کد خبر: 614640
تاریخ انتشار :

مسکو: نقش روسیه و ترکیه در قره‌باغ و سوریه مفید است

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه، نقش عملیات‌های مشترک این کشور با ترکیه در بحران‌های سوریه و قره‌باغ را مثبت و مفید ارزیابی کرد.

شویگو امروز (پنجشنبه) در مصاحبه با یک وبگاه قزاقستانی، گفت روسیه و ترکیه در حال انجام مأموریت‌های مشترک بسیار دشوار اما مفیدی در سوریه و قره‌باغ هستند.

به نوشته خبرگزاری «تاس»، وی دشواری کار را به دلیل عضویت ترکیه در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) دانسته و توضیح داد: «قطعا این عضویت یک مانع است. اما به خودی خود، وقتی یک کشور عضو ناتو با کشور دیگری که عضو ناتو نیست [همکاری می‌کند]، تجربه منحصر به‌فردی حاصل می‌شود».

وزیر دفاع روسیه ادامه داد: «آنها حوزه‌های مشترکی پیدا می‌کنند و عملیات‌های مشترک نیز انجام می‌دهند. آنها در جایی که غیرممکن بنظر می‌رسد،‌ به توافق دست پیدا می‌کنند. اما به دنبال یافتن راهکارهایی هستیم».

بر این اساس، شویگو با ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه را «فصل تازه و مکانیسم جدیدی در حل چنین بحران‌هایی» توصیف کرده و گفت: «مناطق کاهش تنش برای آغاز گفت‌وگوی مردم با هم ضروری است... بعضی‌ها آماده‌اند چنین زندگی داشته باشند و بعضی نیز هنوز آماده نیستند؛ زین‌رو مناطق کاهش تنش پدید آمدند».

وی ضمن اشاره به گشت‌زنی‌های مشترک روسیه و ترکیه در شمال شرق سوریه و همچنین مبارزه با تروریسم، افزود:‌ «این یک کار دشوار و پیچیده است. درباره اینکه برخی‌ها تلاش دارند تحریم‌هایی را علیه ترکیه اعمال کنند صحبتی نمی‌کنم. هرچند که بخش‌هایی از آن بر ترکیه به عنوان متحدشان در ناتو اعمال شده است».

پیش از این، وزرای دفاع روسیه و ارمنستان در تماس تلفنی آخرین وضعیت آتش بس در منطقه قره‌باغ کوهستانی را بررسی کردند.

منبع: فارس

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما