کد خبر: 609071
تاریخ انتشار :

نامه‌نیوز بررسی کرد؛

حمله ترامپ به قلب جمهوریخواهان/ انتقام بزرگ سیاستمدار مفلوک از هم حزبی‌ها

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه‌نیوز: منابع خبری در آمریکا تاکید کرده اند که دونالد ترامپ قصد دارد حزب سیاسی تازه‌ای به‌نام «میهن‌پرست» تشکیل دهد.نشریهٔ وال‌استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه نوشت که ترامپ با شماری از متحدان و همسنگران خود دربارهٔ تشکیل حزب سیاسی گفتگو و اعلام کرده است در راستای شعار سیاسی‌اش یعنی «نخست آمریکا» مایل است حزب تازه را «حزب میهن‌پرست» بنامد.این خبر در حالی اعلام می‌شود که شماری از جمهوریخواهان از نقش دونالد ترامپ در تحریک مهاجمانی که در ششم ژانویه به ساختمان کنگرهٔ آمریکا یورش بردند به‌شدت انتقاد کرده‌اند.

اما آنچه سبب می‌شود جمهوریخواهان بیش از دموکرات‌ها از خبر تشکیل حزب «میهن‌پرست» نگران باشند، آن است که آرائی که به صندوق حزب احتمالی دونالد ترامپ ریخته خواهد شد، به قیمت لاغر شدن بدنهٔ رأی‌دهندهٔ جمهوریخواهان تمام خواهد شد.از سوی دیگر کارشناسان می‌گویند با حضور دو حزب کهنه‌کار و قدرتمند در عرصهٔ سیاست آمریکا تشکیل حزب سیاسی تازه برای رئیس جمهوری که با کناره‌گیری از قدرت بیش‌ازپیش به‌انزوا می‌رود، کار آسانی نیست.چنانچه شبکه یورونیوز گزارش داده است، گرچه تشکیل احزاب سیاسی تازه در ایالات متحده بی‌سابقه نیست اما این احزاب ثالث، باتوجه به آراء ناچیزشان، هیچگاه نتوانسته‌اند نقش تأثیرگذاری در سیاست این کشور داشته باشند.

در هر حال، تاسیس حزب جدید ترامپ( حزب میهن پرست)، به معنای تیرخلاص بر پیکره جمهوریخواهان خواهد بود. در این صورت، قطعا دموکراتها خواهند توانست تا یک دهه یا حتی بیشتر، قدرت را در کاخ سفید و کنگره در دست داشته باشند. برخی تحلیلگران معتقدند ترامپ تنها کسی است که به سبب بهره مندی از پایگاه اجتماعی در میان طرفدارانش( از جمله ملی گرایان افراطی و سفید پوستان ) و بهره مندی از ثروت لازم ( جهت تاسیس رسانه و ساختارهای تبلیغاتی-سیاسی جدید) قدرت تاسیس یک حزب جدید را خواهد داشت. آنچه مسلم است اینکه جمهوریخواهان، قطعا در مقابل چنین اقدامی خواهند ایستاد، اما چگونه؟! به نظر می رسد تنها راه ممکن برای جلوگیری از تاسیس حزب جدید ترامپ، استیضاح وی در کنگره باشد!

همان گونه که می دانیم، مطابق قانون آمریکا رئیس جمهور این کشور پس از خروج از قدرت هم می تواند استیضاح شود. نتیجه این استیضاح( در صورتی که رای بیاورد)،ممنوعیت مادام العمر فعالیت رئیس جمهور استیضاح شده از حضور در قدرت و معادلات سیاسی ، اجرایی و حزبی می باشد. به عبارت بهتر، در صورتی که کنگره برای همیشه ترامپ را از بازگشت به قدرت منع کند، او دیگر قدرت تاسیس حزب جدیدی را نخواهد داشت. با این حال ترامپ می تواند از اطرافیانش ( مانند مایک پمپئو ) که منع قانونی برای تشکیل حزب ندارند ، بخواهد تا تحت نظارت وی ، حزب متبوعش را تاسیس کنند.در اینجا، هدف ترامپ بازگشت به قدرت نیست، بلکه ایجاد بحران و چالش جدی برای سیاستمداران آمریکایی( مخصوصا جمهوریخواهان) می باشد.

مسئله دیگر، به عزم ترامپ جهت تاسیس یک رسانه مستقل در آمریکا باز می گردد.این اقدام، در واکنش به اقدامات شبکه "فاکس نیوز" علیه ترامپ صورت خواهد گرفت. ترامپ و همراهانش به شدت از شبکه فاکس نیوز (وابسته به رابرت مورداک) خشمگین هستند و هرگز تصور نمی کردند این شبکه تلویزیونی وابسته به جمهوریخواهان،به یکی از نمادهای شکست انتخاباتی ترامپ در انتخابات سوم نوامبر سال۲۰۲۰ تبدیل شود. نکته حائزاهمیت این که فاکس نیوز در انتخابات ریاست جمهوری سال۲۰۱۶ یکی از اصلی ترین کانون های خبری علیه هیلاری کلینتون و دموکرات ها محسوب می شد. این شبکه اولین رسانه ای بود که سال ۲۰۱۶ پیروزی ترامپ بر هیلاری کلینتون را اعلام کرد.فاکس نیوز قبل از پایان شمارش آرا در ایالت پنسیلوانیا بایدن را پیروز انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ اعلام کرد. اعلام این خبر از سوی فاکس نیوز، خشم ترامپ از این رسانه تندرو را دوچندان کرده، زیرا این رسانه، زودتر از دیگر رسانه ها (حتی رسانه های دموکرات) در فردای انتخابات شکست ترامپ در ایالت مهم آریزونا را نیز اعلام کرده بود. همین موضوع سبب شد تا ترامپ شخصا با رابرت مورداک تماس گرفته و با فریاد و خشم از او بخواهد تا خبر شکست وی در ایالت آریزونا را از خروجی شبکه فاکس نیوز حذف کند.خواسته ای که با مخالفت مورداک همراه شد! همین مسئله سبب شد تا ترامپ در نهایت تصمیم به تاسیس رسانه ای اختصاصی بگیرد که بتواند صرفا منعکس کننده مواضع و خواسته های وی و اطرافیانش باشد. به نظر می رسد حتی اگر ترامپ به واسطه رای اعضای مجلس سنا از حضور مجدد در مسند ریاست جمهوری و هرگونه فعالیت سیاسی منع شود، در تاسیس "رسانه اختصاصی" خود در آمریکا جدی خواهد بود.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما