کد خبر: 615112
تاریخ انتشار :

رئیس جمهور در جلسه ستاد تنظیم بازار: به خاطر انتخابات مشکلات را چندبرابر نشان ندهید/ کالا‌های انبار شده در گمرک سریع‌تر آزاد شود

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، حسن روحانی در جلسه امروز ستاد تنظیم بازار کشور گفت: طی سال‌های گذشته کالا‌های اساسی مردم را امریکا تحریم کرده بود. این جزو ننگ‌های بزرگ و تروریسم بی‌نظیر امریکا در طول تاریخ است. ما در طول ۳ سال گذشته این همه فشار را تحمل کردیم. سال گذشته با مشکل کرونا مواجه شدیم که بعد از جنگ جهانی دوم این اتفاق و اپیدمی عظیمی بود که تبدیل به پاندمی شده و همه جهان را دچار مشکل کرده است. از سویی برخی کالا‌هایی که باید صادر می‌شد ارزان شد و خریداری نشد؛ و صنعت هم دچار مشکل شد.

وی ادامه داد: علی‌رغم تحریم می‌توانیم مشکلات را حل و فضل کنیم و مردم در رنج کمتری باشند. به نظر می‌رسد برخی اقلام در گمرکات انبار شده و باید ازاد و وارد بازار شود. بانک مرکزی و وزارت صمت و گمرک تلاش کنند که این کالا‌ها آزاد و به دست مردم برسد.

رئیس‌جمهور با اشاره به رکود ۳.۴ درصدی اقتصاد دنیا و رشد بالای ۲.۵ درصدی ایران گفت: برخی نباید به خاطر انتقام از انتخابات قبلی برخی سخنان را مطرح کنند. انتخابات را از یک انتخابات شروع و تا انتخابات بعدی ادامه می‌دهند، اما نباید بر مبنای این مشکلات را چند برابر جلوه و نشان دهیم.

وی با اشاره به جلسه امروز ستاد تنظیم بازار اظهار داشت: از ۱۰۰ قلم کالایی که برای مردم بسیار مهم است و باید در بازار در اختیار آن‌ها باشد، ۹۵ تا ۹۷ درصد وضعیت قابل قبولی دارند. دو تا سه کالا هست که شرایط غیرقابل قبولی دارد که باید شرایطش را قابل قبول کنیم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: علیرغم تحریم کرونا مشکلات و قیمت ارزاق عمومی در جهان بالا رفته است. دولت به ویژه وزارت جهاد کشاورزی وزارت صمت می‌توانند مشکلات را حل و فصل کند تا مردم در رنج کمتری باشند.

وی با اشاره به گزارشی که در جلسه ستاد تنظیم بازار درباره انبار شدن اجناس فراوانی در گمرکات کشور، تاکید کرد: بانک مرکزی، گمرک، وزارتخانه‌های کشاورزی و صمت باید با هم هماهنگ کنند که این کالا‌ها سریع‌تر از گمرکات آزاد و به دست مردم برسد.

وی با بیان اینکه مسئله روابط ما با همسایگان بسیار مهم است، تصریح کرد: بازارچه‌های مرزی باید شرایط بهتری داشته باشند، بازارچه‌های مرزی در شرایطی که مشکلاتی ایجاد می‌شود می‌تواند فعال‌تر شوند و کالا‌های مورد نیاز را در اختیار مردم قرار دهند. مقامات مسئول باید نیاز به بازار و کمبود سبد کالا یا مشکلی را که در ستاد تنظیم مطرح می‌شود بهذ وزارتخانه‌ها و سپس به کل دولت منتقل کنند. ابتدای جلسه دولت به مدت ۴۵ دقیقه وزرا مسائل مهم وزارتخانه خود را مطرح می‌کنند. اگر در زمینه کالا‌های اساسی مورد نیاز مردم به مصوبه دولت نیاز باشد تاخیر نمی‌کنیم و در همان جلسه تصویب خواهیم کرد؛ بنابراین دولت پشتیبانی می‌کند و در کنار ستاد تنظیم بازار ایستاده است، نباید احساس کند که قدرت کافی برای اعمال نظر ندارد

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما