کد خبر: 614926
تاریخ انتشار :

عقب‌نشینی شماری از نظامیان آمریکایی از پایگاه«اربیل» عراق

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

منابع عراقی از عقب نشینی شماری از نیروهای نظامی ایالات متحده آمریکا از پایگاه «اربیل» در اقلیم کردستان خبر دادند. این منابع اعلام کردند که نیروهای آمریکایی به سمت پایگاه «Fort Bliss Texas» نقل مکان کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، رسانه‌های عراقی عنوان کرده‌اند: با وجود تحرکات واشنگتن، با این حال هنوز مشخص نشده که این اقدام نیروهای آمریکایی عقب‌نشینی بوده یا اینکه آنهاصرفاً موضع خود را تغییر داده‌اند.

این درحالی است که روز گذشته چند کاروان لجستیک متلعق به نظامیان آمریکا در عراق هدف قرار گرفته شد. در همین راستا، اعلام شد که یک بمب کنارجاده ای در مسیر کاروان نظامی تروریست‌های آمریکایی در استان دیوانیه منفجر شده است.

گروه اصحاب الکهف مسئولیت انفجار مذکور را برعهده گرفت. این درحالی است که یک بمب کنار جاده‌ای دیگر نیز کاروان نظامیان آمریکا در ذی قار را هدف قرار داد. گروه اولیا الدم مسئولیت این انفجار را برعهده گرفت. کاروان سوم آمریکایی‌ها نیز در منطقه یوسفیه واقع در بغداد هدف قرار گرفته بود. طی ماه‌های گذشته انفجارهای مشابهی بر سر راه کاروان‌های نظامیان تروریست آمریکایی در عراق رخ داده است. ائتلاف آمریکایی برای در امان ماندن از این انفجارها، تجهیزات نظامی بیشتری را به عراق ارسال کرده است.

در حال حاضر، کارشناسان و ناظران سیاسی بر این باورند که ایالات متحده آمریکا در حال احیای تروریست‌های تکفیری داعش در عراق است و تلاش می‌کند در سایه ریاست جمهوری بایدن به این هدف جامه عمل بپوشاند.

این در حالی است که ژنرال «ریچارد کلارک» فرمانده نیروهای ویژه ایالات متحده فاش کرد که تعداد نیروهای ویژه کشورش در سراسر جهان به پایین‌ترین سطح از سال ۲۰۰۱ رسیده است.

کلارک در سندی که در حاشیه جلسه کمیته خدمات مسلح سنا منتشر شد، گفت: امروز ما حدود ۶۲۰۰ سرباز مأموریت ویژه در ۶۲ کشور داریم.

طبق این سند، این رقم ۱۵ درصد کمتر از سال گذشته است و کمترین میزان از سال ۲۰۰۱ است.

کلارک اظهار داشت که نیروهای ویژه آمریکایی مطابق با استراتژی نظامی این کشور موقعیت خود را در آسیا متمرکز خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد که در سال ۲۰۲۱، حدود ۴۰ درصد از نیروهای مستقر بر الزامات رقابت با قدرتهای بزرگ تمرکز خواهند کرد.

منبع: مهر

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما