کد خبر: 620371
تاریخ انتشار :

نگاه تحلیل‌گر/ گفت‌وگوی «نامه‌نیوز» با محسن کوهکن

نامزدهای اصولگرا به نفع رئیسی کنار بروند؛ ولو در دقیقه 90

محسن کوهکن گفت: نامزدهای اصولگرا منطقا باید برای نامزد اجماعی که آقای رئیسی باشد، کنار بروند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه‌نیوز: حتما شاخص‌ترین نامزد این دوره انتخابات ریاست‌جمهوری سید ابراهیم رئیسی است؛ فردی که در دوره قبل هم توانست اجماع سراسری اصولگرایان را به دست آورد اما وجود چندنامزد اصولگرای دیگر که از قضا همفکر او به نظر می‌رسد در این انتخابات این پرسش را به وجود می‌آورد که چه‌قدر ضرورت انصراف به نفع نامزد اجماعی احساس می‌شود؟

محسن کوهکن، فعال سیاسی اصولگرا درباره این موضوع به «نامه‌نیوز» گفت: «هر عقل سلیمی می‌داند که تکثر نامزدها باعث پخش‌شدن آراء می‌شود و این موضوع صرفا منحصر به جریان انقلاب و در این دوره از انتخابات نیست، بلکه در هر جریانی و در هر انتخاباتی اگر نامزدها زیاد باشند، رأی پخش می‌شود؛ البته یک استثنا در این بین وجود دارد؛ آنکه یک زمانی دو یا چندنیرویی وجود داشته باشند که هر کدام سبد رأی خود را داشته باشند مثلا یک نامزدی رأی قومی دارد و اگر کنار برود رأی او به سبد دیگر نامزدها اضافه نمی‌شود که بیشتر این حالت در انتخابات مجلس رخ می‌دهد».

او ادامه داد: «واقعیت این است که من در این دوره از انتخابات چنین وضعیتی را شاهد نیستم و اگر تمام نیروهای انقلاب در صحنه باقی بمانند رأی پخش می‌شود».

این نماینده ادوار مجلس درباره اینکه آیا نامزدهای موجود اصولگرا به نفع سید ابراهیم رئیسی کنار می‌روند یا خیر، بیان کرد: «منطقا باید کنار بروند زیرا بر اساس نظرسنجی‌ها آقای رئیسی بیشترین رأی را دارد. البته آقای رئیسی گفت که هر کسی که احساس تکلیف کرده در انتخابات بماند اما این سخن او وجه اخلاقی داشته است و از نظر سیاسی کسانی که می‌دانند ماندنشان در صحنه فقط باعث پراکنده شدن آراء می‌شود، باید به نفع آقای رئیسی کنار بروند. اگر بحث نامزدها اصلح بودن خودشان نیست منطقا باید کنار بکشند و من در اینجا صریحا می‌گویم که برای سهم‌خواهی در دولت آینده هم کنار نروند، بلکه صرفا برای پیروزی جبهه انقلاب و اصولگرایی».

کوهکن در پایان درباره لزوم درس گرفتن از انتخابات‌های گذشته اظهار کرد: «اصولگرایان نشان داده‌اند که گاهش مواقع در انتخابات تصمیمات نادرست می‌گیرند. همه ما باید از تجربیات گذشته درس بگیریم و با تکیه بر نظرسنجی‌ها عمل کنیم حالا ممکن است یک فردی بگوید در انتخابات می‌مانم تا از مواضع نیروهای انقلاب دفاع کنم که این خوب است اما او هم باید دقیقه90 به وظیفه عقلانی خود یعنی انصراق به‌نفع نامزد اجماعی کنار برود زیرا همه باید بدانیم که رقیب با همین دو نامزدی که در انتخابات دارد ممکن است عرصه را تغییر دهد و اصلا نباید رقیب را دست کم گرفت».

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما