کد خبر: 613926
تاریخ انتشار :

خط و نشان ایران برای کاخ سفید: بی قید و شرط به برجام برگرد + جزئیات

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، مهمترین بخش اظهارات علی ربیعی در نشست خبری به شرح زیر است:

* به کاخ سفید توصیه می‌کنیم بی قید و شرط به برجام بازگردند و بیش از این راه دیپلماسی را دشوار نکنند. * برجام یک دستاورد ملی بوده هرچند دیوانه‌ای سنگی به چاه انداخت و از برجام خارج شد اما امیدواریم زودتر این شرایط به پایان برسد * در چهار سال گذشته ما راه دیپلماسی را باز نگه داشتیم و آن کسی که باید به مذاکرات بی قید و شرط بازگردند آن‌ها هستند نه ما. * تعهدات به سرعت قابل بازگشت هستند. * همه منتظریم صداقت آمریکا را ببینیم. * سخن گفتن بیش از برجام در شرایطی که طرف مقابل به تعهدات نکرده درست نیست. * آماده ایم همه زندانیان را آزاد کنیم اما طرف مقابل باید اعلام آمادگی کند.

* بازگشت پول های بلوکه شده به همت اقای همتی در حال پی گیری است. * با تلاش بانک مرکزی ساز و کارهایی برای استفاده از منابعی که تاکنون آمریکا مانع برداشتن آن بود در عراق تفاهم شده اما اقدامات هنوز ابتدایی است.

* دولت ایران تلاش خواهد کرد تا آخرین سنت منابع خود را آزاد کند. * فشار های های ترامپی کم شده ولی اصلا چیزی نیست که انتظار داریم. * دولت را متهم می کنند که توان دور زدن تحریم را ندارند. * هیچ کس هم از اینها حساب کشی نمی کند. * وزیر اعلام کرد هر کس می تواند نفت بفروشد بیاید قرارداد ببندد، اما همه آنها جا زدند.

* وزیر گفت مجوز میلیونها بشکه را دادم اما یک بشکه هم نتوانستند. * دولت موفق شد علاوه بر فروش نفت اجازه ندهد که حتی یک دلار از پول نفت ناپدید شود. * این همان اتفاقی است که در زمان برخی مدعیان دور زدن تحریم روی داد. * شکاف بین همسان سازی بازنشستگان نیروهای لشگری و کشوری و تامین اجتماعی رو در مرحله دوم همسان سازی حل کردیم و که پرداخت دیون از اسفند امسال ماه آغاز می شود.

* معاش 1 میلیون ایرانی از طریق اینستاگرام است. * گرانی اینترنت برای این ها مشکل ساز است. * توضیح در مورد اختلاف ها بر سر افزایش تعرفه اپراتورهای اینترنت

* عده ای از ابتدا با اصل توافق برجام مخالف بودند و اعتقاد داشتند شکست می خورد حتی برخی نگران رای نیاوردن ترامپ بودند. * پیش خدا مسئولیم اولویت ها را در نظر بگیریم و معیشت را به سیاست گره نزنیم. * ورود 2400 کالا را ممنوع کرده و داخل تولید شد اما این را نمی بینند. * ما حتی از باز پس گرفتن یک سنت هم نمی گذریم. * هرگز اجاره ندادیم آرامش جامعه بهم بخورد. * دولت هیچ وقت از معیشت مردم به سیاست پلی نزد. * امکان ذخیره سازی کالاها با سامانه ایجاد شده کم شده است. * فکر کنید اگر ارز 4200 نداشتیم چه می شد؟ قیمتها 4 برابر می شد. * ما در سال آینده با تمهید آقای جهانگیری شاهد نزول قیمتها خواهیم بود. * دولت از بورس کسری درآمد خود را تأمین نکرده است. * این یک شائبه ای بیش نیست که دولت کسری درآمد خود را این چنین تامین کرده است. * منابع بودجه دولت از سه بخش اصلی درآمدها، واگذاری دارایی های سرمایه گذاری و واگذاری دارایی مالی تشکیل می شود. * بررسی منابع مالی دولت در یازده ماهه سال جاری بیانگر آن است که بیش از ۸۹ درصد از منابع قانون بودجه سال ۱۳۹۹ محقق شده است که بخشی از این عدم تحقق مربوط به مشکلات ناشی از تحریم نفتی کشور است.

مشروح اظهارات سخنگوی دولت را در ادامه بخوانید: علی ربیعی در ابتدای این نشست خبری با تسلیت شهادت امام موسی کاظم(ع) گفت: سختی ها و مشکلاتی که آن امام بزرگوار در طول زندگی خود کشیدند، برای همه می تواند نمونه بارزی از درس صبر، استقامت و مبارزه باشد. امام موسی کاظم (ع) نشان دادند که در سخت‌ترین شرایط می توان مقاوم بود و تحث تاثیر قرار نگرفت، بلکه بر دشمنان هم تاثیر گذاشت و مقاومت آنها را شکست. ان شاء الله همه ما بتوانیم سیره زندگی ائمه در زندگی شخصی و اجتماعی خود جاری کنیم.

اختلال در انتفاع ایرانیان از منافع برجام به زودی تمام می شود

وی در ارتباط با موضوع ایران و برجام نیز با بیان اینکه در روزهای گذشته، روابط خارجی ایران، یکی از مهمترین مقاطع تاریخ سیاسی ما را پشت سر گذاشت،افزود: موضوع برجام در کانون تماس‌های مفید و سازنده ی بین المللی رییس جمهور و برخی همتایانش بود.

ربیعی ادامه داد: بدون شک برجام بزرگترین اتفاق سیاسی در دهه های اخیر و یک دستاورد ملی بوده که هرچند به دلیل آنکه دیوانه ای سنگی به چاه انداخت و از برجام خارج شد، انتفاع مردم ما از لغو تحریم ها را به تعویق انداخت، اما اطمینان داریم که بزودی این اختلال به پایان خواهد رسید و دولت آمریکا به راه درستی که آن را ترک کرده بازخواهد گشت.

وی خاطرنشان کرد: برجام، نقطه‌ عطفی در تاریخ صلح جویی و تدبیر ایران است؛ جایی که با سرافزاری، عزت و حفظ تمامیت ارضی ایران و ضمن نگه داشتن دستاوردهای صنعت صلح آمیز هسته ای برای پایان دادن به تحریم های چندجانبه و مستظهر به قطعنامه های شورای امنیت اقدام کرد.

سخنگوی دولت گفت: بدون این نتایج و دستاوردها نه ما در موضع برتر اخلاقی و حقوقی بعد از خروج آمریکا از برجام قرار می گرفتیم و نه امروز می توانستیم با تکیه بر قطعنامه شورای امنیت ملل متحد از حقوق مردم ایران در لغو تحریم های غیرقانونی دفاع کنیم.

وی افزود: در تداوم این تلاش ها و در نتیجه رایزنی‌های وزارت امور خارجه، خوشبختانه قطعنامه جدیدی که قرار بود علیه ایران در شورای حکام آژانس بین المللی به تصویب برسد، کنار گذاشته شد.

ربیعی تصریح کرد: امروز کشورهای زیادی با حسن نیت در حال تلاش برای احیای برجام هستند. اطمینان داریم که در آینده ای نزدیک این هدف محقق خواهد شد .

وی ادامه داد: برجام تنها راهی است که تامین کننده صلح در جهان و تضمین کننده منافع همه کشورهاست؛ برجام، یک مصوبه قانونی بین‌المللی است و آمریکا چاره‌ای جز تن دادن به قانون ندارد.

ربیعی خطاب به دولت آمریکا گفت: از همین جا مجددا به کاخ سفید توصیه می کنیم همان طور که رئیس جمهور قبلی آمریکا به یک‌باره از برجام خارج شد، بی قید و شرط به برجام بازگردند و بیشتر از این، راه را برای دیپلماسی سخت و پیچیده نکنند. باید یادآوری کنم که در 4 سال گذشته ما راه دپپلماسی را باز نگه داشتیم، نه آنها و امروز کسی که باید اولین قدم را در راه دیپلماسی بردارد آنهاهستند نه ما.

از شما شورای هماهنگی اقتصادی قوا چه خبر ؟

سخنگوی دولت درباره مصوبات شورای هماهنگی سران قوا گفت: دیروز عصر جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا تشکیل شد. در این جلسه پس از بحث پیرامون مسائل اقتصادی کشور و مشکلات و هماهنگی های مورد نیاز بین قوا، مقابله و برنامه ریزی با وضعیت اقتصادی که به سبب تحریم های ظالمانه به وجود آمده، مورد بحث قرار گرفت. رییس جمهور در این جلسه بر تلاش هماهنگ سه قوه و همه نهادها در جهت کم کردن فشار اقتصادی بر زندگی مردم تاکید داشتند.

وی ادامه داد: همچنین رییس جمهور بر ایجاد زمینه سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور در داخل و تمهید شرایطی اطمینان آور برای سرمایه گذاری در ایران و تسهیل و حمایت از سرمایه گذاری آنها تاکید کردند.

ربیعی گفت: در ادامه موضوعات دیگری مورد بحث قرار گرفت که در یک مورد در خصوص تنظیم بازار ارز اختیارات بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز و حمایت از صادرات کنندگان غیرنفتی مطرح و جمع بندی شد. همچنین بخشودگی جرائم بدهی واحدهای تولیدی در سال 99 به سازمان تامین اجتماعی، مشروط به حفظ اشتغال مورد تاکید قرار گرفت.

وی ادامه داد: شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا به سازمان برنامه اجازه داد تا 13 هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی مصرف نشده قانون بودجه 1399 را در اختیار طلبکاران دولت و پیمانکاران قرار دهد. این تصمیم موجب سرعت بخشیدن بیشتر به طرح های عمرانی خواهد شد.

مهمترین مصوبات اخیر دولت

سخنگوی دولت در ارتباط با مصوبات مهم دولت نیز اظهار کرد: یکی از خواسته های جامعه فرهنگی و آموزش و پرورش کشور لایحه نظام رتبه بندی حرفه ای معلمان تصویب و برای سیر مراحل قانونی به مجلس ارائه شد. در جلسه یکشنبه گذشته لایحه نظام رتبه بندی حرفه ای معلمان به تصویب دولت رسید. همچنین دولت در یک مصوبه دیگر تصمیمی مرتبط با توسعه منطقه ای و ایجاد اشتغال پایدار را اتخاذ کرد.

وی ادامه داد: آیین نامه احداث واحدهای میان دستی و پایین دستی پتروشیمی با سرمایه گذاری بخش خصوصی برای انتقال پروپلین داخلی به مناطق مختلف کشور با رویکرد آمایش سرزمینی به تصویب رسید. این طرح موجب رونق در بسیاری از مناطق کشور و ایجاد اشتغال پایدار خواهد شد. همچنین کاهش واردات مشتقات پروپلین را نیز به دنبال داشته شرکت ملی صنایع پتروشیمی از محل منابع داخلی برای احداث زیرساختها و تاسیسات سرمایه گذاری خواهد کرد.

وی افزود: در مصوبه دیگری 45 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای انتقال خط آبرسانی از نهند به تبریز و حفر 30 حلقه چاه در نهند و افزایش ظرفیت آبرسانی زرینه رود به تبریز اختصاص یافت.

ربیعی خاطر نشان کرد: در تصمیم دیگری دولت آیین نامه ایجاد و ساماندگی و نظارت بر سالن های فیلم را تصویب کرد، بنابراین تصمیم وزارت راه و شهرسازی با معرفی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی زمین مناسب در اختیار متقاضیان قرار خواهد داد. در بخش دیگری از این مصوبه قیمت بلیط سینماها به پیشنهاد انجمن سینماداران و تهیه کنندگان و توسط سازمان امور سینمایی تعیین می شود.

سخنگوی دولت در ادامه یادآور شد: براساس مصوبات روز چهارشنبه دولت موانع توسعه مشارکت کارگران و کارفرمایان در تشکل ها و انجمن ها را مرتفع نمود. آیین نامه چگونگی تشکیل و حدود و وظایف و اختیارات نحوه عملکرد انجمن های صنفی و کانون های مربوطه تصویب شد. این آیین نامه براساس خواست کارگاران و کارفرمایان برای تسهیل در فعالیت شان در دستور کار دولت قرار گرفته بود.

ربیعی با گرامی داشت روز بزرگداشت شهدا گفت: در آستانه روز بزرگداشت شهدا قرار داریم. ما نیازمند منش، روش، جاری و ساری شدن روح ایثار، فداکاری و از خود گذشتی برای کشور هستیم. این شهدا در پرتو خداجویی تن و هستی را برای دفاع از تمامیت ارضی و زندگی مردم، آرامش و رفاه جامعه جان به جان آفرین تقدیم کردند. دولت با اعتقاد به این تعبیر پرمعنا و غنی امام راحل که خانواده شهدا چشم و چراغ ملت هستند. از ابتدای دولت یازدهم در اولین اقدام احکام بر زمین مانده در مورد ایثارگران را در دستور کار خود قرار داد.

وی ادامه داد: قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران به عنوان یک مطالبه توسط رئیس جمهور ابلاغ و در حال حاضر بیشتر از 80 درصد مواد و احکام قانون مذکور به مرحله اجرا رسیده است. از سویی دیگر اجرای احکام ایثارگران در برنامه ششم توسعه نیز آغاز شده و بخشی از آیین نامه های اجرایی آن نیز برای تصویب به هیات وزیران ارسال شده است.

سخنگوی دولت گفت: بنیاد شهید همچنین با تلاش مستمر و مساعدت دولت توانسته نزدیک به 14 هزار تومان از معوقات ایثارگران و بخشی از مطالبات بیمه تکمیلی این عزیزان را در دو مقطع تامین و پرداخت کند. همچنین از خرداد سال 1399 و با رویکرد حل مشکل مسکن و اشتغال ایثارگران تامین زمین برای مسکن 64 هزار و 523 ایثارگر و تامین اشتغال برای 51 هزار و 205 ایثارگر انجام شده است. لازم به ذکر است از سال 1384 تا 1398 تعداد 37 هزار و 806 زمین مسکن به ایثارگران واگذار شده است و این در حالیست که از خرداد لغایت آذر 1399 با رشد 66 درصدی روبرو بوده است.

وی ادامه داد: امسال نیز به مناسبت 22 اسفند از 24 طرح و پروژه واگذاری زمین و مسکن در 21 استان بهره برداری خواهد شد.

وی افزود: افتتاح 19 طرح تولیدی، کشاورزی، صنعتی و دامپروری و اجرای 8 طرح توانبخشی و درمانی و افزایش تخت های بیمارستانی در بیمارستانهای خاتم الانبیاء تهران، فجر تبریز، بوشهر و مشهد از دیگر برنامه های دولت در این روز خواهد بود.

مدارا و اخلاق نیاز امروز جامعه است

ربیعی همچنین با تبریک مبعث پیامبر اکرم (ص) گفت: بعثت نور، عید توحید و عید تفکر و تعقل، روز شکست طاق ظلم و پایان بردگی ها و طنین آزادی را به همه مسلمانان و موحدان و آزادگان جهان تبریک می گوییم. بعثت فرصتی است گران بها که در فلسفه اصلی آن یعنی "تکمیل واتمام مکارم اخلاقی" تامل بیشتری بکنیم. پیامبر مکرم می فرماید برای تکمیل و تمام کردن مکارم اخلاق مبعوث شده ام. ما به پیروی از آن پیامبر نیازمندیم تا براساس آموزه های الهی پیامبر، رحمت، عدالت، تواضع و مکرمت را رهنمون خود سازیم. مدارا و اخلاق بیش از هر دوره ای نیاز جامعه امروز ماست.

وی ادامه داد: ملت ما در این ایام با توجه به تلاقی عید مبعث و عید نوروز، یک رستاخیر جان و روح و رستاخیر طبیعت مضاعف را زندگی می کنند. از پس آن سالهای سخت زمستانی که جنگ اقتصادی پر شدت آمریکا بر ما تحمیل کرد، ما به یمن مقاومت ملی وارد سالهای نوروزی خواهیم شد.

آمریکا در موضعی نیست شرط تعیین کند

سخنگوی دولت در بخش دیگر سخنانش در خصوص اظهارات برخی از مقامات آمریکا درباره برجام و استنباط نبودن اراده برای لغو تحریم‌ها گفت:اگر این مواضع طرف آمریکایی برای مصرف داخلی آمریکاست درباره آن نظری نداریم اما اگر مواضع سیاست خارجی دولت جدید آمریکاست، از نظر ما اشتباه و ناشی از مشورت های گمراه کننده است.

وی ادامه داد:آمریکا در موضعی نیست که برای انجام تعهدات بین المللی خود شرط تعیین کند. برخلاف آمریکا که از بازگشت به برجام طفره می رود ایران آماده است که هرچه سریعتر و همگام با دیگر اعضای برجام و آمریکا به همه تعهداتش عمل کند. مطابق سیاست ابلاغ شده و قطعی مقام معظم رهبری، تنها راه احیای برجام لغو تحریم ها و بازگشت همه طرف ها به انجام کامل تعهداتشان است. اگر آمریکا به راهی غیر از این می اندیشد، تنها زمان ارزشمندی را تلف می کند که می تواند منافع دو کشور را به جلو پیش ببرد، البته در نهایت فکر می کنم که در آینده نزدیک دولت آمریکا توانایی تشخیص سیاست درست را بدست خواهد آورد.

ایران آماده تبادل زندانیان با آمریکاست

ربیعی با اشاره به توافقات احتمالی با ایالات متحده در مورد برجام و تبادل زندانیان نیز گفت: مواضع ما درباره احیای برجام تغییری نکرده و همچنان معتقدیم که آمریکا از برجام خارج شده و ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است.

وی ادامه داد: اقدامات جبرانی ایران در کاهش تعهدات مطابق نص برجام و در پاسخ به ناتوانی سایر طرف ها از انجام تعهدات شان است. این اقدامات به سرعت برگشت پذیر هستند و هر زمان آمریکا تصمیم بگیرد که با لغو تحریم ها به وظایف قانونی خود مطابق قطعنامه و توافق برجام عمل کند، خواهد دید که ما هم به سرعت به همه تعهدات خود عمل خواهیم کرد.

سخنگوی دولت تاکید کرد:ما از هر ابتکار دیپلماتیکی که بتواند این روند را تسریع کند استقبال می کنیم. جامعه بین المللی منتظر است که صداقت شعار دولت آمریکا یعنی «بازگشت آمریکا به جهان» را با بازگشت آمریکا به برجام ارزیابی کند.

وی ادامه داد: درباره تبادل زندانیان نکته تازه ای وجود ندارد؛ قبلا هم موضع ایران را وزیر امور خارجه بیان کرده اند، همه زندانیان را آماده ایم تبادل کنیم. اگر تاکنون این اتفاق تا الان نیفتاده به خاطر عدم آمادگی دولت امریکا بوده است. دو طرف یکباره آزاد شوند. هرچند که شاید در مقایسه با گذشته امیدهای تازه ای برای آزاد شدن گروگان های ایرانی در زندان های آمریکا که در صورت تحقق با حسن نیت ما مواجه خواهد شد، بوجود آمده باشد. منتظریم ببینیم که چقدر دولت جدید آمریکا در تجدیدنظر سیاست های دولت قبل از جمله در تعلل برای آزادی همه زندانیان ایرانی که با اتهامات غیرقابل قبول و به دستور آمریکا در کشورهای مختلف بازداشت شده اند، جدی است.

آخرین خبرها از آزاد سازی منابع ارزی ایران در عراق

در ادامه سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت آزادسازی منابع ارزی ایران در عراق و سازوکار آن گفت:اخیرا رییس کل بانک مرکزی جلسات متعددی را با مقامات عراقی و بانک مرکزی عراق برگزار کرده است و سازو کارهای مناسب استفاده از منابع موجود که دولت امریکا مانع برداشت این منابع شده بود را در دستور کار قرار داده است و مقرر شده است این منابع با توجه به مصارف و نیازهای کشور مورد استفاده قرار گیرد.

وی ادامه داد: دولت جدید آمریکا نیز فشارهای بی رحمانه دولت ترامپ برای دستیابی ایران به منابع و دارایی های خود در سایر کشورها را کاسته است و ظاهرا این امر به مقامات برخی از این کشورها اطلاع داده شده است. اما این اقدامات ناکافی است دولت ایران بدون تردید تلاش خواهد کرد تا آخرین سنت از حقوق ملت ایران را آزاد کند و باید بتواند همانند همه کشورها آزادانه تجارت کند و به منابع مالی خود دست یابد.

مدعیان دور زدن تحریم ها نتوانستند حتی یک بشکه نفت بفروشند

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره گفته های معاون اول رئیس جمهور مبنی بر ادعای برخی افراد برای فروش نفت در دوران تحریم، اظهار کرد: از آغاز تحریم های نفتی امریکا علیه ایران ادعاهای زیادی علیه دولت و وزارت نفت مطرح می شد مبنی بر این که وزارت نفت یا مخصوصا تحریم های نفتی را دور نمی زند یا توان این کار را ندارد.

وی ادامه داد: چند سال اخیر فضای روانی کشور مملو هست از این اتهامات بی اساس و نگرانی آور از سوی کسانی که هیچگاه از حرفهایشان هیچ کس حساب کشی نمی کند.این ادعاها که اغلب از جانب مخالفان سیاسی دولت مطرح می شد کار را به جایی رساند که عده ای ادعا کنند اگر نفت به آنها داده شود توان دور زدن تحریم و فروش نفت را دارند.

ربیعی خاطر نشان کرد: عده ای هم نزد مقام های عالیرتبه کشور این ادعاهای عجیب را مطرح می کردند به همین دلیل وزارت نفت اعلام کرد هرکس مدعی است می تواند نفت بفروشد بیاید قراردادببندد و هر میزان نفت که می خواهد ببرد پس از این اعلام آمادگی وزارت نفت مدعیان یکی پس از دیگری جا زدند . معلوم شد که این افراد بدون محاسبه و با دانش کم ادعا داشتند یا تحریک شده توسط رابطه هایی بودند که به قصد فریب و شناسایی کانال های فروش نفت ایران به میدان آمده بودند.

وی ادامه داد: تمام این ها در حالی بود که وزارت نفت با حوصله و درایت مشغول ایجاد و شناسایی کانال های جدید فروش نفت بود که این تلاش ها به ثمر نشست و دولت موفق شد علاوه بر فروش نفت اجازه ندهد حتی یک دلار از پول نفت ناپدید شود. یعنی همان اتفاقی که در زمان برخی مدعیان دور زدن تحریم ها روی داد.

وی تاکید کرد: ما با قاطعیت تمام اعلام می کنیم که هیچ یک از مدعیان دور زدن تحریم نتوانستند حتی یک بشکه نفت بفروشند و تمام عملیات فروش نفت در شرایط تحریمی توسط دولت و وزارت نفت صورت گرفت.

در حال تکمیل...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما