کد خبر: 614027
تاریخ انتشار :

کنايه روحانی به مجلس: تولید متولی دارد، اما توزیع بی صاحب است/ رییس‌جمهوری خطاب به آمریکایی‌ها: برای اجرای کل تعهدات با کل تعهدات آماده‌ایم

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات وزیران با تبریک بعثت پیامبر گرامی اسلام گفت: پیغمبر با خرافه، با جهل، با زن ستیزی مبارزه کرد. در آن دوران زن فقط یک کالای ناچیز در میان آنها بود اگر کسی فرزند دختری پیدا می کرد؛ آن را ننگ می‌دانست و صورتش از عصبانیت و ناراحتی سیاه می‌شد که چرا دختر دار شده است. زن ستیزی به عنوان یک کار مهم در میان طایفه و مردم آن زمان بود؛ جنگ به عنوان یک افتخار غارت یک امتیاز و ارزش بود. قبیله ای که می توانست قبیله دیگر را غارت کند و اموالش را ببرد به آن افتخار می‌کرد و درباره آن شعر می سرود.

بخشی از مشکلات مربوط به دلال بازی‌های غلط است

رییس جمهوری افزود: ما که وزیر بازرگانی نداریم اگر می‌داشتیم و اگر میان دولت و مجلس همکاری صورت می‌گیرد، امروز ما روز و نوروز دیگری داشتیم. ما امروز کسی را نداریم که مسئول خرید و اجناس مردم باشد. روحانی گفت: یک وزیر داریم که به فکر صنعت خودش و یک وزیر هم داریم که به فکر کشاورزی خودش است. ما یک وزیر می‌خواهیم که به فکر زندگی مردم و مصرف مردم باشد، به فکر این باشد که توزیع چگونه انجام می‌شود. توزیع چه می‌شود؟ توزیع ما بی‌صاحب است و این مشکل اصلی ماست. وی با اشاره به تولید گفت: دولت در پایان دوره قبل به صراحت اعلام کرد که وزارت بازرگانی می‌خواهد و با این لایحه را با دوفوریت به مجلس داد و این لایحه تا روزهای آخر مجلس قبل ماند و تصویب شد و به شورای نگهبان رفت، یک ایراد کوچک وجود داشت که می‌توانست در عرض چند ثانیه در مجلس حل شود و نشد و باقی ماند و در این مجلس هم متاسفانه باقی مانده است. روحانی با بیان اینکه ما امروز باید برابر مردم پاسخگو باشیم، تصریح کرد: اگر طرحی که دولت با دو فوریت بر آن اصرار داشت اگر این طرح اجرا نشود چه مشکلاتی در ایام تحریم و جنگ اقتصادی برای مردم پیش می‌آید. وی تصریح کرد: امروز ما این موضوعی را که چهار سال پیش پیش‌بینی کردیم را می‌بینیم. این موضوعی که من در ابتدای دولت دوازدهم، وزرا را معرفی نکردم تا اینکه این دو فوریت تصویب شود و بدانم که وزیران چه تعداد هستند.

وی تصریح کرد: امروز ما این موضوعی را که چهار سال پیش پیش‌بینی کردیم را می‌بینیم. این موضوعی که من در ابتدای دولت دوازدهم، وزرا را معرفی نکردم تا اینکه این دو فوریت تصویب شود و بدانم که وزیران چه تعداد هستند. روحانی ادامه داد: در این شرایط مردم از دولت توقع دارند و من از همه وزرا و مسوولان اجرایی انتظار دارم که تلاش خود را چند برابر کنند تا مشکلات مردم کاهش یابد. رییس جمهوری تاکید کرد: مردم بدانند برای تامین کالای اساسی در شرایط سخت امسال میزان 10 میلیارد دلار ارز از سوی دولت تامین و پرداخت شد و از این میزان مبلغ 7 میلیارد دلار برای اقلامی مانند تامین نهاده‌های دامی و مواد غذایی پرداخت شده است. مردم نیز بدانند که در شرایط سخت که مشکلات نقل و انتقالات ارز وجود دارد،‌ ما انتقال ارز را انجام دادیم و کالا از خارج از کشور خریداری و به انبارها انتقال داده شده اما در بخش توزیع مشکل ایجاد شده است. رییس جمهور خاطرنشان کرد: امیدوارم با تلاشی که دولت انجام می‌دهد،‌ روزهای را برای مردم انجام دهیم و دولت همه تلاش خود را در این راه به کار می‌گیرد و امیدوارم با این تلاش‌ها شاهد شرایط بهتر مردم و بازار در شب عید باشیم. روحانی با تاکید بر اینکه توزیع کالا در کشور بی صاحب است گفت: اگر همکاری میشد بین دولت و مجلس و ما وزیر بازرگانی میداشتیم امروز نوروز دیگری میداشتیم دولت در پایان دولت یازدهم با دو فوریت اعلام کرد که وزیر بازرگانی میخواهد اما به خاطر یک ایراد کوچک این طرح تصویب نشد.

حجت الاسلام روحانی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی ما روزی به نقطه نهایی می‌رسد که اخلاق جامعه ما اخلاق پیامبری و اصحاب پیامبر باشد؛ گفت: تا زمانی که فحش اهانت، تهمت، تکه پرانی، ستم به زندگی مردم، و بردن آبرو و حیثیت مردم وجود دارد؛ ما هنوز در پله‌های اولین راه هستیم هنوز از خم ها؛ خم اول را هم طی نکرده ایم. انقلاب اسلامی برای این نبود که ما فقط شعار دهیم که چنینیم و چنانیم. انقلاب اسلامی برای اخلاق آمد، برای این آمد که باهم برادر باشیم و همدیگر را یاری کنیم به هم دیگر از سوء ظن نداشته باشیم. روحانی اضافه کرد: امروز هم درد جامعه و مشکلات جامعه ما با نگاه به غار حرا و بعثت پیامبر قابل حل است و نه با نگاه غربی و نه نگاه شرقی و نگاهی که از جانب پیامبر بود می‌تواند ما را متحول و یکپارچه کند. وی تصریح کرد: در کارهای مهم نظر مردم را اصل بدانیم همانطور که پیغمبر نظر مردم را اصل می‌دانست حتی جایی که نظرش چیز دیگری بود وقتی همه مردم در امور دنیوی و زندگی مردم،چیزی می‌گفتند، نظر آنها را بر نظر شخص خودش مقدم می دانست. این مشورتی که خداوند به پیغمبر امر کرد امروز برای ما هم هست و ما هم بر همان مبنا باید حرکت کنیم. رییس جمهوری اضافه کرد: اگر نظام جمهوری اسلامی ایران به عنوان نظامی بود که خود را به عنوان خادم مردم دانست و اداره کشور را از آن مردم دانست و انتخابات را راه اصلی برای مدیریت کشور پذیرفت و با انتخاب مردم به کسی که منتخب می‌شود به نظر او و نظر جمع و نظر مردم احترام گذاشت، آن وقت به راحتی می‌توانیم از همه مشکلات و پیچ و خم هایی که امروز پیش روی ما هست، عبور کنیم. روحانی گفت: هرجا مردم با نظام بودند و هر جا نظام در خدمت مردم بود هر کجا نظام و مردم یک راه را انتخاب کردند، پیروز شدند و هر کجا خدای ناکرده فاصله‌ای بین نظر مردم و نظام و مسئولین ایجاد شد همه ضرر کردند و همه شکست خوردند.

ملت ایران به بزرگترین موفقیت و برتری تاریخی دست یافته

وی اظهار کرد: امروز یک روز تاریخی برای کشور ماست و روزی است که سه سال جنگ اقتصادی را پشت سر گذاشتیم. امروز اگر متحد و یک زبان باشیم و یکصدا و در کنار هم باشیم، می‌توانیم پیروزی را به زودی لمس کنیم و پیروزی دور نیست. رییس جمهوری اظهار کرد: پیروزی دور نیست و نزدیک است. طراحان شکست ایران و شکست نظام و کسانی که می خواستند ملت بزرگ ایران را به زانو درآورند امروز به صراحت به شکست خود اعتراف می‌کنند و می گویند آن راه به نتیجه معکوس رسیده است این را به صراحت بیان می کند این یعنی پیروزی ملت ایران. رییس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: امروز حاکمان جدید منتخبان از طرف مردم می‌گویند راه ۴ سال قبل غلط و اشتباه بوده بنابراین ملت ایران به بزرگترین موفقیت و برتری تاریخی دست یافته است. ما موفق شدیم و روزهای سخت را پشت سر گذاشتیم حتماً سپیده نزدیک است. روحانی گفت: اگر ما با وحدت و اتحاد راه خودمان را ادامه دهیم به پیروزی نهایی می رسیم ولی اگر خدای ناکرده ما به نظر مردم توجه نکردیم و به فکر مردم احترام نگذاشتیم و در برابر خواست مردم تواضع نکردیم و اگر بال فروتنی را در برابر مردم پهن کردیم پیروزیاز آن ما نخواهد بود. وی خاطرنشان کرد: اگر ما به فکر این باشیم که انتخابات چه خواهد شد و منافع مردم را کنار بگذاریم خواست مردم را کنار بگذاریم و آن انتخاباتی هم که می‌خواهیم نمی‌رسیم این مردم آگاه‌تر از این حرف‌ها هستند که ما بخواهیم مردم را از جاده اصلی و درست به سمت راست یا چپ منحرف بکنیم. رییس جمهوری اضافه کرد: افراد و گروه‌هایی که این چنین باشند هستند. اکثریت قاطع مردم راه و مسیرشان مشخص است و خوشبختانه رهبر معظم انقلاب با صراحت بیان کرد که اگر آنها به اجرای پیمان برگردند، ما هم برمی‌گردیم و به صراحت گفتند اگر آنها در برابر قانون تسلیم شوند ما یک ساعت ادامه تحریم را جایز نمی‌شماریم. روحانی تصریح کرد: تحریم باید شکسته شود. تحریم ظلم بر مردم است و این ظلم باید برداشته شود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه ما حتما پیروز شدیم گفت: وقتی ما در برابر یک ابر قدرت سه سال ایستادیم پس یعنی به بزرگترین موفقی برتری تاریخی دست یافته ایم حتما سپیده نزدیک است اگر با وحدت به راه خود ادامه بدهیم ولی اگر به نظر مردم توجه نکردیم و احترام نگذاشتیم پیروزی از آن ما نخواهد بود.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما