کد خبر: 622749
تاریخ انتشار :

گزارش زنده خبرنگاران نامه نیوز؛

جدیدترین خبرها از ستاد انتخابات وزارت کشور

انتخابات ریاست جمهوری تا ساعتی دیگر آغاز خواهد شد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

خبرنگاران نامه نیوز در این بسته خبری آخرین خبرها را از وزارت کشور که مجری انتخابات ریاست جمهوری است روایت خواهند کرد.
با ما باشید و آخرین اخبار ستاد انتخابات وزارت کشور از هم اکنون تا پایان شمارش آرا را دنبال کنید .

اسامی و کد انتخاباتی داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری

بر اساس اطلاعیه شماره ۱۵ ستاد انتخابات کشور اسامی داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری و کد داوطلبی به شرح زیر است:

محسن رضایی میرقائد– فرزند نجف- کد نامزد ۳۳

سیدابراهیم رئیس الساداتی مشهور به رئیسی – فرزند سیدحاجی- کد نامزد ۴۴

سیدامیرحسین قاضی­ زاده هاشمی – فرزند سیدحسن- کد نامزد ۶۶

عبدالناصر همتی– فرزند احمدعلی- کد نامزد ۸۸

عرف: نتیجه نهایی انتخابات قبل از ظهر شنبه اعلام می‌شود

جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور درخصوص زمان اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری گفت: نتیجه نهایی انتخابات تا قبل از ظهر شنبه اعلام می‌شود.

به گزارش ایرنا، رئیس ستاد انتخابات کشور پنجشنبه شب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی به تشریح اقدامات و آمادگی های وزارت کشور و ستاد انتخابات کشور برای برگزاری انتخابات روز جمعه پرداخت و گفت: برای انتخابات فردا ۵۹ میلیون و ۳۱۱ هزار و۳۰۷ واجد شرایط رای دادن داریم و شعب به دلیل کرونا  افزایش یافته است.

وی افزود: این تفاوت به این دلیل است که در هر روستا یک صندوق وجود دارد اما در انتخابات ریاست جمهوری با یک صندوق سیار می‌توان به چندین روستا مراجعه کرد همچنین اگر ضرورت داشت از چرخ بال برای رساندن صندوق به مناطق و روستاهای صعب العبور استفاده می‌کنیم.

رئیس ستاد انتخابات کشور در ادامه درخصوص میزان تعرفه‌های توزیع شده نیز گفت: ما بین ۱۰ تا۱۵ درصد تعداد تعرفه‌ها را بیشتر به شعبه‌ها داده‌ایم و پس از فرمایش رهبر معظم انقلاب، دوباره به استانداران، فرمانداران و بخشداران ابلاغ کردیم تا مسیر بازبینی شود.

او ادامه داد: در سیستم هوشمند ما اگر غرفه‌ها در شعبه‌ای هفتاد درصد باشد رنگ آن سبز، پنجاه درصد زرد و سی درصد باشد رنگ قرمز می‌شود تا به شعبه تعرفه اختصاص دهیم، ولی نباید مشکلی در زمینه تعرفه داشته باشیم.

وزیر کشور: بازرسان اگر خطایی بود اطلاع دهند

رحمانی فضلی با حضور در ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران گفت: امیدواریم خداوند متعال به همه ما توفیق دهد که بتوانیم امروز در صیانت از رای مردم و برگزاری انتخاباتی قانونی و سالم در شرایط بهداشتی موفق باشیم. از همه کسانی که در بیش از ۶۶ هزار شعبه ریاست جمهوری و ۷۵ هزار شعبه شوراهای شهر و روستا مستقر هستند می‌خواهم کار را به لطف خدا آغاز کنند.  بازرسین در هر جایی که هستند، مرتب کار بازرسی را انجام دهند و اگر خطایی بود به ما اطلاع دهند تا از رای مردم که تجلی اراده آنها در انتقال قدرت است صیانت کامل شود.

هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شورای نگهبان آغاز به کار کرد

هیات مرکزی نظارت بر انتخابات صبح امروز جمعه در شورای نگهبان آغاز به‌ کار کرد. ناظران شورای نگهبان (بین ۳ تا ۵ نفر) در شعب اخذ رای مستقر هستند. بر اساس اظهارات عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، مردم  می‌توانند در کنار هزاران ناظر مردمی شورای نگهبان در امر نظارت بر انتخابات ۱۴۰۰ مشارکت کنند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف انتخاباتی آن را از طریق «‎سامانه مردم ناظر» مستقیما به شورا اعلام کنند.

رئیس ستاد انتخابات لرستان: از قبل اسامی و کدنامزدها را یادداشت کنید

همچنین محمود ثمینی، رییس ستاد انتخابات لرستان، در جمع خبرنگاران گفت: باتوجه به تعداد بالای اعضای شورای اسلامی شهر و به منظور جلوگیری از ازدحام، به مردم پیشنهاد می‌شود قبل از ورود به شعبه اخذ رای، اسامی و کد نامزدهای مورد نظر خود را یادداشت کنند و به همراه داشته باشند. تمامی تمهیدات لازم در شعب برای فاصله گذاری اجتماعی، علامت گذاری و ضدعفونی انجام شده است و رابط بهداشت نیز در شعبه حضور دارند.

وی تصریح کرد: با این وجود به مردم توصیه می شود خودکار شخصی به همراه داشته باشند و افرادی که به هر دلیلی امکان وارد کردن کد را ندارند فرد معتمدی را همراه خود به محل رای گیری ببرند.

معاون استاندار لرستان  تصریح کرد: برای رای دادن باید حتما شناسنانه و ترجیحا کارت ملی همراه شهروندان باشد و در صورت نبود کارت ملی، ارائه شماره ملی ضروری است.

رییس ستاد انتخابات خراسان رضوی: تا ساعت هفت و ۳۰ دقیقه ۸۲۵ رای در سراسر استان از مردم اخذ شده‌ است

محمد علی نبی پور، رییس ستاد انتخابات خراسان رضوی گفت: با گذشت ۳۰ دقیقه از آغاز رای گیری هم‌اکنون اخذ رای در بیش از ۹۹ درصد شعب این استان آغاز شده است. با اینکه مسوولان شعب از ساعت ۶ در محل حضور داشتند اما در ۱۵ دقیقه نخست فعالیت، کار شعب با اختلال هایی همراه بود.

وی ادامه داد: تا ساعت هفت و ۳۰ دقیقه ۸۲۵ رای در سراسر استان از مردم اخذ شده‌ است.

رییس ستاد انتخابات خراسان رضوی گفت: برای شروع کار در شعب باید ۲ کارت برای فعالیت عوامل ناظر و اجرایی فعال شود که فعال شدن کارت ناظران با مشکل همراه بود که اکنون این مشکل رفع شده است.

رییس هیات نظارت بر انتخابات شورای نگهبان در خراسان رضوی نیز گفت: طبق روال همه سال‌ها و ادوار قبلی انتخابات، ناظران و عوامل اجرایی قبل از آغاز انتخابات در جلسات مشترک حاضر شدند.

کمال سرویها افزود: تمهیدات لازم فراهم شده اما به خاطر فعالیت دستگاه های صندوق الکترونیک رای در انتخابات شورای شهر مشهد و عدم آمادگی کافی، رای گیری در این شهر با مشکلاتی همراه بود.

وی به هزار و ۸۰۰ شعبه اخذ رای در مشهد اشاره و بیان کرد: تاخیر در آغاز به کار برخی شعب در این سطح گسترده وجود دارد که البته باید از قبل آمادگی و هماهنگی لازم در این خصوص انجام می شد.

دبیر ستاد انتخابات استانداری کرمانشاه: آراء مردم کرمانشاه در هزار و 924 شعبه جمع‌آوری می‌شود

جلیل بالایی، دبیر ستاد انتخابات استانداری کرمانشاه با اشاره به اینکه هزار و ۹۴۲ شعبه اخذ رای برای جمع‌آوری آرای مردم استان در انتخابات دایر شده است، گفت: از این تعداد ۹۵۳ شعبه شهری و ۹۸۹ شعبه روستایی است. از مجموع شعب استان، یک هزار و ۵۵ شعبه به صورت ثابت و ۸۸۷ شعبه به صورت سیار دایر شده است.

وی در ادامه تعداد افراد واجد شرایط رای دادن در استان را نیز یک میلیون و ۵۷۷ هزار و ۶۳۹ نفر اعلام کرد و اظهار داشت: از این تعداد ۷۸۰ هزار و ۳۲۲ نفر زن و ۷۹۷هزار و ۳۱۷ نفر مرد هستند.

او گفت: در انتخابات پیش رو ۳۴ هزار و ۱۹ رای اولی در سطح استان داریم که از این آمار ۱۶ هزار و ۷۱۵ نفر زن و ۱۷ هزار و ۳۰۴ نفر مرد هستند. 

دبیر ستاد انتخابات استان کرمانشاه در ادامه گفت: برای شعب و ستادهای پیش بینی شده حدود ۵۰ هزار نیرو در قالب هیات های اجرایی، نمایندگان فرمانداران، ناظرین شوراها و شورای نگهبان، بازرسان، محافظان، رانندگان و نیروهای پشتیباتی و خدماتی در استان سازماندهی و مسوولیت اجرا، نظارت، حفاظت و خدمات شعب را بر عهده خواهند داشت.

آراء انتخابات شورای چهارمحال بختیاری در 986 شعبه اخذ می‌شود

ملک‌محمد قربان‌پور، دبیر ستاد انتخابات چهارمحال و بختیاری با اشاره به آغاز فرایند اخذ رای در شعب انتخابات گفت: آرای مربوط به انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در این استان در ۹۸۶ شعبه اخذ می‌شود. از این تعداد ۷۲۳ شعبه ثابت و ۲۶۳ شعبه سیار و همچنین ۳۶۳ شعبه شهری و ۶۲۳ شعبه روستایی است.
وی افزود: انتخابات شوراهای اسلامی در ۶۱۶ شهر و روستای استان برگزار می‌شود که از این تعداد ۴۳ شهر و ۵۷۳ روستا است.
قربان‌پور تعداد کرسی‌های شوراهای شهر و روستا چهارمحال و بختیاری را ۲ هزار و ۳۰ کرسی اعلام و تصریح کرد: از این تعداد یک‌هزار و ۸۱۱ کرسی به روستاها و ۲۱۹ کرسی به شهرها اختصاص دارد.
وی یادآور شد: از مجموع ۵۷۳ روستای واجد شرایط برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی در استان ۵۲۷ روستا شورای سه نفره و ۴۶ روستا شورای پنج نفره دارد.
دبیر ستاد انتخابات چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: همچنین از مجموع ۴۳ شهر استان ۲ شهر شهرکرد و بروجن دارای شورای هفت نفره و ۴۱ شهر دارای شورای پنج نفره است.
وی گفت: واجدین شرایط رای دادن در چهارمحال و بختیاری ۷۴۱ هزار و ۳۲۲ نفر است که از این تعداد ۱۸ هزار و ۵۹۱ نفر رای‌اولی هستند.
قربان‌پور تاکید کرد: پنج هزار دستگاه خودرو، سه فروند چرخ‌بال و ۲۲ هزار نفر عوامل اجرایی، خدماتی، نظارتی، امنیتی، بازرسی، نظامی و انتظامی برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ در چهارمحال و بختیاری را بر عهده دارند.

تاخیر در آغاز رأی گیری شعب، ربطی به دستگاه‌های احراز هویت ندارد

امیر شجاعان، رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور، در خصوص برخی گزارشات مبنی بر کُندی دستگاه‌های احزار هویت و تاخیر در آغاز فرآیند رأی‌گیری در شعب اخذ رأی گفت: دستگاه‌های احراز هویت به لحاظ فنی هیچ مشکلی ندارند. اینکه دستگاه‌های احراز هویت دیر به شعب اخذ رأی تحویل داده شدند، به لحاظ رعایت موارد امنیتی یک امر طبیعی است چراکه این دستگاه‌ها باید در نزدیکترین زمان به ساعات آغاز رأی گیری تحویل شعب داده شود. در فرآیند جدید انتخابات، دستگاه‌های احراز هویت زمانی آغاز به کار می‌کنند که نماینده هیئت اجرایی و هیئت نظارت بری انتخابات به صورت همزمان در شعبه اخذ رأی حضور داشته باشند، و قفل دستگاه را باز کنند. دلیل تاخیر در آغاز فرآیند رأی‌گیری در برخی شعب اخذ رأی ارتباطی به دستگاه‌های احراز هویت ندارد و ممکن است نمایندگان هیئت اجرایی و ناظر با تاخیر در شعبه حضور پیدا کرده باشند.

عکس گرفتن از برگه رای ممنوع است

جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: عکس گرفتن از تعرفه انتخاباتی بعد از نوشتن نامزدها به دلیل شائبه خرید و فروش آرا قطعا تخلف است. از این دوره به کسی اجازه عکس گرفتن نخواهیم داد و برخورد خواهیم کرد.

بیش از ۱۰۰ هزار نفر برگزاری انتخابات خوزستان را بر عهده دارند

رئیس ستاد انتخابات خوزستان گفت: بیش از ۱۰۰ هزار نفر عوامل اجرایی، بازرسی، نظارت و نیروهای حفاظت، کار برگزاری انتخابات را بر عهده دارند.

رضا نجاتی در ستاد انتخابات خوزستان اظهار کرد: امروز از دقایق اولیه رای‌گیری با همراهی استاندار خوزستان از تعدادی از شعب اخذ رای بازدید داشتیم که خدا را شکر استقبال بسیار خوب و باشکوه بود.

به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه رنگین‌کمان اقوام در شعب اخذ رای توسط مردم تشکیل شده است، افزود: همه نکات و پروتکل‌های بهداشتی مورد تاکید در شعب اخذ رای رعایت شده است. همچنین رابطان بهداشتی در شعب حضور خوبی دارند و مردم نیز همه ماسک زده‌اند.

رئیس ستاد انتخابات خوزستان گفت: مردم تقریبا پروتکل‌ها را رعایت کرده‌اند و خودکار شخصی به همراه دارند. از همه افرادی که در شعب اخذ رای حضور پیدا می‌کنند درخواست داریم تا خودکار شخصی به همراه داشته باشند و حتما ماسک بزنند.

نجاتی عنوان کرد: امیدواریم این روندی که شاهد آن هستیم در بعد از ظهر نیز ادامه داشته باشد و شاهد حضور پرشور مردم باشیم. از مردم خوزستان درخواست داریم تا حضور خود را پای صندوق‌های رای به ساعت‌های پایانی موکول نکنند و حتما در ساعت‌های اولیه پای صندوق‌های رای بیایند.

وی افزود: بیش از ۱۰۰ هزار نفر عوامل اجرایی، بازرسی، نظارت و نیروهای حفاظت، کار برگزاری انتخابات را بر عهده دارند.

رئیس ستاد انتخابات خوزستان گفت: امسال به دلیل کرونا و بحث گرمای خوزستان، درخواست افزایش ۱۵ درصدی شعب اخذ رای در استان را داشتیم که با آن موافقت شد و ۴ هزار و ۱۸۳ شعبه اخذ رای در خوزستان وجود دارد. تقریبا در همه مناطق و خیابان‌ها شعب اخذ رای وجود دارد.

نجاتی خاطرنشان‌کرد: امسال یک هماهنگی میان ستاد انتخابات کشور و شورای نگهبان صورت گرفته است که می‌توانیم تا ساعت ۲ بامداد از مردم رای‌گیری کنیم. با توجه به شرایط گرما و همچنین بحث کرونا، ساعت رای‌گیری افزایش یافته است. بر این اساس تا ساعت ۲۴ بامداد، شعب اخذ رای باز هستند، رفت و آمد در شعب وجود دارد اما پس از آن افراد به درون شعبه هدایت خواهند شد و درب‌های شعبه بسته خواهند شد و سپس از افراد درون شعبه تا ساعت ۲ بامداد رای‌گیری خواهد شد.

میزان مشارکت مردم در ساعات اولیه نسبت به دوره‌های گذشته بیشتر بوده است

استاندار تهران گفت: آمار آرای ماخوذه هنوز به طور دقیق مشخص نیست اما میزان حضور مردم نسبت به ادوار گذشته در این ساعات بیشتر شده است.

انوشیروان محسنی بندپی در جمع خبرنگاران حاضر در استانداری با اشاره به وجود برخی اختلالات فنی در امر حضور و احراز هویت عوامل اجرایی و نظارتی اظهار کرد: این موارد در همان ساعت اولیه رفع شد و در حال حاضر کار رأی‌گیری با وجود اشکال برخی دستگاه‌ها بی‌هیچ‌وجه متوقف نشد و الان هم این مشکل برطرف شده و همه شعب مشغول رأی‌گیری از مردم هستند.

وی افزود: امیدواریم که در همین ساعات اولیه حضور مردم را بیشتر در پای صندوقهای رأی داشته باشیم و مردم هم حضور در پای صندوقهای رأی را به ساعات آخر نیندازند.

استاندار تهران تصریح کرد: وجود مورد یا مشکل امنیتی را در هیچ کجا شاهد نبودیم.

بندپی ادامه داد: آمار آرای ماخوذه هنوز به طور دقیق مشخص نیست، اما میزان حضور مردم نسبت به ادوار گذشته در این ساعات بیشتر شده است.

وی یادآور شد: هنوز از زمینه میزان استفاده از تعرفه‌ها آمار دقیقی نداریم، اما در هیچ شعبه‌ای هم گزارشی از کمبود یا نبود تعرفه نداریم.

مشاور وزیر کشور: انتشار فهرست‌های ۷ نامزدی در شعب کذب است

روح الله جمعه ای، مشاور وزیر کشور گفت: در هیچ یک از شعب ما در خارج از کشور و سراسر کشور اسامی نامزدهای ریاست‌جمهوری به جز این ۴نفری که الآن حضور دارند، اسامی دیگری درج نشده است و آن مواردی که مطرح شده شایعه و کذب است و داریم ان را پیگیری می‌کنیم. تصویری از تصاویر داوطلبان عمدتا در توییتر منتشر شد و این هم کذب است

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما