کد خبر: 615282
تاریخ انتشار :

معاون ارتباطات و اطلاع‌رساني دفتر رئيس‌جمهور خبر داد:

انتشار دو جلد كتاب دستاوردهای «جهش تولید»/ این مجموعه کارنامه‌ توسعه ایران در تحریم و کرونا و اطلس ایستادگی دولت در سال ۹۹ است

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، علیرضا معزی گفت: در سالی که ملت ایران در دو جبهه گسترده مشغول نبرد با دو دشمن قدرتمند تحریم و کرونا شده بود، دولت اجازه نداد مشکلات موجود منجر به انفعال یا تعلل در روند آبادانی کشور شود و با طراحی مبتکرانه یک پویش بسیار بزرگ و گسترده، برای تحقق شعار سال همت گمارد و حالا روايت اين كوشش در دو جلد كتاب «تدبير و اميد براي جهش توليد» از سوي معاونت ارتباطات و اطلاع‌رساني دفتر رئيس‌جمهور منتشر شده است.

عليرضا معزي، در تشريح جزئيات اين كتابها، اذعان داشت: اين دوجلد كتاب، در حقيقت اطلسي از بنيان‌هاي توسعه‌اي كشور است كه در سال دشوار ۱۳۹۹ از سوي دولت محقق و تقديم مردم كشور شد. بنيان‌هايي كه بذرهاي آن عمدتا در سالهاي گشايش برجام كاشته و در دوره جنگ اقتصادي برداشت شده است. به گفته اين مسئول در دفتر رئيس‌جمهور، كتابهاي مورد نظر شامل جداول، اينفوگرافيك‌ها و اطلاعات دقيق و كامل همه پروژه‌هاي افتتاح شده در پويش جهش توليد است و با اطلاعات تكميلي و محتواي چندرسانه‌اي برخط غني شده است كه از طريق كيوآركد به صفحات كتاب متصل شده و در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

وی افزود: البته کتاب‌ها با هدف جلوگیری از اتلاف منابع عمومی، در تیراژ بسیار محدود و صرفا برای اطلاع مقامات ارشد کشور به صورت فیزیکی چاپ شده اما دسترسی به نسخه الکترونیکی هر دو کتاب، از طریق سایت president.ir برای عموم مردم، رسانه‌ها و صاحب‌نظران ممکن است.

معزی با بیان اینکه در جریان پویش تدبیر و امید برای جهش تولید، در سال ۱۳۹۹ مجموعا ۵۸ برنامه افتتاح طرح‌های بزرگ در سراسر کشور برگزار شد، تاکید کرد: این برنامه‌ها بصورت هفتگی و بعضا حتی بیش از یک برنامه در طول هفته برگزار شد و برغم اینکه سال گذشته، از نظر اقتصادی، جزء دشوارترین سالهای دولت تدبیر و امید بود، هیچ گاه منقطع نشد. این جلسات با توجه به ملاحظات شیوع بیماری کرونا، با الگویی نوآورانه برگزار گردید که پیش از این تجربه نشده بود.

به گفته معزي، در مجموع ۵۸ برنامه جهش تولید، نزدیک به ۷۷۴ هزار طرح کوچک، بزرگ و متوسط در حوزه‌های مختلفی همچون نفت، گازو پتروشیمی، زیربنایی، آب و برق، صنعت و معدن، راه و ساختمان، کشاورزی، بهداشت و درمان، خدمات، اکوسیستم دانش‌بنیان و گردشگری افتتاح شده است.

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور، مجموع سرمایه گذاری انجام شده برای افتتاح اين پروژه‌ها را حدود ۱۲۰۰ هزار میلیارد تومان خواند و از ایجاد اشتغال برای بیش از ۷۰۹ هزار نفر از هموطنان در اثر افتتاح این طرح‌ها خبر داد.

وی تاکید کرد: گستره جغرافیایی پویش جهش تولید، سراسر ایران بوده و همه استانهای کشور شاهد افتتاح طرح‌های مهم در جریان این پویش بوده‌اند. بعنوان مثال در استان محروم سیستان و بلوچستان، شاهد افتتاح بیش از ۸۰۰ پروژه با سرمایه‌گذاری بیش از ۴۳ هزار میلیارد تومان بوده‌ایم که منجر به ایجاد بیش از ۶۰ هزار شغل شده است. در استانهای بوشهر، هرمزگان، خوزستان، ایلام و سایر استانهای کشور نیزهزاران میلیارد تومان برای افتتاح طرح‌های پویش جهش تولید سرمایه گذاری شده است.

به گفته معزی، در این پویش،‌ افزون بر افتتاح ۱۴ سد ملی، ۱۹ طرح آبرسانی و ۱۴ تصفیه‌خانه فاضلاب،‌ به ۱۶۵۰ روستا با جمعیت بیش از یک میلیون نفر آبرسانی پایدار صورت گرفته و با افتتاح ابرپروژه پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس،آرزوی دیرین تبدیل گاز مشعل به خوراک پالایشگاه به حقیقت پیوسته است.

معزی افتتاح پروژه خط لوله گوره-جاسک را دیگر پروژه مهم افتتاح شده در پویش جهش تولید دانست و خاطرنشان کرد: با افتتاح این پروژه فوق راهبردی،‌ برای اولین بار در تاریخ ایران،‌ از هر دو سوی تنگه هرمز نفت صادر خواهیم کرد.

وي افزود: در سال ۹۹ و در جریان پویش جهش تولید،‌ بخش مهمی از پروژه بسیار مهم انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران نیز با هدف توسعه متوازن کشور و استفاده بهینه از منابع آبی در دسترس، به بهره برداری رسید. راه آهن خواف- هرات دیگر طرح راهبردی کشور بود که در سال گذشته افتتاح شد و گام بسیار مهمی برای توسعه مناسبات منطقه‌ای و توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل ریلی با هدف گسترش مناسبات تجاری با همسایگان و دیگر شرکای اقتصادی کشور، به شمار می‌رود.

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور،‌ ده‌ها طرح راهسازی، ده‌ها طرح بزرگ نیروگاهی، ده‌ها سد و پروژه‌های مدیریت آب شرب و کشاورزی، ده‌ها طرح آبخیزداری و آبخوان‌داری، طرح‌های بزرگ پتروشیمی در استانهای مختلف، طرح‌های بزرگ تکمیل زنجیره ارزش فولاد و ... را سایر پروژه‌های مهم پویش جهش تولید برشمرد و تاکید کرد، گزارش تفصیلی این پویش شامل اطلاعات دقیق تک تک پروژه‌ها در قالب دو جلد کتاب «تدبير و اميد براي جهش توليد» منتشر شده است.

معزی در پایان خاطرنشان کرد: پویش پنج‌شنبه‌های افتتاح، به تاکید رئیس‌جمهور تا پایان این دولت ادامه خواهد داشت و انشاالله گزارش پروژه‌هایی که در سال ۱۴۰۰ به افتتاح خواهد رسید، در جلد سوم کتاب «تدبیر و امید برای جهش تولید» به نظر اصحاب رسانه و مردم شریف کشورمان خواهد رسید.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما