کد خبر: 614327
تاریخ انتشار :

«آژانس» به دنبال بازرسی‌های گسترده‌تر در ایران ! + جزئیات عجیب

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، گروسی روز جمعه در مصاحبه با روزنامه «روزنامه نیهون کیزای» از مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین مدعی شد: تولید اورانیوم در سطوح بالاتر، غنی سازی ایران را به سطوحی نزدیک‌تر می‌کند که امکان کاربری نظامی آن را نمی‌توان نادیده گرفت.

او در ادامه توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران را «وضعیتی فوق العاده» خواند و گفت: واضح است که نیاز به بازرسی جدی است، اگر می‌خواهید اطمینان یابید که انحراف نظامی وجود ندارد.

گروسی در ادامه ادعاهایش گفت: ایران کمی کمتر از ۲۰ کیلوگرم [اورانیوم ۲۰ درصد] دارد، اما آن‌ها دارای ۳ هزار کیلوگرم اورانیوم غنی شده هستند که قبلاً در سطوح پایین‌تر تولید شده است.

وی افزود: و آن‌ها همچنین در حال افزایش توانایی‌ غنی‌سازی با استفاده از تجهیزات بیشتر هستند.

مدیرکل آژانس در اشاره به سفر ماه گذشته خود به تهران و توافق موقتی دست یافته با ایران گفت: چارچوب سه ماهه خوشبختانه زمانی را برای مشورت‌ها و مذاکره دیپلماتیک در خصوص توافق ایران فراهم می‌کند.

به ادعای این رسانه، آژانس مشاوره‌های فنی با ایران را در ماه آوریل (ماه آینده میلادی) آغاز می‌کند و یکی از نقاط تمرکز آن وجود ذرات اورانیوم در تاسیساتی است که ادعا می‌شود اعلام نشده است.

بر اساس این گزارش گروسی مدعی شد پاسخ‌های طرف ایرانی در این خصوص تاکنون از نظر فنی معتبر نبوده است.

این در حالی است که «کاظم غریب آبادی» نماینده دائم کشورمان در اظهاراتی درباره سفر هیأت فنی آژانس در ماه آوریل به تهران گفت: هیچ ترتیبات جدیدی با آژانس، بعد از تفاهم مشترک اخیر در تهران، انجام نشده است. همانگونه که در نشست شورای حکام هم گفتم، تعاملات دو طرف در حوزه پادمان، موضوع جدیدی نیست و در تداوم روابط موجود می باشد.

گفتی است «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی پیش از این در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفته بود که سفر هیأت آژانس به تهران در ماه آوریل در سطح معاون مدیرکل است و این نشست را در راستای تعاملات فنی دو طرف و در چارچوب موضوعات پادمانی برشمرد.

وی افزود: همواره تعاملات فنی بین ایران و آژانس، برقرار بوده و دو طرف به طور مستمر در حال کار و تعامل با یکدیگر هستند و در طول دو سال گذشته نیز، چندین نشست فنی در این خصوص برگزار کرده‌اند.

مدیرکل آژانس در ادامه این مصاحبه به موضوع کره شمالی هم پرداخت و گفت: اگر آژانس بتواند به کره شمال مجدداً وارد شود، به کشوری بازمی‌گردیم که دارای زیرساخت‌های گسترده سلاح اتمی و زیرساخت‌های هسته‌ای است. بنابراین وارد کار سختی خواهیم شد.

وی افزود او در حال گسترش تیم نظارت بر کره شمالی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که توسط «یوکیا آمانو» سلف او ایجاد شد.

منبع: فارس

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما