کد خبر: 613847
تاریخ انتشار :

آمریکا در حال تدارک انتقام از روسیه

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارش خود آورده است که انتظار می رود اولین اقدام اصلی در این زمینه، ظرف سه هفته آینده انجام شود. با یک سری اقدامات مخفیانه در سراسر شبکه های روسی که قرار است برای ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و ارتش و سرویس های اطلاعاتی این کشور قابل درک باشد.

منابع آمریکایی خبر دادند که این حملات با تحریم های اقتصادی علیه روسیه توام خواهد بود.

بعلاوه، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد یک فرمان اجرایی را برای تقویت محافظت از سیستم های رایانه ای دولتی برای جلوگیری از حملات سایبری در آینده امضا کند.

دستگاه های اطلاعاتی آمریکا مدعی اند که روسیه در حمله سایبری به شرکت نرم افزار سولارویندز دست داشته است.

مارس ۲۰۲۰، هکرها موفق به آپلود ویروسی در نسخه بروز شده اوریون (Orion) شدند و سپس هزاران مشتری این شرکت از جمله نهادهای دولتی آمریکا و بیش از ۴۰۰ شرکت بزرگ آمریکایی، این نرم افزار را دانلود کردند و مورد استفاده قرار دادند.

نمایندگان روسیه در عالی ترین سطح جملگی ادعای واشنگتن مبنی بر دخالت مسکو در این حمله را رد کردند.

موضوع حملات سایبری در فوریت رسیدگی کاخ سفید، پنتاگون و نهادهای اطلاعاتی آمریکا قرار گرفت، پس از آنکه از یک رخنه بزرگ به سیستم های ایمیلی مایکروسافت که مورد استفاده شرکت های تجاری کوچک، دولت های محلی و پیمانکاران نظامی کلیدی است، پرده برداشته شد. مایکروسافت، مهاجمان را یک گروه چینی تحت حمایت دولت شناسایی کرد.

دولت آمریکا مشخصا اعلام نکرده که چه کسی مسئول این عملیات هکری است، اما در کاخ سفید و شرکت مایکروسافت این نگرانی وجود دارد که جاسوسی و سرقت ممکن است پیش زمینه ای برای اقدامات تخریبی بیشتر باشد.

در همین حال، کاخ سفید روز یکشنبه با صدور بیانیه ای از طرف شورای امنیت ملی، جدی بودن این مساله را مورد تاکید قرار داد.

در این بیانیه عنوان شد که مقام های امنیت ملی این عملیات هکری را مورد توجه خاص قرار داده اند، ضمن اینکه این یک تهدید فعال است که همچنان ادامه دارد و از همه اوپراتورهای شبکه ای درخواست می شود این مساله را جدی قلمداد کنند.

براساس دستورالعمل جدید، فرماندهی سایبری آمریکا موظف خواهد بود عملیات با اندازه و دامنه قابل توجه را به کاخ سفید منتقل کند و به شورای امنیت ملی اجازه دهند این عملیات را مورد بررسی یا تنظیم قرار دهد. عملیات آتی علیه روسیه یا هر پاسخ احتمالی علیه چین احتمالا در این طبقه قرار می گیرد.

نیویورک تایمز تاکید کرد که در روزهای اخیر به طور فزاینده ای مشخص شده است عملیات هکری که مایکروسافت به پکن نسبت داده، بسیاری از چالش های مشابه با حمله به سولارویندز را ایجاد می کند، اگرچه اهداف و شیوه شناسی آن کاملا متفاوت است.

مقام های فناوری آمریکا به تازگی فاش کردند؛ حمله سایبری سال گذشته که حدود ۱۰۰ شرکت و ۹ آژانس فدرال را هدف قرار داد، بزرگتر و پیچیده تر از چیزی است که پیش از این تصور می شد و دستکم یک هزار مهندس بسیار ماهر، در آن دست داشتند.

روزنامه گاردین در گزارشی نوشت: هکرهایی که گمان می رود روس باشند، در جریان حمله با استفاده از برنامه های سولارویندز و مایکروسافت، قادر به رخنه به شرکت های یاد شده و نهادهای دولتی بودند.

در این حمله سایبری از سرورهای تحت مدیریت شرکت آمازون نیز استفاده شده است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما