کد خبر: 616624
تاریخ انتشار :

عذرخواهی جان کری به دلیل بی‌توجهی آمریکا به یک بحران بین‌المللی

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

«جان کری» نماینده ویژه آمریکا در امور اقلیمی به دلیل پشت کردن این کشور به بحران آب و هوایی در دوران «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا عذرخواهی کرد.

به گزارش روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت»، او که در آستانه نشست جهانی درباره بحران آب‌وهوا که قرار است این هفته تحت مدیریت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا برگزار شود، بر ضرورت رسیدگی به بحران آب‌وهوایی تاکید کرد.

کری امروز (یکشنبه) در مصاحبه با «اسکای نیوز» گفت: کلمه فوری کاملاً در خصوص بحران کنونی که ما در آن قرار داریم، کاربرد دارد زیرا کشورها به راحتی کار خود را انجام نمی‌دهند.

وی افزود: حتی اگر ما همه کارهایی را که قرار بوده در توافقنامه پاریس انجام دهیم به انجام می‌رساندیم، دمای زمین به میزان زیادی افزایش می‌یافت، شاید ۳.۷ درجه یا بیشتر. و دلیل این این فوریت واقعی کنونی این است که ما مشغول انجام کارهایی نیستیم که در توافقنامه پاریس قول انجام آن را دادیم. واقعاً (افزایش دمای زمین) در حال حرکت به سمت چهار درجه یا بیشتر است. این فراتر از فاجعه در خصوص پیامدها برای تولید مواد غذایی، آب، قابلیت سکونت در بخش‌های مختلف کره زمین، ذوب شدن یخ، افزایش سطح دریا، گرمایش و همه پیامدهای دیگر است.

جان کری سپس با اشاره به نقش آمریکا، بخصوص با توجه به خارج شدن آن از توافقنامه پاریس در دولت ترامپ، به دلیل اقدامات دولت سابق عذرخواهی کرد.

وی گفت: ما برای چهار سال گذشته با رئیس‌جمهوری که به علم اهمیت نمی‌داد و منطقی برای خارج کردن آمریکا نداشت، اما تنها رئیس‌جمهوری در جهان بود که از توافقنامه پاریس خارج شد، متاسفیم.

نماینده ویژه دولت آمریکا افزود: اما رئیس جمهور بایدن گفت که اولین کاری که به عنوان رئیس‌جمهور انجام خواهد داد، بازگشت است. ما این کار را انجام دادیم و حالا با این نشست قصد داریم تلاش کنیم کشورها را به میز مذاکره برگردانیم تا کاری را که لازم است برای نسل‌های بعدی انجام دهیم، به انجام برسانیم.

این سخنان او بعد از انتشار اخبار مبنی بر این که چین و آمریکا، دو آلاینده بزرگ جهان، به توافقی دست یافتند و طبق آن متعهد شدند تا با همکاری با سایر کشورها بحران آب و هوایی را حل کنند، بیان شد.

قرار است جو بایدن نشست مجازی دو روزه را در این خصوص برگزار کند که ۲۲ آوریل (دوم اردیبهشت) آغاز خواهد شد.

منبع: فارس

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما