کد خبر: 616347
تاریخ انتشار :

واکنش تند آمریکا به غنی‌سازی ۶۰ درصدی ایران + جزئیات

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، ایران یک روز پیشتر گفت که تولید اورانیوم با خلوص ۶۰ درصد را در واکنش به خرابکاری در تاسیسات هسته ای نطنز که به اسرائیل نسبت داد شروع می کند.

به نوشته بی بی سی، بلینکن روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در مقر ناتو در بروکسل گفت: "ما اعلامیه تحریک آمیز ایران دایر بر قصد این کشور برای شروع غنی سازی ۶۰ درصدی را خیلی جدی می گیریم."

کشورهای اروپایی حاضر در توافق هسته ای ۲۰۱۵ با ایران، برجام، هم به ایران گفته اند که این گام با احیای این توافق و بازگشت ایران و آمریکا به آن در تضاد است.

بلینکن گفت: "باید بگویم که این گام، جدی بودن ایران در گفت و گوهای هسته ای را زیر سوال می برد، همانطور که موید اهمیت بازگشت به پایبندی متقابل به برجام است."

ایران و دیگر امضا کنندگان برجام هفته پیش در اولین دور گفت و گوها برای احیای برجام شرکت کردند. آمریکا هم به طور غیرمستقیم در این نشست ها که در وین برگزار می شود شرکت دارد.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه گفت که آمریکا و ایران روز پنجشنبه مذاکرات غیرمستقیم در وین را از سر می گیرند.

در پی آنچه به نظر می رسد یک خرابکاری عمده در تاسیسات نطنز در روزهای پایان هفته باشد آینده این گفت و گوها زیر سوال رفته بود.

خانم ساکی گفت: "من چیز دیگری برای گفتن در مورد علت یا ریشه این حملات در پایان هفته ندارم. مباحثات دیپلماتیک، هرچند غیرمستقیم، فردا در وین از سر گرفته می شود. می دانیم که این فرآیندی طولانی خواهد بود اما مسلما آن را یک نشانه مثبت می دانیم."

یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری رویترز گفت رابرت مالی فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران قرار است برای این گفتگوها روز پنجشنبه در وین باشد.

در این گفت و گوها عمدتا دیپلمات های اروپایی نقش واسط را میان ایران و آمریکا بازی می کنند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما