کد خبر: 615695
تاریخ انتشار :

وزیر دفاع ترکیه دریاداران بازنشسته را تهدید کرد

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به نوشته روزنامه دیلی صباح، خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه گفت: نیروهای مسلح کشور را نمی‌توان برای تحقق و اجرای جاه طلبی‌های یکسری انسان بی مسئولیت مورد استفاده قرار داد. آنها باید بدانند که نمی‌توانند به این راه و روش ادامه دهند.

اعلامیه این دریاداران بازنشسته باعث واکنش‌هایی از سوی مقام‌های رسمی و در میان مردم ترکیه شد که گفتند این مساله مداخله در نهادهای دولتی و خواسته مردمی است.

۱۰۴ افسر سابق نیروی دریایی ترکیه از مطرح شدن این مساله که ترکیه می‌تواند از توافقی بین‌المللی خارج شود که عبور و مرور دریایی را از طریق تنگه‌های بوسفور و داردانل تنظیم می‌کند، انتقاد کرده‌اند؛ این دو تنگه دریای مدیترانه را با دریای سیاه متصل می‌کند.

احتمال خروج ترکیه از کنوانسیون ۱۹۳۶ مونترو اخیرا و در جریان گفتگو درباره ساخت و ساز یک کانال عبور و مرور دریایی در شمال استانبول مطرح شد که می‌تواند تنگه بوسفور را دور بزند.

این دریاداران بازنشسته در بیانیه منتشر شده خود اعلام کردند: این واقعیت که خروج از کنوانسیون مونترو به عنوان بخشی از گفتگوها درباره کانال استانبول و اختیارات خروج از معاهدات بین‌المللی مورد بحث و گفتگو قرار گرفته، باعث نگرانی است.

در ادامه این بیانیه همچنین آمده است: بر این باوریم که باید از همه نوع اظهارات و اقداماتی که منجر به بحث در مورد خروج از کنوانسیون مونترو می‌شود، که دارای جایگاه قابل توجهی در بقای ترکیه است، خودداری شود.

مقام‌های حزب حاکم و دولت اعلام کرده‌اند که این اظهارنظر از سوی این دریاداران سابق بی شباهت با کودتاهای نظامی قبلی در ترکیه نیست. دادستان ارشد آنکارا تحقیق در مورد این بیانیه از سوی دریاداران را آغاز کرده است.

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما