کد خبر: 614588
تاریخ انتشار :

طرح جدید آمریکا برای احیای داعش در سه محور ایران، عراق و سوریه

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

«توفیق ابراهیم» نویسنده و تحلیلگر سیاسی لبنان، امروز (چهارشنبه - ۱۷ مارس)، از اقدام واشنگتن در احیای داعش در طرح و پوششی جدید خبر داد.

وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری عراقی «المعلومه» گفت: آمریکا در راستای برنامه خود برای احیای داعش با طرح و پوششی جدید، تلاش دارد به هر طریقی که شده، افراد مسلح داعش را به مرزهای تاجیکستان و ایران انتقال دهد.

این تحلیلگر لبنانی با هشدار درباره انتقال هزاران عصو داعش به کوه‌های ایران در نزدیکی مرز تاجیکستان تصریح کرد: آمریکا به دنبال احیای داعش در سه جهت است که عبارتند از: شرق رود فرات، مرزهای مشترک عراق و سوریه و ایران.

وی پیشتر نیز گفته بود که ایالات متحده آمریکا به دنبال جنگ‌افروزی در ایران، عراق و سوریه برای تامین منافع ویژه خود است نه تضمین ثبات و امنیت در منطقه، که مدعی آن است.

«ناصر قندیل» نماینده سابق پارلمان لبنان نیز به موضوع تلاش آشکار آمریکا و همپیمانانش برای احیای داعش در عراق و سوریه به عنوان توجیهی برای تداوم بقای نیروهای آمریکایی در این کشورها پرداخته است.

وی پیشتر تصریح کرد: احیای داعش با یک هدف استراتژیک و به عنوان یک برگ برنده در دست آمریکا در حال انجام است. موقعیت جدید آمریکایی، درها برای برنامه‌های حل و فصل را باز خواهد کرد اما راه بسیار پرپیچ و‌خم خواهد بود. استقرار نظامی آمریکا در سوریه و عراق و ارتباط دادن آن با پرونده‌های مبارزه با تروریسم در سایه تلاش آشکار واشنگتن و همپیمانان آن برای احیای داعش به عنوان توجیهی برای ابقا در منطقه صورت می‌گیرد.

«سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌الله لبنان نیز اواخر بهمن گذشته در سالروز شهادت فرماندهان مقاومت لبنان‌ به فعالیت مجدد داعش و عناصر آن در سوریه و عراق اشاره کرد و گفت که دولت جدید آمریکا به ریاست جو بایدن درصدد است از این گروه تروریستی برای توجیه حضور خود در این دو کشور عربی استفاده کند و این اقدام آن‌ها بعد از آن آغاز شد که درخواست‌های رسمی و مردمی مبنی بر اخراج نیروهای آمریکایی از عراق بیشتر شد؛ لذا واشنگتن داعش را به حرکت درآورد.

منبع: فارس

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما