کد خبر: 616280
تاریخ انتشار :

ارتباط پاسخ کوبنده ایران به اسرائیل با مذاکرات هسته‌ای/ سیاست "سر در دهان ببر" چگونه درگیری ایران و صهیونیست‌ها را توضیح می‌دهد؟

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، تنش ایران و رژیم صهیونیستی در این چند روز به نقطه‌ی اوج خود رسید. در حالیکه رژیم صهیونیستی پس از دشمنی‌های فراوان، در روزهای اخیر دو اقدام جدید علیه کشورمان داشته و علاوه بر حمله به کشتی ایرانی در دریای سرخ، در سایت هسته‌ای نطنز نیز خرابکاری کرده بود، این رژیم به طرز عجیبی از دو سمت سیلی خورد. حمله به کشتی اسرائیلی در نزدیکی بندر فجیره امارات و حمله به یک پایگاه اطلاعاتی موساد در شمال عراق، دو پاسخی بودند که "به موقع" به رژیم صهیونیستی داده شد.

اما به چه دلیل پاسخ ایران (یا متحدانش) "به موقع" خوانده می‌شود؟ نباید فراموش کرد که اقدامات خرابکارانه رژیم صهیونیستی از بعد ورود جو بایدن به کاخ سفید و اعلام برخی اظهارات از سمت دموکرات‌ها مبنی بر بازگشت دولت جدید آمریکا به برجام، شدت گرفت. هدف اسرائیل از این اقدامات، تحریک ایران به شدت عمل و به کارگیری سیستم تدافعی توسط دولت آمریکا و در نتیجه کان لم یکن شدن احیاء برجام بود (اینجا بخوانید).

به نظر می‌رسد که ایران دست رژیم صهیونیستی را خوانده و به همین علت، سیاست "صبر استراتژیک" را دنبال می‌کرد اما به ناگهان، پس از خرابکاری‌های هفته اخیر، سیاست و خط و مشی جمهوری اسلامی ایران تغییر کرد. علت این تغییر سیاست و کنار گذاشتن سیاست صبر و پاسخ دادن به حملات رژیم صهیونیستی چیزی نیست جز برنامه ریزی آمریکا برای لغو تحریم‌ها و احیانا بازگشت به برجام.

ارتباط پاسخ به اسرائیل و مذاکرات هسته ای، سیاست سر در دهان ببر

شاید پرسیده شود این دو (پاسخ به رژیم صهیونیستی و مذاکرات هسته ای) چه ربطی به هم دارند؟ پاسخ در سیاست "سر در دهان ببر" است. این اصطلاح منسوب است به "وینستون چرچیل" (نخست وزیر زیرک بریتانیا در دوران جنگ جهانی دوم). مشهور است که در اوج بمباران شهرهای آلمان، محاصره نیروهای متفقین در دانکرک و تسلط آلمان نازی بر کشورهای مختلف اروپایی، بسیاری از درون انگلیس و بیرونش بر چرچیل فشار می‌آوردند تا با هیتلر مذاکره کند. چرچیل هربار این تقاضا را با ترش رویی رد می‌کرد و می‌گفت: "وقتی سرت در دهان ببر است نباید با او مذاکره ‌کنی!"

این دقیقا وضعیت ما و ایالات متحده را نشان می‌دهد. اسرائیل اهرم فشار آمریکا بر ایران است. رژیم صهیونیستی سعی دارد از طریق ضربه زدن به پایگاه‌های هسته ای ایران، ما را در موضع ضعف قرار دهد. پاسخ محکم و کوبنده ایران به رژیم صهیونیستی باعث می‌شود ایران از وضعیت ضعف بیرون آمده و در موضع برابر با آمریکا و اهرم فشار منطقه ای اش قرار بگیرد. به عبارتی دیگر، ایران با پاسخ اخیرش به رژیم صهیونیستی، سرش را از دهان ببر بیرون کشید و همانطور که چرچیل گفته تنها در این وضعیت است که مذاکره و نه تحمیل رای بر دیگری معنی می‎دهد.

پازلی که جور در می‌آید

ارتباط پاسخ کوبنده ایران به اسرائیل با مذاکرات هسته‌ای/ سیاست

شاید اتفاقات روز قبل به درستی پازلی را در کنار هم قرار دهد. بعد از خرابکاری صهونیست‌ها در نطنز و در آستانه‌ی نشست ایران و 4+1 مقامات کشورمان اعلام می‌کنند که غنی سازی 60 درصد را آغاز کرده اند. مدت کوتاهی بعد حادثه‌ی کشتی "هایبیرن" در امارات رخ می‌دهد و کمی بعد هم حادثه‌ی پایگاه اطلاعاتی موساد در شمال عراق و در مرز لبنان به وقوع می‌پیوندد.

شاید اظهار نظر عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان حالا بیشتر معنی داشته باشد. عراقچی در حاشیه نشست دیروز با 4+1 گفت: "بر خلاف آنچه بعضی‌ها فکر می‌کنند دست ما در مذاکره بسیار پُر است." .

این اظهار نظر دقیقا نشان می‌دهد که سر دیپلماسی ایران از دهان ببر بیرون آمده و حالا می‌توان پای میز مذاکره نشست.

بنابراین، می‌توان نتیجه گرفت که اقدامات پاسخی به رژیم صهیونیستی نه تنها نابود کننده مذاکرات اخیر نبوده و نیست، بلکه اگر کنترل شده باشد، زمینه‌ساز تحقق واقعی آن هم است.

منبع: خبر فوری

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما