کد خبر: 614202
تاریخ انتشار :

رحیمی جهان آبادی: آمریکا به دنبال ایجاد اجماع مجدد جهانی علیه ایران است

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه‌نیوز، جلیل رحیمی جهان آبادی در تشریح موانع پیش روی کشور های طرف مذاکره برجام برای احیا این توافق گفت: واقعیت امر این است که نه زمان و نه شیوه تصمیم گیری طرف های درگیر در برجام مناسب نیست.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: از دولت روحانی که برجام را شکل داده سه ماه بیشتر باقی نمانده و از طرف دیگر فرآیند تصمیم گیری و نحوه رایزنی آمریکایی ها کند است.

وی افزود: بیش از یک ماه از روی کارآمدن جو بایدن گذشته اما او در بحث برجام و لغو تحریم ها منفعل عمل می کند و کشور های مخالف احیای برجام مانند اسرائیل به شدت در حال فعالیت اند.

رحیمی جهان آبادی بیان کرد: در کنار مانع تراشی های اسرائیل عده ای از کشورهای رقیب ایران در منطقه متاسفانه به دنبال دامن زدن به این فضای تشتت هستند.

وی تاکید کرد: منافع ملی نباید قربانی خواسته های جناحی،حزبی،طیفی کوتاه مدت شود به این دلیل که منافع دراز مدتی دارد که برای دست یابی به اهداف ترسیم شده روابط مان با دنیا را در شرایط جدید باز تعریف کنیم.

رحیمی جهان آبادی عنوان کرد: کشوری مانند چین از زمان وقوع انقلاب کمونیستی در این کشور ظرف سه دهه بیش از پنج بار استراتژی سیاست خارجی خود را تغییر،تعدیل و اصلاح کرد تا خودش را با شرایط داخلی و بین المللی وفق دهد.

وی یاد آور شد: کشورمان در شرایط جدید نیاز به باز تعریف بعضی از سیاست های داخلی و خارجی را برای احیا ظرفیت ها و تحقق آرمان های انقلاب اسلامی داریم تا فشارها،تنش ها و آسیب ها بتوانیم کاهش دهیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره تمایل جو بایدن برای تغییر سیاست "توقف و رفتن" آمریکا در برجام گفت: ایالات متحده در حال حاضر با مشکل از دست دادن اجماع و ائتلاف جهانی علیه ایران در افکار عمومی و سازمان ملل متحد روبرو است.

وی ادامه داد: تا قبل از برجام توافق نسبی در افکار جهانیان بر سر موضوعاتی مانند تلاش ایران برای دست یابی به سلاح اتمی و عدم تمایل ایران برای همکاری با آژانس وجود داشت.

رحیمی جهان آبادی بیان کرد: برجام موجب از دست رفتن اجماع جهانی علیه ایران و اجماع بین آمریکا و متحدانش شد و از طرف دیگر خروج یک طرفه ترامپ صفحه را به ضرر این کشور برگرداند به گونه ای که ایالات متحده در موضع انزوا قرار گرفت.

وی افزود: پیشنهادات ارائه شده از سوی دولت جدید آمریکا برای احیای برجام در راستای تلاش برای برگرداندن برگ برنده اش در گذشته بوده و لغو تحریم ها را دنبال نمی کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: آمریکا،در حال مقصر جلوه دادن ایران به تنها عنوان کشور مانع احیا برجام است تا از طریق طرح این موضوعات در افکار عمومی دوباره اجماع جهانی علیه کشورمان ایجاد کرده و ما در موضع ضعف قرار دهد.

وی عنوان کرد: اقدامات دولت در سفر گروسی به تهران و پیگیری توافقات جدید با آژانس در راستای خنثی کردن اقدامات آمریکا برای برهم زدن برجام و ایجاد تنش است.

رحیمی جهان آبادی تصریح کرد: دیپلماسی دولت و ظریف در این شرایط حساس بسیار زیرکانه است اما متاسفانه حمایت و اجماع لازم پشت این دیپلماسی نیست.

وی عنوان کرد: نگاه متفاوت سیاسی در کشور باعث منافع ملی و امنیت ملی تحت الشعاع منافع حزبی و جناحی قرار بگیرد و باعث عدم شکل گیری اجماع فراگیر درباره دیپلماسی وزارت امورخارجه شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: در شرایط کنونی نباید به آمریکا اجازه قرار گرفتن در موضوع برتر بدهیم تا ایران را عامل بر هم زدن برجام جلوه دهد.

وی افزود: در این شرایط حساس باید از دیپلماسی هوشمندانه وزارت امور خارجه حمایت شود چون در غیر این صورت ایالت متحده مجددا اجماع علیه ایران در شورای امنیت،بین متحدانش و در افکار عمومی کسب می کند.

رحیمی جهان آبادی خاطر نشان کرد: در چنین شرایطی هر گونه توافق و مذاکره درباره برجام دشوار تر از گذشته خواهد بود و دولت بعدی برای ادامه این راه با چالش های جدی روبرو می شود./

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما