کد خبر: 622265
تاریخ انتشار :

پیام قاطعانه روحانی به اروپا و آمریکا + جزئیات مهم

رئیس جمهور در آیین بهره برداری از طرح های ملی وزارت دفاع با بیان اینکه اروپا بفهمد و آمریکا بداند قادریم غنی سازی 20 درصدی انجام دهیم و اخیرا غنی سازی 63 درصدی هم انجام دادیم و اگر نیاز به غنی سازی بالاتر داشته باشیم، همان کار را انجام می دهیم، گفت: غنی سازی ما برای نیازمندی های کشور است.ما قصد تنش نداریم اما در برابر قدرت های متجاوز سر فرود نخواهیم آورد. امروز در وین روشن شده اگر آمریکایی ها و 5+1 به همه تعهدات خود عمل کنند بلافاصله ایران هم به تعهدات خود عمل خواهد کرد و این پیام صریح ایران به اروپا و آمریکا است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

مهمترین بخش اظهارات حسن روحانی به شرح زیر است:

* وزارت دفاع امروز کار عظیمی را به پایان رساند و دو ناو را در اختیار نیروی دریایی ارتش ایران قرار داد.

* نیروی دریایی همیشه از آغاز انقلاب پرتوان بوده است.

* نیروی دریایی و نیروی هوایی تنها دو نیرویی بودند که در سال پایانی جنگ مستقیما با ارتش آمریکا روبرو شدند.

* جنگ ما با متجاوزین جهانی بود اما در زمین جنگ ما با صدام بود.

* در سال پایانی جنگ در خلیج فارس ارتش با نیروی دریایی و هوایی آمریکا روبرو شدند.

* همه اقیانوس ها محل فعالیت نیروهای دریایی ارتش جمهوری اسلامی در چارچوب مقررات بین المللی است.

* نیروی دریایی ایران از دریای عمان حرکت می کند اقیانوس هند را پشت سر می گذارد در اقیانوس اطلس حرکت می کند و هزاران کیلومتر را در دریا، بدون پهلوگیری و با خودکفایی آبهای بین المللی می پیماید؛ این قدرت ارتش جمهوری اسلامی ایران است. 

* اگر انگیزه نباشد آموزش در قدم دوم نباشد و تجهیزات کافی در قدم سوم نباشد و دولت قدرتمندی نتواند نیروهای مسلح را پشتیبانی کند این موفقیت ها صورت نمی گیرد.

* امروز دولت در خدمت ملت ایران و در خدمت نیروهای مسلح است.

* دولت قدرتمند یازدهم توانسته در جنگ اقتصادی نیازهای ضروری مردم را تامین کند.

* به زودی بندر جاسک بندر مهم صادراتی برای نفت ایران خواهد بود؛ این کار استراتژیک دولت یازدهم و دوازدهم است.

* قدرت و توان ایران صرفا برای بازدارندگی و دفاع پشیمان کننده است.

* هیچ گاه دولت و نیروهای مسلح ما قصد تجاوز به هیچ کشوری را نداشته و ندارند.

* قدرت نیروهای مسلح برای بازدارندگی و دفاع پشیمان کننده است.

* قدرت دفاعی ما پشتیبان همسایگان هم هست.

* جهانیان دیدند در عراق، سوریه و یمن که تروریست ها خواستند حضور یابند این نیروهای مسلح ایران بودند که به کمک ارتش آن کشورها و به درخواست خود آنها، شتافتند و دست تروریست ها را کوتاه کردند.

* ما در پی بدست آوردن سلاح کشتار جمعی نیستیم و این کار را شرعی نمی دانیم و رهبری استفاده از سلاح کشتار جمعی را، خلاف اخلاق و معیار و موازین اسلامی می دانند. 

* ما قربانی سلاح کشتار جمعی توسط افلقیان هستیم که توسط دولت های شرقی و غربی مجهز شده بودند.

* اروپا بفهمد و آمریکا بداند قادریم غنی سازی 20 درصدی انجام دهیم و اخیرا غنی سازی 63 درصدی هم انجام دادیم و اگر نیاز به غنی سازی بالاتر داشته باشیم، همان کار را انجام می دهیم.

* غنی سازی ما برای نیازمندی های کشور است.

* پهپاد آمریکا را روزی که خواستیم سرنگون کردیم و پایگاه آنها را موشک باران کردیم.

* ما قصد تنش نداریم اما در برابر قدرت هاتی متجاوز سر فرود نخواهیم آورد. 

* طرف‌های مذاکره آن چند مورد باقیمانده را هم بپذیرند.

* امروز در وین روشن شده اگر آمریکایی ها و 5+1 به همه تعهدات خود عمل کنند بلافاصله ایران هم به تعهدات خود عمل خواهد کرد.

* این پیام صریح ایران به اروپا و آمریکا است.

* خوشحالم قدرت پدافند هوایی ایران در این 8 سال از هر زمانی بیشتر شده است.

* اس 300 وارد کشور شد علیرغم اینکه این مسئله سال ها در پیچ و خم سیاسی و دیپلماتیک بود.

* توان موشکی ما قدرتمند تر از سابق شده است.

* با توانمندی دولت و وزارت دفاع بدون نیاز به خارج می توانیم از کشور دفاع کنیم. 

* مسیر و راه خود را به خوبی ادامه می دهیم.

* دولت یازدهم و دوازدهم در زمینه سواحل مکران و بندر جاسک و چابهار اقدام کرده و گاز را به سیستان و بلوچستان و شرق کشور رسانده است و همچنین دولت توانسته آب را شیرین کند و آن را به اعماق کویر ایران در شرق برساند.

* آب را به دو استان کشور رساندیم.

مشروح اظهارات رئیس جمهور به نقل از ایسنا به شرح زیر است:

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت دفاع و الحاق ناوشکن دنا و ناو مین‌شکار شاهین به ناوگان نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه امروز کار بسیار بزرگی را وزارت دفاع به پایان رساند، اظهار کرد: نیروی دریایی یک نیروی پرتوان از آغاز انقلاب تا الان بوده و مردم ما به یاد دارند که در جنگ ظرف ماه‌های اولیه نیروی دریایی ارتش به طور کلی نیروی دریایی عراق را منهدم کرد و دیگر شناور عراقی در دریاها نمی‌دیدیم.

وی افزود: نیروی دریایی و هوایی تنها نیروهایی بودند که در سال پایان جنگ مستقیم با ارتش آمریکا درگیر شدند. این دو نیرو در خلیج فارس با نیروی دریایی و هوایی آمریکا مواجه شدند. این ارتش آبدیده است و حدود ۳۳ سال است از آبهای سرزمینی ما محافظت می‌کند.

روحانی با بیان اینکه امروز نیروی دریایی تعلق به خلیج فارس و دریای عمان ندارد، اظهار کرد: همه اقیانوسها محل فعالیت این نیرو در چارچوب مقررات بین‌المللی است. امروز این نیرو در اقیانوس اطلس حرکت می‌کند و قادر است بدون نیاز به پهلو گرفتن در بندری، با خودکفایی کامل و لجستیک همراه، آبهای بین‌المللی را بپیماید.

رییس جمهوری یادآور شد: امروز دولت جمهوری اسلامی ایران در خدمت ایران و نیروهای مسلح است. ما شاهدیم برخلاف جنگ اقتصادی سه ساله که هر کشوری بود به زانو درمی‌آمد، ملت و دولت ما ایستاده و مقاومت می‌کند و توانسته نیازهای ضروری مردم و نیروهای مسلح را تامین کند.

وی تاکید کرد: در دوران کرونا و جنگ اقتصادی به طور توامان و با تمامی مشکلات این دولت قدرتمند دست از توسعه و توانمندی نیروهای مسلح برنداشت.

روحانی با بیان اینکه این دو ناو در دولت دوازدهم ساخته شده است، اظهار کرد: دولت یازدهم و دوازدهم در زمینه سواحل مکران و نیازمندیهای بندر جاسک را که تبدیل به بندر مهمی شده است و اینکه این دولت توانسته گاز را به استان‌های شرقی برساند و آب را شیرین کند و به کویرهای شرق کشور برساند و این توسعه که در این مناطق شاهدیم، و اینکه بندر جاسک به زودی بدل به بندر نفتی ما خواهد، همه این کارها از امور استراتژیک انجام شده توسط دولت فعلی است.

رییس جمهوری گفت: قدرت پدآفندی ما از هر زمان در این دوره قدرتمندتر شده است و اس۳۰۰ وارد کشور شد. مدرنترین سلاح‌های پدافندی ساخته شد و توان موشکی ما چندین برابر شد و موشک کروز دریایی ما از ۳۰۰ کلیومتر به هزار کیلومتر افزایش برد یافت. در زمینه نیرو هوایی ساخت جنگنده کوثر و موتور هواپیما و در زمینه هوانیروز و نیروی زرهی امروز نیروهای مسلح ما خودکفا هستند و بدون نیاز به کشورهای خارجی می‌تواند از کشور دفاع کند.

روحانی با تاکید بر اینکه توان نیروهای مسلح صرفاً برای بازدارندگی و دفاع پشیمان‌کننده است، اظهار کرد: ما هیچ وقت قصد حمله یا جنگ با کشوری را نداشته‌ایم و نداریم. قدرت نیروهای مسلح ما علیه همسایگانمان نیست بلکه پشتیبان آنان هم هست و نیروی مسلح ما حافظ امنیت دریای عمان و خلیج فارس و دریای سرخ و مناطق دیگر است و ما امنیت منطقه را برای خود و همسایگان خود تامین می‌کنیم.

رییس جمهوری با بیان اینکه جمهوری اسلامی از حاکمیت ملی کشورهای منطقه حمایت می‌کند، تصریح کرد: در عراق، سوریه، یمن و هرجای دیگر که تروریست‌ها خواستند حاکمیت پیدا کنند، این نیروهای مسلح ما بودند که به درخواست دولت آن کشورها به کمک این‌ها آمده‌اند و تروریسم را عقب زدند.

وی با تاکید بر اینکه ما نه به دنبال به دست آوردن سلاح کشتار جمعی و شیمیایی هستیم و نه آن را مجاز می‌دانیم، یادآور شد: این فتوای فرمانده کل قوای ماست که به کارگیری این سلاح‌ها را خلاف موازین اسلامی می‌دانند. ما قربانی سلاح‌های شیمیایی و کشتار جمعی در جنگ هستیم که از سوی عراق و با تجهیز قدرت‌های غربی علیه ما استفاده شد.

روحانی خطاب به کشورهای اروپایی و آمریکا اظهار کرد: ما برای صنعت داخلی و توانمندی داخلی خودمان دنبال انرژی هسته‌ای هستیم. اروپا و آمریکا این را به خوبی بداند که ما به دنبال سلاح هسته‌ای در صنعت هسته‌ای خود نیستیم. بله، ما می‌توانیم غنی‌سازی بالاتر هم داشته باشیم اما در عین حال دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم بلکه برای مصارف انرژی، صنعت پزشکی و دیگر بخش‌ها نیازمند هسته‌ای هستیم.

وی ادامه داد: ملت ما قدرت ایستادگی در برابر قدرت‌های بزرگ را دارد. دیدید که آن روز که لازم بود در برابر بزرگترین قدرت خارجی یعنی آمریکا ایستادیم و پهپاد آمریکایی را سرنگون و پایگاه آن‌ها را بمباران کردیم. ما قصد تنش و جنگ نداریم اما در برابر قدرت‌های خارجی هم سر فرود نخواهیم آورد.

رییس جمهوری در پایان گفت: اگر کشورهای ۱+۵ به تعهدات خود عمل کنند ما هم بعد از راستی‌آزمایی این موارد به تعهدات خود باز می‌گردیم. پس آن‌ها همانطور که انجام بخشی از تعهدات خود را پذیرفتند مابقی را هم بپذیرند تا ما نیز به تعهدات خود بازگردیم و شاهد افزایش تعامل در سطح جهانی باشیم.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما