کد خبر: 615498
تاریخ انتشار :

در گفت‌وگو با «نامه‌نیوز» مطرح شد

محمدصادق کوشکی: رئیسی نامزد نمی‌شود/ گزینه نهایی اصلاح‌طلبان لاریجانی است/جبهه اصلاحات اگر مانند 92 و 96 دست به شعبده‌بازی انتخاباتی بزنند شاید سرمایه اجتماعی‌ خود را بسیج کند

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه‌نیوز: عرصه انتخابات هنوز مبهم است و مشخص نیست که جناح‌های سیاسی به چه آرایشی وارد انتخابات می‌شوند و نام نهایی آنها کیست؟ در این همچنان معلوم نیست که آیا دو جناح اصولگرا و اصلاح‌طلبان توانایی دست‌یابی به اجماع را دارند یا نه؟

محمدصادق کوشکی درباره اینکه آیا این احتمال وجود دارد که سید ابراهیم رئیسی در انتخابات نامزد شود، به «نامه‌نیوز» گفت: «آقای رئیسی گفته است که نمی‌آیم و تا جایی که من می‌دانم نزدیکان ایشان هم گفته‌اند که آقای رئیسی می‌خواهد در قوه قضائیه خدمت کند و به نظر من هم تصمیم درستی گرفته‌ اتخاذ کرده و این تصمیم نشان‌دهنده مسئولیت‌پذیر بودن او دارد که به حکم انتصاب رهبر انقلاب برای ریاست‌ قوه قضائیه بی‌توجهی نمی‌کند».

او ادامه داد: «به نظر من آقای رئیسی نه به عنوان نامزد مورد اجماع اما به عنوان فردی که مورد قبول همه طیف‌ها و گروه‌های انقلابی است می‌تواند زمینه اجماع را فراهم کند».

این فعال سیاسی درباره اینکه چه افرادی تا اینجای کار ظرفیت این را دارند بر آنها اجماع شود، بیان کرد: «تا اینجای کار نام‌هایی که مطرح می‌شوند مزیت ویژه‌ای بر یکدیگر ندارند و سطحشان یک اندازه است. باید منتظر ماند و دید که در نهایت چه افرادی ثبت نام می‌کنند و ارزیابی کرد که محبوبیت کدام یک از آنها بیشتر است تا در نهایت از میان گزینه‌های موجود و با درنظرداشتن معیارهای لازم یکی به عنوان نامزد نهایی نیروهای انقلاب معرفی شود».

او در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه جایگاه سعید جلیلی در میان اصولگرایان در انتخابات پیش رو کجاست، اظهار کرد: «به هر حال آقای جلیلی و دیگر نامزدهای نیروهای انقلاب همه محترم هستند و نمی‌شود از حالا گفت که بر کدام یک از آنها اجماع می‌شود؛ هر طیفی سلیقه خود را دارد و باید دید که چه نامزدهایی می‌آیند تا بر آنها تصمیم‌گیری شود».

کوشکی همچنین درباره سیاست اخیر انتخاباتی اصلاح‌طلبان مبنی بر احیای برجام، تصریح کرد: «احیای برجام تنها برگ برنده اصلاح‌طلبان است. آنها باورشان این است که اگر برجام احیا شود، مردم بار دیگر جذب آنها می‌شوند. در حقیقت جبهه اصلاحات برای بار سوم با تمسک به سیاست مذاکره غرب وارد انتخابات می‌شود. هرچند این شعار صرفا مصرف داخلی دارد و موضع اروپایی‌ها و آمریکا کاملا روشن است و آنها می‌گویند که تا زمانی که ایران پیشروی‌هایی که در صنعت هسته‌ای داشته است را به قبل از برجام برنگرداند، هیچ کدام از تحریم‌ها برداشته نمی‌شود؛ در حقیقت آنها هیچ قول مساعدی به ایران نداده‌اند اما اصلاح‌طلبان این حقیقت را وارونه جلوه می‌دهند. تیر آخر اصلاح‌طلبان در انتخابات احیای برجام است و می‌خواهند با حربه سرمایه اجتماعی خود را بسیج کنند. در این بین آنها دنبال نامزدی هستند که بتواند این گفتمان را پیش ببرد و به نظرم من نامزد نهایی اصلاح‌طلبان علی لاریجانی است و مطرح‌کردن نام‌هایی مانند سید حسن خمینی و امثالهم و حتی محمدجواد ظریف برای آن است که تنور انتخابات برای علی لاریجانی گرم شود. آقای ظریف به هیچ‌وجه نه مورد حمایت اصلاح‌طلبان قرار می‌گیرد و خود او می‌تواند با اصلاح‌طلبان به نتیجه مشترک برسد زیرا خودش هم در کتاب خاطراتش از اختلافات عمیقش با اصلاح‌طلبان یاد کرده است. ظریف از دوران دولت اصلاحات زخمی به یادگار دارد که هنوز التیام نیافته و او به شدت با اصلاح‌طلبان مشکل دارد».

او در پایان درباره اینکه آیا اصلاح‌طلبان با طرح شعار انتخاباتی احیای برجام می‌توانند موفق به کسب رأی مردم شوند، گفت: «واقعیت این است اصلاح‌طلبان در سال92 و 96 شعبده‌بازی ماهرانه‌ای انجام دادند. آنها حقیقتی که وجود نداشت را طوری جلوه دادند که گویی حل همه مشکلات در گرو مذاکره با غربی‌هاست. اگر آنها بتوانند باز هم دست به شعبده‌بازی انتخاباتی بزنند ممکن است سرمایه اجتماعی خود را بسیج کنند. در پایان معتقدم شانس اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش رو به هیچ‌وجه صفر نیست».

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما