کد خبر: 613990
تاریخ انتشار :

ادعای شبکه سعودی: ترکیه درپی ترمیم روابط با کشورهای عربی است

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

یکی از رسانه‌های سعودی مدعی شد که ترکیه و مصر به سمت عادی‌سازی روابط بین خود حرکت می‌کنند.

شبکه سعودی العربیه امروز سه‌شنبه به نقل از منابعی ادعا کرد که آنکارا مجدداً خواستار برگزاری نشستی با حضور مسئولان بلند پایه مصری شده و آماده است که یک هیأت بلندپایه‌ای با مشارکت مسئولان امنیتی و سیاسی به مصر اعزام کنند.

ترکیه همچنین پیشنهاد داده است که یک نشستی امنیتی دیگر با قاهره برگزار شود و در آن نمایندگانی از قبرس جنوبی و یونان نیز حضور داشته باشند.

منابع ادعایی شبکه العربیه همچنین مدعی شدند که موضع مصر در قبال ترکیه این است که این کشور تفاهم نامه‌‌های امضا شده بین آنکارا و طرابلس (دولت وفاق ملی لیبی) به تعلیق دربیاید.

دولت وفاق ملی لیبی که گرایشی اخوانی و اسلامگرایانه دارد، سال گذشته در بحبوحه جنگ با نیروهای شرق لیبی به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر، با ترکیه بر سر ترسیم مرزهای دریایی به منظور بهره برداری ترکیه از منابع انرژی موجود در این منطقه به توافق رسید که همین مسئله نگرانی و خشم همسایگان ترکیه در غرب و جنوب (حوزه مدیترانه) را در پی داشت و آن‌ها نیز به مقابله مثل زده و تفاهم نامه‌های مشابه را امضا کردند.

شبکه العربیه مدعی است که مصر بر خروج نیروهای نظامی ترکیه از لیبی مٌصر است و همزمان نیز ترکیه به دنبال از سرگیری روابط دیپلماتیک خود با کشورهای عربی و در رأس آن‌ها، جمهوری مصر است.

منابع این شبکه سعودی گفته‌اند که «هاکان فیدان»، رئیس سازمان اطلاعات ترکیه (میت) متولی پرونده عادی‌سازی با مصر شده است.

این هفته «حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه در اظهاراتی بی‌سابقه از اقدامات دولت مصر در دریای مدیترانه استقبال و تمجید کرده است.

او شنبه گفته بود: «اقدام مصر در احترام گذاشتن به فلات قاره ترکیه طی فعالیت اکتشافی (در شرق دریای مدیترانه) تحول بسیار مهمی است و ما امیدواریم این مسئله تداوم داشته باشد»

یک روز بعد از این اظهارات «مولود چاووش‌اوغلو»، وزیر خارجه ترکیه با تأیید وجود تماس‌‌هایی با وزارت اطلاعات و خارجه مصر، گفته که «ما می‌توانیم با مصر یک توافقنامه دریایی منعقد کنیم.»

ترکیه بعد از کودتای ارتش مصر به فرماندهی «عبدالفتاح السیسی»، فرمانده وقت ارتش و رئیس جمهور فعلی علیه دولت «محمد مرسی»، اولین رئیس جمهور منتخب این کشور بعد از انقلاب ۲۰۱۱ و فوت مشکوک او در زندان که ترکیه از ین حادثه، به «شهادت مرسی» تعبیر کرد، روابط خود با قاهره را قطع و وارد تنش با مصر شد.

منبع: فارس

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما