کد خبر: 615848
تاریخ انتشار :

همسر ملکه انگلیس به تهران آمد + عکس

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، شاهزاده فیلیپ دوک ادینبورگ که صبح امروز فوت کرد در دوران حیاتش چند بار به تهران سفر کرده است که مهمترین آن ها یک بار در سال ۱۳۳۹ و بار دوم در جریان جشن های ۲۵۰۰ ساله بوده است.

شاهزاده فیلیپ یک بار در سال ۱۳۳۸ به همراه ملکه به تهران سفر کرده است. مجموعه ای از تصاویر این سفر در آلبوم های سلطنتی موزه سعدآباد نگهداری می شود

همسر ملکه انگلیس به تهران آمد + عکس

ملکه انگلیس در در حال حاضر نزدیک به ۷۰ سل است که در این سمت است و رکورد طولانی‌ترین دوره سلطنت در انگلیس را که تا پیش از این به ملکه ویکتوریا، در قرن نوزدهم تعلق داشت را بشکند.

ملکه الیزابت سال ۱۳۳۹ خورشیدی در پاسخ به سفر رسمی محمدرضا پهلوی در سال ۱۳۳۸ به همراه همسرش پرنس فیلیپ به ایران سفر کرد. البته پس از این سفر، او چندین سفر غیر رسمی نیز به ایران داشت، اما این مسافرت مهمترین بازدید ملکه الیزابت از ایران بود که ده روز به طول انجامید.

ملکه الیزابت، پرنسس فیلیپ، محمدرضا پهلوی و فرح به همراه برخی مقامات در حال خروج از مسجد شیخ لطف الله مشاهده می شوند

در این سفر از سوی ایران برنامه مفصلی برای او و همراهانش تدارک دیده شد. ششم اسفند ۱۳۳۹ ورود به تهران و استقبال رسمی شاه، پس از چند روز استراحت بازدید از برخی موزه ها و نقاط گردشگری تهران با همراهی محمدرضا پهلوی، بازدید از آرامگاه رضا شاه و پس از آن سفر به دو شهر اصفهان و شیراز. از نکات قابل توجه این برنامه همراهی محمدرضا پهلوی و فرح با این هیئت به دو شهر اصفهان و شیراز بر خلاف عرف رایج بود. نهایتا در ۱۵ اسفند پس از حدود ۹ روز ملکه و همراهان به انگلیس بازگشتند.

همسر ملکه انگلیس به تهران آمد + عکس

عبدالرضا هوشنگ مهدوی، یکی از مسئولین تشریفات این سفر در خاطراتش می نویسد: روز ششم اسفند مراسم استقبال رسمی در فرودگاه مهرآباد به عمل آمد و پس از آنکه مهمانان سوار اتومبیل های تشریفاتی شدند، به سوی تهران عزیمت کردند. در اصفهان قرار شد ملکه انگلیس و شاه پس از بازدید ابنیه تاریخی، نهار را در عمارت چهلستون صرف کنند. بدین مناسبت قبلا توالت فرنگی پاکیزه ای در گوشه باغ احداث و دستور داده بودند فقط آن را در اختیار ملکه انگلیس و شوهرش قرار دهد.

بار دوم سفر شاهزاده فیلیپ به تهران در جریان جشن های ۲۵۰۰ ساله رخ داد. ویلیام شوکراس در کتاب آخرین سفر شاه به این سفر اشاره کرده و می نویسد:«پادشاه و ملکه دانمارک نیز جزو مدعوین بودند، و همچنین پادشاهان اردن و بلژیک و پادشاه سابق یونان. ملکه انگلستان در جشن شرکت نکرد و به جای خود شوهرش پرنس فیلیپ و دخترش پرنسس آن را فرستاد...»

منبع: رکنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما