کد خبر: 613301
تاریخ انتشار :

آمریکا ۷ مقام و ۱۴ نهاد روسیه را تحریم کرد

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

یک مقام بلند پایه در دفتر ریاست جمهوری آمریکا امروز سه شنبه اعلام کرد که واشنگتن ۷ مقام بلندپایه و ۱۴ نهاد روسیه را به بهانه موضوع «الکسی ناوالنی» به فهرست تحریم های خود اضافه کرده است.

شبکه خبری فاکس نیوز به نقل از این مقام بلندپایه در این خصوص اعلام کرد: انتظار داریم مقامات واشنگتن با این کار پیام روشنی را در خصوص استفاده مسکو از تسلیحات شیمیایی و نقض حقوق بشر برای روسیه ارسال کند.

این مقام ارشد آگاه در دولت آمریکا در ادامه به نام افراد و نهادی تحریم شده روسیه اشاره ای نکرد.

منابع آگاه خبری پیشتر به خبرگزاری رویترز اعلام کرده بودند که احتمالاً آمریکا امروز تحریم هایی را به بهانه بازداشت «آلکسی ناوالنی» معارض غربگرای روس، بر دولت مسکو اعمال خواهد کرد.

ادعا شده بود که این اقدام می تواند وجه تمایزی میان دولت جو بایدن دموکرات با دولت قبلی واشنگتن است که در برابر مسمومیت ناوالنی در آگوست ۲۰۲۰ سکوت کرده بود!

ظاهراً آمریکا تحت فرامین اجرایی ۱۳۶۶۱ و ۱۳۳۸۲ روسیه را تحریم کرده است.

نخستین حکم، بعد از الحاق کریمه به روسیه صادر شد و به واشنگتن مجال هدف قرار دادن مقامات مسکو را داد؛ حال آنکه فرمان اجرایی دوم، در سال ۲۰۰۵ و به بهانه مبارزه با تسلیحات کشتار جمعی صادر شد.

ادعا می شود که سوءقصد به جان ناوالنی با استفاده از عامل اعصاب «نوویچوک» انجام شده که فرمول ساخت آن در اختیار روسیه است.

همچنین این احتمال وجود دارد که دولت بایدن به قانون مصوب ۱۹۹۱ مبنی بر کنترل تسلیحات شیمیایی و بیولوژیکی هم استناد کرده باشد.

این محدودیت ها می تواند به مسدود شدن دارایی ها و همچنین منع تجارت با افراد حقیقی و حقوقی منجر شود که مشمول تحریم خواهند شد حال آنکه ظاهراً واشنگتن قصد دارد برخی معافیت های تجاری را برای مسکو لحاظ کند.

تحریم های آمریکا در همراهی با مواضع ضد روسی اروپا اعمال می شود.

اتحادیه اروپا بیش از یک هفته قبل، ۴ مقام نزدیک به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را تحریم کرد؛ حال آنکه این تصمیم روز گذشته (اول ماه میلادی مارس) رسماً تائید شد.

منبع: مهر

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما