کد خبر: 622475
تاریخ انتشار :

روایت یک اصلاح‌طلب از همه آنچه که در جلسه نهاد اجماع‌ساز گذشت

مثلث/ غلامرضا ظریفیان گفت: ممکن است نظر نهاد اجماع‌ساز در روزهای آینده تغییر کند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

شب گذشته نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان جلسه‌ای برگزار کرد و در آن دو موضوع انتخابات شوراها و انتخابات ریاست‌جمهوری بررسی شد. مشخصا در موضوع انتخابات ریاست‌جمهوری بحث فی مابین این بوده است که آیا جبهه اصلاحات ایران باید از عبدالناصر همتی حمایت بکند یا نه که در نهایت هم مصوب شده است، اصلاحات از هیچ نامزدی حمایت نمی‌کند.

غلامرضا ظریفیان، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در تشریح آنچه در جلسه دیشب گذشت به «مثلث‌آنلاین» گفت: «نگاه کلان نهاد اجماع‌ساز آن بوده است که اگر بر اساس نظرسنجی‌ها یکی از نامزدها شانس‌شان بالا رفت از او حمایت کنند تا حضور اصلاح‌طلبان معنادار شود و بتوانند تأثیرگذار باشند و درخواست آنها از مردم منشأ اثر باشد. حتی این نیز گفته می‌شد که هرچند نامزد حداکثری نیست اما به هر حال اگر بتواند رأی بیاورد باید از او حمایت شود اما در نظرسنجی‌ها تغییر عمده‌ای رخ نداد و اصلاح‌طلبان به این نتیجه رسیدند نباید در شرایطی که امیدی به پیروزی وجود ندارد وارد صحنه شوند».

او ادامه داد: «پیمایش‌های زیادی انجام شد و اطلاعات دقیقی به دست آمد که سبد رأی آقایان مهرعلیزاده و همتی نسبت به روزی ثبت نام کردند تغییر چشم‌گیری نداشته است به همین دلیل شب گذشته حمایت از دو نامزد موجود نتوانست رأی کافی را بیاورد».

این فعال سیاسی درباره سازوکار به تصویب رسید تصمیمات در نهاد اجماع‌ساز بیان کرد: «در نهاد اجماع‌ساز برای به تصویب رسیدن هر موضوعی باید آن موضوع حداقل دوسوم آراء را به دست آورد که موضوع دوشنبه شب درباره رویکرد انتخاباتی اصلاح‌طلبان حایز این رأی نشد».

او درباره اینکه آیا امکان دارد نظر نهاد اجماع‌ساز تغییر کند، اظهار کرد: «در روزهای آینده هم پیمایش انجام می‌شود و اگر احیانا مشاهده شد که نظر مردم نسبت به هر یک از آقایان مهرعلیزاده و همتی تغییر کرده است و سبد رأی آنها افزایش داشته است ممکن است بحث اخیر دوباره در جلسه نهاد اجماع‌ساز مطرح شود و تصمیم تازه‌ای اتخاذ شود».

او همچنین تصریح کرد: «برای اصلاح‌طلبان مسئله جمهوریت بسیار بااهمیت است. آنها با تحلیلی که از رقیب دارند تصور می‌کنند اگر آنها دولت را در اختیار بگیرند، جمهوریت تضعیف می‌شود. با چنین نگاهی تردید نکنید اگر به این نتیجه برسند حضورشان در انتخابات می‌تواند به اصل جمهوریت کمک کند، درنگ نمی‌کنند و وارد می‌شوند اما تا این لحظه چنین تصوری در انتخابات 1400 برای اصلاح‌طلبان به وجود نیامده است».

ظریفیان در پایان درباره این سخن علی صوفی مبنی بر اینکه اگر کارگزاران جدای از نهاد اجماع‌ساز تصمیم بگیرد، از این مجموعه اخراج می‌شود، گفت: «به نظر من هم اعضای یک تشکیلات سیاسی باید متعهد به پیمان‌هایی باشند که آنها را پذیرفته‌اند اما واقعیت این است که در فضای سیاسی ایران احزاب و تشکل‌ها به معنای دقیق خود فعالیت نمی‌کنند و چارچوب‌های دقیقی وجود ندارد. اگر مرزبندی‌ها به دقت تعیین می‌شد در آن صورت می‌شد گفت که اگر حزبی از اصول تشکیلاتی تخطی کرد باید اخراج شود اما اکنون در ایران نمی‌شود این سخن را به طور کامل پذیرفت. البته من استنباط می‌کنم که آقای صوفی بیشتر می‌خواسته تلنگری به حزب کارگزاران بزند که در چارچوب تعهدات و اصول پذیرفته‌شده عمل کنند. آقای صوفی حرف درستی زد. او گفت آقای مهرعلیزاده عضو حزب پیشروی اصلاحات است که من دبیرکل آن حزب هستم اما به دلیل تعهد تشکیلاتی از او حمایت نکردیم. این سخن کاملا مبتنی بر اخلاق سیاسی و تعهدات تشکیلاتی است که انتظار می‌رود همه احزاب و شخصیت‌های اصلاح‌طلب هم همین‌طور رفتار کنند».

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما