کد خبر: 614779
تاریخ انتشار :

واکنش رسمی انصارالله به پیشنهاد عربستان برای توقف جنگ

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، عبدالسلام افزود: عربستان جزئی از جنگ است و باید فورا به محاصره هوایی و دریایی علیه یمن پایان دهد.

عبدالسلام خاطرنشان کرد: شکستن محاصره نیاز به طرح ندارد و مبادله پایاپای در پرونده انسانی جنایت در حق کل ملت یمن است و هرگونه طرحی که به جنبه انسانی توجه نداشته باشد، جدی نیست.

به گفته این سخنگو، اجازه ورود به کشتی‌های توقیف شده از بیش از یک سال نیاز به طرح و پیش‌شرط‌ها ندارد معامله با پرونده انسانی در جهت منافع پرونده نظامی یا سیاسی جنایت اخلاقی است.

عبدالسلام تاکید کرد، این که عربستان خودش را به عنوان بی‌طرف در جنگ جلوه می‌دهد روتوش مبالغه آمیز وجهه‌اش و غیردقیق است و منجر به موفقیت نمی‌شود.

او اشاره کرد: ائتلاف سعودی قصد دارد با افزایش محاصره در تلاش برای اعمال فشار بر ما جهت قبول خواسته‌هایی که نتوانست به لحاظ سیاسی و نظامی به آن‌ها دست یابند، ملت یمن را به شکل خبیثانه وادار به پذیرش این خواسته‌ها کند.

رئیس هئیت مذاکره کننده صنعا تاکید کرد: جنگ علیه یمن بر ملت یمن تحمیل شده و ما طرفی در محاصره یمنی‌ها نیستیم تا بر سر آن مذاکره کنیم.

او خاطرنشان کرد: وضعیت کنونی یمن به نفع کشور‌های دشمن و کشور‌های همسایه نیست.

عبدالسلام خواستار رویکرد واقعی برای پایان جنگ و رنج‌های انسانی ملت یمن شد و هرگونه معامله در پرونده انسانی با پرونده‌های سیاسی و نظامی را رد کرد.

وی اظهار کرد: انصارالله به گفتگو با عربستان، عمان و آمریکا برای دستیابی به توافق صلح ادامه خواهد داد.

در این راستا محمد البخیتی، عضو دفتر سیاسی انصارالله یمن نیز تاکید کرد، صلح با توقف جنگ از سوی یک طرف حاصل نمی‌شود.

البخیتی افزود: مخالفت کشور‌های متخاصم و مزدورانش با اصل توقف جنگ و اقدامات نظامی از سوی دو طرف و به شکل هم‌زمان در تمام جبهه‌ها عدم جدی بودن ادعا‌های آن‌ها در تحقق صلح را به اثبات می‌رساند و هیچ راهکاری مقابل یمن جز ادامه هدف گیری عمق خاک عربستان و قدم برداشتن در مسیر آزادسازی هر وجب از خاک کشور به زور سلاح را باقی نمی‌گذارد.

«فیصل بن فرحان»، وزیر امور خارجه عربستان پیشتر از ابتکار صلح جدید ریاض برای پایان دادن به جنگ یمن خبر داده بود.

بن فرحان در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: ابتکار عربستان شامل آتش‌بس در سراسر یمن با نظارت سازمان ملل متحد است.

وی افزود: ائتلاف عربی به رهبری عربستان از شدت محاصره بندر الحدیده خواهد کاست و درآمد‌های مالیاتی این بندر به حساب بانکی مشترکی در بانک مرکزی واریز خواهد شد همچنین اجازه داده خواهد شد تا فرودگاه صنعاء به تعداد مشخصی از کشور‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به صورت مستقیم پرواز داشته باشد.

رئیس دستگاه دیپلماسی عربستان تصریح کرد: ابتکار ریاض شامل برگزاری گفت‎‌وگو‌های سیاسی برای پایان دادن به بحران یمن است.

وی با بیان اینکه آتش بس به محض موافقت انصارالله با ابتکار مذکور آغاز خواهد شد، از دولت یمن و انصارالله خواست تا با این طرح موافقت کنند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما