کد خبر: 616680
تاریخ انتشار :

در گفت‌وگو با «نامه نیوز» مطرح شد

ترقی: حکم رهبری مهم‌ترین عامل تردید رئیسی است

ترقی گفت: اینکه بتوانند مسئولیتی که رهبری به ایشان داده‌اند را به نحو مطلوبی انجام دهند مهم‌ترین عامل تردید و مانع کاندیداتوری آقای رئیسی است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، پروسه انتخابات ریاست جمهوری شروع نشده اما فضای سیاسی کشور به شدت انتخاباتی و حساس است. هر کدام از جریان های سیاسی به دنبال گزینه مورد اجماع و با ظرفیت رای آوری خود هستند و یا آن را نمی‌یابند و یا وقتی می‌یابند با موانع جدی مواجه هستند. وضعیت اصولگرایان البته مصداق گزینه دوم است. آنان هم کاندیدا زیاد دارند و هم امید بسیاری به موفقیت. بهتری گزینه آنان برای اجماع اما سیدابراهیم رئیسی است که گویا به اندازه سایرین درباره ورود به رقابت‌های انتخاباتی پیش رو اطمینان خاطر ندارد.

نام رئیسی ماه‌ها است که به عنوان یک گزینه جدی مطرح شده و خودش هیچ وقت اظهارنظر صریح و یا تلویحی نکرده که بتوان با اتکا به آن، کاندیداتوری را قطعی دانست. نکته قابل توجه آنکه سیاسیون حامی او به خصوص در شورای وحدت نیز اخیرا اظهارات و مواضعی دارند که نشان می‌دهد به اندازه قبل به کاندیداتوری رئیسی امید ندارند. اظهارات منوچهر متکی و ارائه فهرست 10 نفره از نامزدهای احتمالی که مخاطب قرار گرفتند نشانه روشنی از تردید در کاندیداتوری رئیسی است.

عوامل این تردید را اما حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه در گفت‌وگو با «نامه نیوز» شرح می‌دهد. او می‌گوید «عامل اصلی مسئولیتی است که آقای رئیسی در قوه قضاییه دارد. سند تحولی که اجرای آن را شروع کرده‌اند و می‌خواهند که تغییرات قابل توجهی را در ساختار قوه انجام دهند تا کارایی بیشتری داشته باشد».

وی افزود: « حکم مقام معظم رهبری برای انتصاب آقای رئیسی 5 ساله است و این را باید مهم‌ترین مساله دانست. اینکه بتوانند مسئولیتی که رهبری به ایشان داده‌اند را به نحو مطلوبی انجام دهند مهم‌ترین عامل تردید و مانع کاندیداتوری ایشان است».

ترقی تاکید کرد: «باید دید که آیا به این نتیجه می‌رسند که مساله ریاست جمهوری اولویت دارد یا خیر».

این فعال سیاسی اصولگرا افزود: «نکته دیگر اینکه اگر اصولگراها بتوانند روی بعضی افراد به اجماع برسند بار مسئولیت از دوش آقای رئیسی برداشته می‌شود اما اگر امکان اجماع روی فرد دیگری نباشد و درخواست‌ها هم از سوی اصولگرایان به صورت گسترده صورت بگیرند احتمال کاندیداتوری ایشان وجود دارد».

وی در پاسخ به اینکه آیا نگرانی از بابت از دست رفتن جایگاه فعلی با توجه به اینکه انتخابات ریسک دارد، مطرح نیست؟ گفت: « فکر نمی‌کنهم. به این خاطر که نیازی به استعفا نیست. روسای مجلس هم قبلا در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده و وقتی که رای نیاوردند به کار خود را ادامه دادند».

ترقی در واکنش به اینکه رئیسی در انتخابات قبلی شکست را تجربه کرده است، گفت: «ایشان در انتخابات قبل شکست نخوردند اتفاقا بی‌سابقه ترین رای را داشتند . دریک فرصت چهل روزه این قدر رای گرفتند. بستر برای رشد آرای ایشان بسیار است به خصوص که آن زمان این اقدامات جدی را در قوه قضاییه انجام نداده بودند و الان با توجه به همین اقدامات موجب امیدواری مردم در زمینه مبارزه با فساد شده‌ و محبوبیت بیشتری کسب کرده‌اند».

وی تاکید کرد: «مساله همان مسئولیت و وظیفه‌ای است که در قوه قضاییه دارند و آن را در اولویت می‌‌دانند.»

این فعال سیاسی اصولگرا در پاسخ به اینکه آیا رئیس گزینه‌ای برای اجماع در انتخابات پیش رو پیشنهاد نکرده است؟ گفت: «من نشنیده‌ام که خودشان پیشنهادی را مطرح کرده باشند. ضمن اینکه از بین افرادی که مطرح هستند هم یکی دو نفر بیشتر شانس ندارند. این افراد مثل آقای قالیباف و آقای رضایی امکان اجماع سازی دارند اما مساله این است که اجماع روی گزینه‌ای غیر از آقای رئیس به سادگی امکان پذیر نیست و ممکن است که موجب تکثر نامزدها شود و این هم برای اصولگرایان خیلی خطرناک است».

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما