منافع آتن در آینده است. به طوریکه نقاط مشخص شده در مناقصه اکتشافی در دریای مدیترانه طبق توافق با ترکیه تعیین شده است.

با اکتشاف منابع نفت و گاز در شرق دریای مدیترانه، تنش جدیدی میان کشورهای این حوزه ایجاد شده است، به طوریکه ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی و قبرس شمالی با یونان، مصر و قبرس جنوبی بر سر تعیین حدود دریایی به اختلاف خورده‌اند.

منبع: فارس

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما