کد خبر: 614077
تاریخ انتشار :

حمایت عربستان از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به نقل از شبکه «روسیه الیوم»، «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه عربستان امروز (چهارشنبه) در کنفرانس خبری مشترک با «سرگئی لاوروف» همتای روسی وی در ریاض، با بیان اینکه بحران سوریه نیاز به یک راه حل سیاسی دارد، تاکید کرد که این کشور (سوریه) باید به آغوش اعراب بازگردد و از ثبات و امنیت برخوردار شود.

وی بدون اشاره به دخالتها و حمایتهای بی‌دریغ عربستان از گروه‌های تروریستی در جریان بحران سوریه، افزود که حل بحران این کشور به یک توافق بین طرف‌های بحران یعنی مخالفان و دولت دمشق نیاز دارد.

وزیر خارجه عربستان ادعا کرد که ریاض از ابتدای بحران سوریه مشتاق بوده که راهی برای جلوگیری از خونریزی در یک کشور دوست و مهم به دست آید و همچنین علاقه‌مند به هماهنگی با همه طرفها از جمله روسیه برای دست‌یابی به یک راه حل جهت حل بحران سوریه است .

وی گفت: با دوستان روس در اهمیت یافتن راهی سیاسی که منجر به حل و فصل و ثبات اوضاع در سوریه شود، توافق داریم، زیرا برای بحران این کشور هیچ راه حلی به جز مسیر سیاسی وجود ندارد.

وزیر امور خارجه روسیه نیز در این کنفرانس گفت: با مقامات عربستان درباره مسائل منطقه و اوضاع خلیج فارس گفت وگو کردم و بر لزوم تامین امنیت این منطقه مهم جهان تاکید شد.

لاوروف تاکید کرد که در این گفت وگوها توجه زیادی به اوضاع سوریه، وحدت ملی، تمامیت ارضی و حق مردم این کشور برای تعیین سرنوشت آینده خود بر اساس استقلال و قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل انجام شد.

وی در یک تور پنج روزه، سفر به امارات متحده عربی، عربستان سعودی و قطر را از ۸ مارس ( ۱۸ اسفند) آغاز کرده است و تا ۱۲ مارس ( ۲۲ اسفند) ادامه خواهد یافت. تقویت همکاری‌های تجاری روسیه با امارات متحده عربی، عربستان سعودی و قطر، رایزنی درباره ثبات خلیج فارس و حل بحران‌های خاورمیانه و شمال آفریقا از مهمترین محورهای سفر پنج روزه سرگئی لاوروف به سه کشور عربی از سوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام شده است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما