کد خبر: 625240
تاریخ انتشار :

کنایه رئیس جمهور به احمدی‌نژاد/ روحانی: وظیفه دولت نیست خانه بسازد

رئیس جمهور در افتتاح رسمی طرح‌های ملی وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه ناچار بودیم تعهد دولت قبل در مورد مسکن مهر را ادامه دهیم و دو سوم مسکن مهر به دوش دولت ما افتاد، گفت: واحدهای مسکونی را خود مردم باید بسازند این اشتباه است که دولت برود دنبال این کار؛ دولت باید وام و زمین و خدمات را در اختیار مردم بگذارد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی، رئیس جمهو روز دوشنبه در هشتادمین پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید فرمان افتتاح رسمی طرح‌های ملی وزارت راه و شهرسازی را در سراسر کشور صادر کرد.

51 هزار و 230 واحد مسکونی شامل، 28 هزار و 518 واحد مسکونی، طرح اقدام ملی مسکن در قالب انبوه‌سازی، واگذاری گروهی زمین، مشارکت خصوصی و بازآفرینی شهری محلات هدف در کشور، 22 هزار و 712 واحد مسکونی مهر در سطح کشور، 61 پروژه و شروع عملیات اجرایی 62 طرح روبنایی و زیربنایی طرح اقدام ملی مسکن و مسکن مهر در شهرهای جدید کشور، پروژه‌هایی بود که با اعتبار 24 هزار و 119 میلیارد تومان به افتتاح رسیدند.

مهمترین بخش اظهارات حسن روحانی در این مراسم به شرح زیر است:

* کار ارزشمندی است که امروز ۱۶ هزار و ۸۸۵ واحد مسکونی در شهر پرند افتتاح می‌شود.

* زمان، زمان مناسبی بوده است که در طول یک سال و نیم واحدها تکمیل شده است، مخصوصا اگر محاسبه کنیم کارهای خدماتی هم در کنار واگذاری زمین انجام شده است و قیمت هم طبق شرایط امروز برای کسانی که می‌خواهند صاحب مسکن شوند، قیمت مناسبی است.

* بسیار مهم است که ما شهرک‌ها را به معنای واقعی مسکونی کنیم، یعنی مردم با خدماتی که به آنها ارائه می‌شود، احساس سکونت و آرامش کنند.

* به نظر من بخش بسیار مهمی از مسکن و شهرسازی این است که شرایط فعلی و شرایط آینده مسکن در شهرهای جدید، کلانشهرها، باغ‌ها و مناطقی که باید برای حفظ محیط زیست باقی بمانند را ساماندهی کنیم.

* برای مثال خیابانی که مجموعا ۶ یا ۸ متر است اطرافش برج های حدودا ۲۰ طبقه ساخته شده است که با هیچ معیاری نمی‌خواند.

* متناسب با هشتادمین افتتاح که امروز انجام شد در مجموع ۵۱ هزار و ۲۳۰ واحد مسکونی شامل، ۲۸ هزار و ۵۱۸ واحد مسکونی، در سراسر کشور افتتاح شد. 

* در دولت دوازدهم تلاش مضاعفی برای مسکن به وجود آمد.

* برای زندگی آرام بعد از اشتغال و ازدواج مسئله مسکن برای مردم حایزاهمیت است. 

* اشتغال و مسکن امر مهمی برای زندگی است.

* دولت در این زمینه مسئولیت سنگینی را برعهده دارد تا تسهیلات لازم را برای مسکن  فراهم کند.

* یک سوم مسکن مهر توسط دولت قبل انجام شده بود و 770 هزار مسکن تکمیل شده بود که آن تعداد هم در خدمات ناقص بودند و دو سوم ان باقی مانده بود. 

* با آمدن مهندس اسلامی و تلاش ایشان مسکن مهر اکنون رو به اتمام است و امیدواریم در این روزهای پایانی پرونده مسکن مهر را به طور کامل جمع شود.

* یکی از تاکیدات دولت  احیای بافت  فرسوده و باز افرینی شهری بود در این زمینه تلاش زیادی انجام شد و 375 هزار و 232 واحد در بافت فرسوده احیا شد و 534 هزار  واحد تحت عنوان طرح اقدام ملی مسکن انجام گرفته است که از این رقم برخی زمین ها واگذار شده و خدمات در حال تکمیل است و 40 هزار از این رقم تکمیل شده و مشغول بهره برداری است.

* معماری ایران نظیر ندارد.

* همه اثری که در اصفهان می بینیم در سایه معماری خوب است.

* اگر طراحی و شهر سازی خوب نبود چنین اثری را شاهد نبودیم، این نشان دهنده اهمیت معماری و شهر سازی است. 

* دولت سرمایه ای که در اختیار دارد زمین است و باید زمین مناسب در جای مناسب را با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار دهد و خدمات لازم در اختیار آنها قرار گیرد. 

* نباید بگذاریم مراتع و جنگل ها و باغات تصرف شود.

* باید از زمینی استفاده شود که مناسب مسکن است.

* مکان یابی و معماری دو اصل مهم برای ساختمان است و همچنین بانک ها باید در این زمینه کمک کنند و به یاری جوانان بیایند. 

* وزرات مسکن باید تلاش کند تا این واحد های مسکونی به قیمت مناسب و ارزان در اختیار نسل جوان قرار گیرد.

* دولت موظف نیست خانه بسازد، تسهیلات باید بدهد.

* سرمایه دولت، فقط زمین است.

* اگر بتوانیم زمین مجانی در اختیار مردم قرار دهیم بخشی از مشکلات مسکن حل می شود.

* وزارت مسکن باید تلاش کند واحدهای مسکونی با قیمت کم در اختیار مردم قرار بگیرد.

* ما حداقل باید سالی 500 هزار واحد تحویل دهیم.

* در دولت یازدهم کار خیلی بزرگی در مورد منازل روستایی انجام گرفت و ساختمان ها مقاوم سازی شد.

* بازسازی تمام واحدهای آسیب دیده در سیل و زلزله در این دولت تکمیل شد.

مشروح اظهارات رئیس جمهور به نقل از ایسنا به شرح زیر است:

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه در دولت دوازدهم تلاش مضاعف برای مسکن به وجود آمد، اظهار کرد: مردم چه قبل و چه بعد از ازدواج مسئله مسکن و در کنارش اشتغال برایشان اهمیت دارد و در این زمینه دولت مسئولیت بزرگی به دوش دارد. ما در ابتدای کار نمی‌توانستیم کاری کنیم جز انجام تعهد دولت قبل در مورد مسکن مهر که دو سوم آن باقی مانده بود.

وی افزود: این کار سختی بود که محله‌های مسکونی را تکمیل کنیم و خدمات آب و برق و گاز و جاده و مدرسه را به این محلات برسانیم. ولی با آمدن مهندس اسلامی و تلاش ایشان از ابتدای کار این اقدام انجام شد و کار رو به اتمام است و چیزی از پروژه مسکن مهر باقی نمانده است.

روحانی با تاکید بر اینکه احیای بافت فرسوده هم از دیگر اقدامات دولت بود، اظهار کرد: در کنار رقم یک میلیون و سیصد و شصت هزار واحد مسکونی که ساخته شده، ۵۳۴ هزار واحد مسکونی هم تحت عنوان طرح اقدام ملی مسکن انجام شده که از این بین برخی زمین‌هایش واگذار شده و ۴۰ هزار واحد هم تحویل شده و در حال بهره‌برداری است.

رییس جمهوری با اشاره به اقدامات لازم برای امر مسکن در کشور اظهار کرد: اولین اقدام این است که طرح خوبی برای ساختن واحدهای مسکونی، شهرک‌ها و شهرهای جدید داشته باشیم که هرچه بهتر انجام شود، کار با سرعت و کیفیت بهتری پیش می‌رود.

وی با یادآوری معماری سازه‌های باستانی و تاریخی ایران در تخت جمشید و میدان نقش جهان، افزود: معماری در امر ساختمان‌سازی و توجه به فضا و تابش خورشید و ترکیب مصالح بسیار مهم است. گذشتگان ما ساختمانهای عظیمی ساخته‌اند که در مکان‌یابی آنقدر دقیق عمل کردند که الان در برابر باران، طوفان و زلزله مقاوم مانده‌اند.

روحانی یادآور شد: ما الان در تهران شاهدیم که برج‌ها و ساختمانهای بلندمرتبه‌ای را روی گسل‌ها ساخته‌اند. دولت باید سرمایه خود را که زمین است در جای مناسب و با توجه به وضعیت مردم در اختیار آنان قرار دهد تا زمین هایی در اختیار مردم قرار گیرد که مناسب خانه سازی باشد تا محیط زیست و جنگل‌ها نابود نشوند.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه واحدهای مسکونی باید با قیمت مناسب در اختیار جوانان قرار گیرد، گفت: اگر بخواهیم واحد مسکونی ضروری برای یک خانواده در نظر گیریم باید سالی ۵۰۰ هزار واحد مسکونی بسازیم که کار بزرگی است. البته دولت موظف نیست خانه را بسازد اما زمین و تسهیلات لازم را باید در اختیار بگذارد.

روحانی ادامه داد: واحدهای مسکونی را خود مردم باید بسازند این اشتباه است که دولت برود دنبال این کار. دولت باید وام و زمین و خدمات را در اختیار مردم بگذارد. پس قدم‌های مهمی را دولت باید بردارد و قدم‌هایی را هم مردم باید بردارند تا ان شاءالله مردم بتوانند صاحب مسکن شوند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما