کد خبر: 614499
تاریخ انتشار :

مخالفت صریح محصولی با نامزدی قالیباف: تازه رئیس مجلس شده ای!

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، صادق محصولی دبیرکل جبهه پایداری انقلاب اسلامی در نشست انتخاباتی «جمهور» که از سوی اتحادیه‌ی انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل برگزار می‌شود؛ سخنرانی کرد.

بخشی از صحبت های وی با ۲۴ آنلاین را می‌خوانید:

* برای انتخابات یک مدل ۴ مرحله‌ای طراحی کرده‌ایم که دورنمای آن برای انتخابات ۱۴۰۰ است.

*حتی‌الامکان به دنبال یک وفاق و نقطه مشترک با دوستان انقلابی هستیم، البته این وفاق به هر قیمتی شکل نخواهد گرفت و اصول ما، خطوط قرمز ما هستند.

* برخی در انتخابات مجلس می‌گفتند که باید وحدت داشته باشیم، از طرفی اصرار داشتند که اگر کسی وارد لیست پایداری شد، نمی‌تواند وارد لیست ما شود.

*می گفتیم شما که این قدر دم از وحدت می‌زنید حالا اگر وحدت صددرصدی حاصل نشد چرا با وحدت نود درصدی یا هشتاد درصدی مخالفت می‌کنید می‌گفتند نه. یا بایست لیست واحد و یا تباین کامل یعنی هیچ اشتراکی بین دو لیست نباشد و متاسفانه هیچ استدلال مبتنی بر عقلانیت هم ارائه نمی‌کردند.

وی در ادامه به تشریح شاخص معنویت پرداخت و در این رابطه چند مثال از عملکرد بعضی مدعیان در انتخابات گذشته زد.

* در سال گذشته که به افراد گفته شد که یا باید از پایداری اعلام برائت کنید یا در لیست قرار نخواهید گرفت. در جلسه مشورتی نامزد‌های جوان یکی از افراد به ظاهر انقلابی هم گفته بود که "فعلا اعلام برائت کنید تا در لیست ائتلاف وارد شوید و بعدا کار خودتان را انجام دهید! " عزیزان این موقعیت‌ها مواضع امتحان است. اگر ورود با صداقت نباشد، معلوم نیست خروج هم با صداقت باشد. این گونه مواضع ناشی از مشکل معنویت است چرا که در اسلام هدف وسیله را توجیه نمی‌کند.

*دورنمای ما برای انتخابات ۱۴۰۰ این است که حتی‌الامکان به یک وفاق و نقطه مشترک با دوستان انقلابی خود برسیم. البته این وفاق به هر قیمتی شکل نخواهد گرفت و اصول ما، خطوط قرمز ما هستند. حفظ اصول از واجبات است.

* در مرحله اول بنا بر این است که حداقل یکدیگر را تخریب نکنیم، مرحله دوم این است که در رابطه با گفتمان، به‌طور مشترک کار کنیم و بر مبنای گفتمان، شاخص‌های مشترک تعریف کنیم. در مرحله سوم نیز برای مبنای شاخص‌های مشترک، به سمت حداکثری سازی اشتراکات لیست در انتخابات شورای شهر و نزدیک کردن سبد نامزد‌ها در انتخابات ریاست جمهوری حرکت کنیم. مرحله آخر نیز رسیدن به لیست واحد و نامزد واحد است.

* اصلحی که قابلیت رأی‌آوری نداشته باشد مورد پذیرش نیست، اما این به این معنا نیست که برای ما نظرسازی شود. چون در سال ۸۴ هم گفتند که احمدی نژاد در نظرسنجی‌ها دو سه درصد رای دارد، اما در عمل رای آورد.

* درخصوص آقای قالیباف، به نظر ما کسی که به تازگی رئیس مجلس شده بهتر است که برای ریاست جمهوری هم اقدام نکند. مردم اکنون به اقدام انقلابی در مجلس امید بسته‌اند و معطوف شدن ایشان به ریاست جمهوری این را زیر سوال می‌برد و مشکلاتی ایجاد می‌شود. البته این مطلب موضع ما قبل از انتخاب هیئت رئیسه مجلس هم بود.

* برداشت ما این است که جایگاه قوه قضائیه و مقننه خیلی مهم است، اما قوه مجریه توانایی و ظرفیتی چندین برابر بیشتر از سایر قوا دارد. این به معنایکاهش اهمیت سایر قوا نیست، ولی کار و اختیار و قدرت و انتصاب‌های گسترده در دست قوه مجریه است. حتی اگر بهترین قانون‌ها را هم داشته باشیم، نتیجه بستگی به اجرایی شدن آن‌ها توسط دولت دارد. پس باید هزینه و فایده را حساب کرد.

* در سال ۹۶ در نظرسنجی‌های اولیه آرای آقای قالیباف را بیشتر از آقای رئیسی اعلام می‌کردند، اما اتفاقاتی افتاد که آرای ایشان کم‌تر شد. شرایط می‌تواند بسیار سیال باشد. اصل برای ما حمایت از اصلح است. انتخاب شخص به شرایط نیز بستگی دارد، اما این به معنای تحت تاثیر پروپاگاندا قرار گرفتن نیست، بلکه باید ببینیم در آن شرایط چه تکلیفی داریم. شرایط انتخابات ریاست جمهوری را نمی‌توان از الان با قطعیت مشخص کرد.

* به پایداری حتی یک اتاق یا یک ریال هم داده نشده است و پایداری با این حساب باز روی اصول ایستادگی کرده است. پایداری نه روزنامه و نه ساختمان و نه دفتر چند طبقه دارد. بالاخره کار سخت است. خود دوستان اذعان دارند که در سال ۹۶ جبهه پایداری بیشترین کمک و استقامت را برای تبلیغات و راه اندازی ستاد‌های نامزد نهایی جریان انقلاب داشتند. موضع ما درمورد ایشان از همان ابتدا مشخص بود و حتی ستاد‌های کار و کرامت را تشکیل دادیم.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما