کد خبر: 614589
تاریخ انتشار :

واکنش مسکو به تصمیم انگلیس برای افزایش تسلیحات اتمی

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری «اسپوتنیک» از تصمیم لندن برای تقویت زرادخانه اتمی خود بشدت انتقاد کرد.

وی در این خصوص گفت: تصمیم انگلیس برای تقویت توانمندی‌های اتمی این کشور ضربه جدی به مفهوم کنترل تسلیحات وارد می‌کند.

این دیپلمات ارشد روس در ادامه اظهار داشت: راهبرد جدید لندن در خصوص ذخایر اتمی بی‌دلیل، به لحاظ سیاسی آسیب‌زننده و مخل امنیت جهانی است و این رویکرد همچنین اتحاد پنج کشور شناخته شده دارای سلاح هسته‌ای در ارتباط با کنترل تسلیحات را تضعیف می‌کند.

«دیمتری پسکوف» سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه هم امروز (چهارشنبه) با بیان اظهاراتی مشابه، اقدام انگلیس را اسفناک و مانع ثبات و امنیت جهانی توصیف کرد.

وی در ادامه گفت که هر گونه اقدامی با بهانه «تهدید روسیه» برای تقویت ذخایر اتمی اشتباه است و افزود این تهدیدی خیالی است.

علی‌رغم جریان حاکم بر جامعه بین‌المللی برای کاهش بمب‌های اتمی بعد از پایان جنگ سرد، دولت انگلیس روز سه شنبه اعلام کرد که قصد دارد زرادخانه اتمی خود را افزایش دهد.

دولت انگلیس مدعی شد که بازنگری و بررسی سیاست دفاعی، خارجی و امنیتی این کشور نشان می‌دهد که نمی‌تواند به تعهدات خود مبنی بر کاهش زرادخانه اتمی پایبند باشد.

در گزارش دولت انگلیس برای بازنگری آمده که انگلیس به شرایطی که انبار ذخایر کلاهک‌های اتمی این کشور بیشتر از ۲۶۰ بمب نباشد، منتقل خواهد شد.

در حال حاضر انگلیس حدود ۱۹۵ کلاهک اتمی در اختیار دارد. لندن در حالی قصد دارد زرادخانه اتمی خود را گسترش دهد که این کشور در بررسی دفاعی استراتژیک سال ۲۰۱۵ خود به کاهش مجموع ذخایر تسلیحات هسته‌ای خود تا حدود ۱۸۰ کلاهک متعهد شده بود.

روزنامه تلگراف گزارش داد، در صورت عملی شدن افزایش تعداد کلاهکهای اتمی بریتانیا، برای نخستین بار از پایان جنگ سرد به این سو خواهد بود که شمار کلاهک‌های اتمی این کشور افزایش پیدا می‌کند.

بعد از اعلام این خبر، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به ابراز نگرانی نخست‌وزیر انگلیس درباره برنامه هسته‌ای ایران، گفت که این ابراز نگرانی در همان روزی صورت گرفت که لندن اعلام کرد زرادخانه اتمی خود را توسعه می‌دهد.

وی در این پیام توییتری نوشت: «بوریس جانسون با دو رویی کامل "نگران ساخت سلاح هسته‌ای توسط ایران است. او درست در همان روز اعلام می‌کند که کشورش زرادخانه تسلیحات اتمی خودش را افزایش خواهد داد.»

وزیر امور خارجه ایران در ادامه پیام توییتری خود نوشت: «بر خلاف انگلیس و متحدان، ‌ایران معتقد است که (تسلیحات) هسته‌ای و تمامی سلاح‌های کشتار جمعی وحشیانه بوده و باید نابود شوند».

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما