کد خبر: 623318
تاریخ انتشار :

رؤسای جمهور ایران قبل از انتخابات چه کار می‌کردند؟ + جدول

تنها سید ابراهیم رئیسی است که پیش از انتخابات، رئیس قوه قضائیه بوده است. به جز رئیسی تنها یک منتخب یعنی اکبر هاشمی رفسنجانی در زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و برگزیده شدن، رئیس قوه بوده است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

انتخاب سید ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور هشتم جمهوری اسلامی ایران باعث ایجاد یک تکان در محافل سیاسی ایران شد. بدون شک انتخاب رئیسی به عنوان رئیس جمهور بعدی، تغییرات اساسی را در چینش مقامات سیاسی کشور ایجاد می‌کند. تا حداقل سه ماه دیگر، دو رئیس قوه تغییر خواهند کرد. هم رئیس قوه مجریه و هم رئیس قوه قضاییه. همانطور که همه می‌دانند رئیسی در حال حاضر رئیس قوه قضاییه است و بدون شک انتقالش به پاستور به معنی انتخاب یک رئیس قوه قضاییه جدید است.

این اولین بار در تاریخ انقلاب اسلامی است که یک رئیس قوه قضاییه آن هم در زمان حضور در آن قوه، به عنوان رئیس جمهور انتخاب می‌شود. از این جهت، انتخاب ابراهیم رئیسی منجر به تغییرات گسترده ای در راس مدیریت کشور و قوا می‌شود.

اما بد نیست به این بهانه مروری بر مقام و پست سیاسی یا اجرایی همه روسای جمهور کشور قبل ازانتخاب شدن به عنوان رئیس قوه مجریه داشته باشیم.

در جدول زیر پست روسای جمهور کشور قبل از پیروزی در انتخابات دور اولشان را مشاهده می‌کنید:

نام

سال انتخاب به عنوان رئیس جمهور

پست سیاسی قبل از انتخاب شدن به عنوان رئیس جمهور

ابوالحسن بنی‌صدر

1358

-         وزیر اقتصاد و دارایی دولت موقت

-         عضویت در شورای انقلاب

محمد علی رجایی

1360

-         نخست وزیر دولت بنی صدر

-         نماینده اولین دوره مجلس شورای اسلامی

سید علی خامنه ای

1360

-         نماینده اولین دوره مجلس شورای اسلامی

-         امام جمعه تهران

اکبر هاشمی رفسنجانی

1368

-         رئیس مجلس شورای اسلامی

سید محمد خاتمی

1376

-         رئیس کتابخانه ملی ایران

محمود احمدی نژاد

1384

-         شهردار تهران

حسن روحانی

1392

-         ریاست کمیسیون سیاسی اجتماعی مجلس خبرگان

-         عضو مجمع‌ تشخیص‌ مصلحت‌ نظام‌

سید ابراهیم رئیسی

1400

-         رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران

 

در جدول بالا به خوبی مشخص است که تنها سید ابراهیم رئیسی است که پیش از انتخابات، رئیس قوه قضائیه بوده است. به جز رئیسی تنها یک منتخب یعنی اکبر هاشمی رفسنجانی در زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و برگزیده شدن، رئیس قوه بوده است (هاشمی قبل از انتخاب شدن به عنوان رئیس جمهوری، رئیس مجلس بود).

در میان سایر روسای جمهور، یک وزیر (بنی صدر که وزیر دولت موقت بود) و یک شهردار (محمود احمدی نژاد که شهردار تهران بود) حضور دارند.

همچنین، در میان روسای جمهور، سید محمد خاتمی در زمان برگزاری انتخابات کمترین و پایین ترین پست سیاسی را داشته است. او هر چند در دوره ای وزیر فرهنگ دولت اکبر هاشمی رفسنجانی بود اما در زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال 1376، از این مقام کنار رفته و تنها رئیس کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران بود.

 

 

منبع: خبر فوری

 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما