کد خبر: 615240
تاریخ انتشار :

روحانی عقب نشینی کرد/ تصمیم ستاد کرونا برای ماه رمضان

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، مهمترین بخش اظهارات حسن روحانی به شرح زیر است: * مجموعه شب عید و سفر ممکن است ما را با مشکل مواجه کرده باشد. * موج چهارم در دو استان آغاز شده و در برخی استان‌ها هم اگر مراعات نشود، ممکن است وارد این موج بشویم.

* برای روز طبیعت از مردم تشکر می کنیم که به بیرون نرفتند. * در هر قرنی ممکن است مسائلی پیش آمده باشد، یکی از مسائل بزرگ در یک قرن اخیر پاندمی کرونا بود. * 13، 14 ماه است که جهان گرفتار کروناست و ما دو حادثه بی نظیر در این سالها داشتیم. * یکی پاندمی کرونا بود و دیگری هم تروریسم اقتصادی و جنگ اقتصادی که کشور دیگری با آن مواجه نبود. * 3 سال جنگ اقتصادی در 100 سال بی نظیر بوده است. * کارنامه قابل قبولی کشور در زمینه مبارزه با بیماری و تروریسم اقتصادی دارد. * هرکجا ملت ما کنار هم قرار گرفته، ملت موفق شده است. * 4 ماه از دوران مسئولیت ما باقی مانده و یکی از اولویت های دولت در این مدت باقی مانده مقابله با این ویروس است. * انشاالله روزهای پایانی دولت شرایط نسبتا قابل قبولی خواهیم داشت. * 4 هدف را در این 4 ماه باقی مانده دنبال می کنیم یکی مقابله با ویروس، تحریم اقتصادی، معیشت مردم و تکمیل و پایان یافتن طرح های اقتصادی است. * این 4 اصل برای ما مهم است و آن را دنبال می کنیم. * این ویروس جهش یافته و نوع جدید این ویروس، خطرناک تر و بدتر است. * در 2 استان که جهش چهارم داریم کرونا مانند خط مستقیم بالا می رود و منحنی ندارد. * مردم بدانند با کمترین علامت رابطه را با دوستان کم و سریعا به پزشک مراجعه کنند. * در جلسه تاکید شد کسانیکه تست آنها مثبت است تخلف نکنند. * تخلف در این زمینه به نوعی جرم است چون ممکن است جمعی آلوده شوند بنابراین برخورد باید شدید باشد. * در دستورالعمل‌های ستاد ملی هیچ دوگانه‌ای وجود ندارد. * هر کشوری که دچار مشکل است ما نسبت به آن کشور دستورالعمل‌هایی را اجرا می کنیم. * حدود سی تا چهل کشور است که برای آن‌ها دستورالعمل‌هایی رعایت می‌وشد و فرقی بین کشورها نیست. * تصمیم گیری شد در مناطق آبی و زرد مراکز عبادی با اجرای پروتکل بهداشتی در ایام ماه مبارک رمضان باز باشد اما این مورد در مناطق نارنجی و قرمز ممنوع است.

* برای شب های قدر تصمیم گیری می شود.

مشروح اظهارات رئیس جمهور به نقل از ایسنا را در ادامه بخوانید: حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا با تشکر از مردم برای مراعات پروتکل‌ها در سفرهای نوروزی گفت: برخی از مردم اصلأ سفر نرفتند و برخی هم در سفرها پروتکل‌ها را رعایت کردند. البته مجموع رفت‌وآمدهای قبل از عید و مابعد آن سبب شده که احتمالاً ما با یک مشکلی در شیوع کرونا مواجه شویم.

وی افزود: الان هم در دو استان طبق بررسی‌ها موج چهارم آغاز شده و اگر ما رعایت نکنیم این وضعیت می‌تواند در سایر نقاط کشور هم تکرار شود.

روحانی با بیان اینکه بی‌تردید یکی از حوادث بسیار مهم در قرن اخیر همین پاندمی کروناست، اظهار کرد: اینکه نزدیک به ۳ میلیون نفر در دنیا از دست رفته‌اند که حالا این هم آمار رسمی و ثبت‌شده است وگرنه قطعاً بیش از این میزان کرونا افراد را در کام خود فرو برده است و این نشان از اهمیت این پاندمی در قرن اخیر است.

رییس‌جمهوری با بیان اینکه ما سه سال مداوم جنگ اقتصادی داشته‌ایم که آن هم یکی دیگر از معضلات خاص مردم ما در قرن اخیر و سه سال پایانی آن بود، تاکید کرد: کشور در یاری و دستگیری مردم از یکدیگر از یک سو و تلاش‌های کادر درمان برای مقابله با کرونا کارنامه قابل قبولی دارد.

وی افزود: ما همواره در همه موارد و هرجا که برای ما مشکل پیش آمده است، قدرت ملی ما یک قدرت بسیار مهم و قابل‌افتخاری بوده، وقتی ملت در برابر مشکلات با چنگ و دندان ایستادگی کرده، موفق شده و آن را از سر گذرانده است. ما هم به عنوان دولت در طول چهارماه باقیمانده از عمر خود یکی از مهمترین کارهایمان را همین مقابله با کرونا می‌دانیم.

روحانی تاکید کرد: مقابله با کرونا، شکستن تحریم، تکمیل طرح‌های پیش‌روی اقتصادی و رسیدگی به معیشت مردم از جمله چهار محور اصلی کار دولت در چهار ماه آینده است.

رییس جمهوری با بیان اینکه کرونا در طول چهارده ماه اخیر نه از میان رفته و نه تضعیف شده است، گفت: این ویروس نه تنها باقیمانده، بلکه بدتر شده و جهش‌یافته است. این نوع جدید که چه انگلیسی بنمامیم چه برزیلی و چه هر نام دیگری، فقط یک خط مستقیم به سمت بالاست و نشان می‌دهد که چقدر خطرناک است.

وی افزود: تنها راه این است که ما توانمند شویم و جامعه را در برابر آن نیرومند سازیم که یکی از راه های آن همین واکسیناسیون است. ساخت و خرید واکسن در همین راستا جزو یکی از مهمترین کارهای دولت در مقابله با کرونا است.

روحانی با یادآوری اینکه همچنان دورهمی‌ها و تجمعات یکی دیگر از مواردی است که باید آن را بسیار مراعات کنیم، اظهار کرده: تعهد و مسئولیت‌پذیری مردم که در چندین ماه اخیر ادامه داشته را باید حفظ کنیم. الان آمارها به ما می‌گویند که مراعات کم شده است و هرگاه مراعات کم شود آمار کرونا بالا می‌رود. زمانی رعایت پروتکل‌های بهداشتی بالای ۸۵ درصد بود، ولی وقتی زیر ۶۰ درصد می‌رود معلوم است که وضع چگونه می‌شود.

رییس‌جمهوری با بیان اینکه در جلسه امروز تاکید شد کسانی که مبتلا هستند باید نظارت و کنترل شود که دوره قرنطینه را رعایت کنند، اظهار کرد: گاهی افرادی که مبتلا هستند با ناوگان عمومی مثل قطار یا هواپیما رفت‌وآمد می‌کنند که آن را می‌توان کنترل کرد، اما گاهی یک کرونا مثبت به بازار می‌رود یا در شهر حضور می‌یابد که این را هم باید نظارت و کنترل و با آن برخورد جدی کنیم و مجازات برایش داشته باشیم.

وی با بیان اینکه ما نسبت به مسافرانی که از خارج کشور می‌آیند هم رعایت پروتکل‌ها و مقررات را حفظ کرده‌ایم، گفت: این موضوع برای همه پروازها و ورود افراد به کشور رعایت و انجام می‌شود.

روحانی با اشاره به مصوبه ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا برای برگزاری مراسم مذهبی در ایام ماه رمضان تاکید کرد: در مناطق آبی و زرد برگزاری مراسم مذهبی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی قابل انجام است و در مناطق نارنجی و قرمز هم این امر ممنوع خواهد بود.

رییس جمهوری در پایان اظهار کرد: البته در مورد شب‌های قدر با توجه به اینکه ما در ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا همچنان فرصت برای تصمیم‌گیری داریم، هنوز جمع‌بندی نهایی را مشخص نکردیم و در روزهای آتی با توجه به وضعیت شیوع کرونا در کشور - که امیدواریم سخت و دشوار نشود - درباره آن هم اعلام نظر خواهیم کرد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما