کد خبر: 624850
تاریخ انتشار :

درگیری‌ نیروهای دولتی افغانستان با طالبان در مرز ایران / ۶۹ نیروی طالبان کشته شدند

وزارت دفاع افغانستان روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که در جریان درگیری‌های روز گذشته نیروهای امنیتی این کشور با نیروهای طالبان در اطراف شهر قلعه نو واقع در استان بادغیس، ۶۹ نیروی طالبان کشته و ۲۳ نفر دیگر مجروح شدند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش تارنمای رسمی وزارت دفاع افغانستان، وزارت دفاع این کشور اعلام کرد: "روز گذشته، نیروهای دفاعی، امنیتی و کوماندو با حمایت نیروی هوایی، تجمع‌های تروریستان طالب را در نقاط مختلف مرکز ولایت بادغیس، هدف قرار دادند. در نتیجه، ۶۹ طالب تروریست کشته و ۲۳ تن دیگر آنان زخمی شدند. همچنین مقدار زیادی از سلاح، تجهیزات و مهمات دشمن بدست آمده است. "

تنها چند ساعت پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر کنترل شهر قلعه نو مرکز استان بادغیس در شمال غرب افغانستان توسط گروه طالبان، وزارت دفاع این کشور اعلام کرد که نیروهای امنیتی افغانستان این شهر را از سلطه طالبان خارج کرده‌اند.

وزارت دفاع افغانستان گفت: نیروهای امنیتی دفاع ملی افغانستان گشت زنی‌های معمول خود در این شهر را از سر گرفته‌اند. نیروهای طالبان از دفتر استانداری، مرکز پلیس و زندان مرکزی شهر قلعه نو خارج شده‌اند.

طارق آریان سخنگوی وزارت داخله افغانستان در توییتی گفت: شهر قلعه نو اکنون در کنترل نیروهای امنیتی دفاع ملی افغانستان است و طالبان از منطقه بیرون رانده شده است.

از سوی دیگر بسم الله محمدی وزیر دفاع افغانستان روز چهارشنبه گفت: جنگ درجریان است و ما در یک موقعیت بسیار حساس نظامی قرار داریم. من به شما اطمینان می‌دهم که نیروهای ملی به همراه نیروهای مقاومت محلی ما با تمام توان خود از سرزمین و مردم افغانستان دفاع خواهند کرد.

از نیمه ماه آوریل که جو بایدن رییس جمهوری آمریکا خبر پایان حضور نیروهای این کشور در افغانستان را اعلام کرد، طالبان به تدریج پیشروی خود را افزایش داد. بیشتر دستاوردهای مهم طالبان در نیمه شمالی کشور افغانستان بوده است که پایگاه سنتی مردان قدرتمند و متحد واشنگتن بوده که در سال ۲۰۰۱ در شکست طالبان نقش داشتند. بر همین اساس، طالبان محل اقامت احمدشاه مسعودِ فقید را تصرف کرده‌اند.

مانور این گروه در شمال افغانستان با تصرف چندین شهر و تسلیم نیروها و تسلیحات افغان‌ها همراه بود. درنتیجه این پیشروی‌ها نیز ۱۰۳۷سرباز افغان از ترس جان خود وارد تاجیکستان شدند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما