کد خبر: 615509
تاریخ انتشار :

پیش بینی کودتا در ترکیه

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به نقل از راشاتودی، پلیس ترکیه ۱۰ افسر بازنشسته را که در همراهی با ۱۰۰ نظامی سابق نیروی دریایی این کشور از بابت طرح حفر کانال جدیدی میان دریای سیاه و دریای مرمره ابراز نگرانی کرده اند؛ بازداشت کرد.

همچنین به ۴ فرد دیگر نیز دستور داده شده ظرف مدت سه روز، خود را به دادستانی آنکارا معرفی کنند.

این بازداشت ها و بازجویی ها به دنبال انتشار نامه سرگشاده ای از جانب نظامیان سابق نیروی دریایی ترکیه است که محتوای آن نگرانی از بابت سیاست احتمالی آنکارا مبنی بر کنار گذاشتن پیمان ۱۹۳۶ «مونترو» است که حفظ حاکمیت ترکیه بر دو تنگه ارتباطی میان دریای سیاه و مرمره را تضمین می کند.

دولت ترکیه از این نامه به خشم آمده و می گوید یادآور کودتاهای متعددی است که در تاریخ معاصر این کشور رخ داده و می تواند تهدیدی برای دولت غیرنظامی باشد.

در قلب این پروژه آبی، کانال ۵۰ کیلومتری استانبول است که به موازات کانال بسفر قرار دارد و احداث آن از حمایت رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برخوردار است.

منتقدان می گویند این کانال در پیمان مونترو لحاظ نشده و می تواند مقدمه تقابل نیروهای دریایی قدرت های بزرگ را فراهم کند.

طبق پیمان مونترو، شناورهای غیرنظامی حق عبور از دو تنگه موجود در حد فاصل دریای سیاه و مرمره را دارند حال آنکه رزم ناوهای کشورهایی که به حوزه دریای سیاه تعلق ندارند مشمول محدودیت هایی هستند.

اردوغان گفته بود که پیمان مونترو شامل کانال استانبول نمی شود که این به معنای تمایل احتمالی ترکیه برای خروج از پیمان تلقی شده است.

چاووش‌اوغلو: بیانیه دریاداران بازنشسته مقدمه‌ای بر کودتاست

وزیر خارجه ترکیه بیانیه صادره از سوی دریاداران بازنشسته را روشی برای آماده سازی شرایط برای کودتا دانست.

به گزارش ایسنا، به نقل از العربی الجدید، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در مصاحبه با شبکه داخلی "ا-خبر" در واکنش به بیانیه‌ای که ۱۰۳ دریادار بازنشسته نیمه شب یکشنبه صادر کردند، اظهارات مذکور را عنوان کرد.

وی گفت، کانال آبی استانبول که ترکیه قصد دارد آن را افتتاح کند بر کنوانسیون مونترو ویژه عبور و مرور کشتی‌ها از طریق تنگه‌های ترکیه تاثیری ندارد و این کنوانسیون هم تاثیری روی پروژه کانال آبی ندارد.

چاووش‌اوغلو افزود، بیانیه‌های مشابه این بیانیه دریاداران هم قبلا توسط سفیران بازنشسته ترکیه صادر شده بود که رد شدند زیرا این بیانیه‌ها به جای اینکه فنی باشند، سیاسی بودند.

وزیر خارجه ترکیه گفت: صدور چنین بیانیه‌ای شبیه روش آماده سازی شرایط برای کودتاست، همانند آنچه در گذشته شاهد آن بوده‌ایم.

چاووش‌اوغلو ادامه داد، منظور کسانی که پشت این بیانیه هستند کنوانسیون مونترو نیست بلکه هدف آنها اردوغان، دولتش و ائتلاف خلق (حزب عدالت و توسعه و حزب جنبش ملی) است.

وی این اقدام افسران را تکان دادن عصا از زیر عبا توصیف کرد و گفت: اگر این افسران در حال کار بودند بیانیه آنها به منزله یادداشت نظامی بود اما آنها بازنشسته هستند. آنها به خوبی می‌دانند که بیانیه به روش آماده سازی شرایط برای کودتا است.

وزیر خارجه ترکیه در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: روابط با دولت جدید آمریکا در روزهای آتی روشنتر خواهد شد. از زمان باراک اوباما، رئیس جمهوری اسبق آمریکا مشکلاتی وجود دارد. وقتی به شکل استراتژیک اندیشیده می‌شود، ملاحظه می‌شود که موارد زیادی وجود دارد که ترکیه را با آمریکا متحد می‌کند.

روز یکشنبه دادستانی کل ترکیه تحقیقات پیرامون بیانیه دریاداران بازنشسته را شروع کرد.

۱۰۳ دریادار بازنشسته با صدور بیانیه‌ای با تصمیم دولت برای اجرای پروژه کانال آبی استانبول مخالفت کردند که در موازات با تنگه بوسفور، دریای سیاه را به دریای مرمره متصل می‌کند.

در این بیانیه تلاش‌های دولت محکوم شده است چرا که نیروهای مسلح و نیروهای دریایی را از ارزش‌های خود و خطوطی که مصطفی کمال آتاترک، بنیانگذار جمهوری ترکیه ترسیم کرده، خارج می‌کند.

دولت ترکیه و حزب حاکم عدالت و توسعه به شدت به این بیانیه واکنش نشان دادند.

منبع: مهر

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما