کد خبر: 599443
تاریخ انتشار :

چرا بعضی افراد خیلی زود و مکرر بیمار می‌شوند؟

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

شاید فردی که همیشه ساعت ۷ تا ۸ شب می خوابد و یا در بیشتر وعده های خود از میوه و سبزیجات استفاده می کند شکایت کند که چرا با رعایت این سبک زندگی سالم، سالانه چندین بار با مشکلات سلامتی از جمله سرماخوردگی، گلودرد یا معده درد دست به گریبان می شود. پاسخ کوتاه به این سوال این است که: احتمالا چنین فردی سیستم ایمنی ضعیف تری نسبت به سایرین دارد.
دکتر هالی، پزشک بیماری های عفونی و داخلی در نیویورک در این باره می گوید: ‌من تعدادی مراجع کاملا سالم دارم که سالانه ۵ تا ۶ بار به عفونت دستگاه تنفسی فوقانی ـ سرماخوردگی یا آنفولانزاـ مبتلا می شوند و این در حالی است که سایر افراد که ظاهر سلامت‌تری دارند به انواع سخت تر چنین بیماری هایی دچار می شوند.
چند بار در سال بیمار می‌شوید؟
برخی افراد تصور می کند به طور ویژه در برابر بیماری های ویروسی و باکتریایی مقاوم هستند. دکتر فیلیپس، ایمونولوژیست در این زمینه تصریح کرد: مصونیت افراد به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال ژنتیک نقش مهمی در این مورد ایفا می کند. ژن های ایمنی-شناختی بسیار زیاد و پیچیده هستند و پاسخ ایمنی بدن شما به عملکرد ترکیبی آنها بستگی دارد.
متخصصان همچنین بر این باورند که فردی در میانسالی احتمالا در جوانی یا حتی قبل از تولد ، دارای ایمنی اکنونی خود بوده است. در دوران نوزادی و کودکی عواملی وجود دارد که ممکن است در رحم نیز وجود داشته باشد ، اما به طور کامل شناخته نشده اند. علاوه بر این ، عوامل محیطی مانند آلاینده ها و سموم نیز ممکن است به مرور زمان سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف کنند.
یکی از فرضیه هایی که درباره احتمال بیشتر ابتلای یک فرد به انواع بیماری ها ذکر می شود این است که هرچه فرد در سنین کودکی بیشتر در معرض انواع باکتری ها و ویروس ها باشد،‌ سیستم ایمنی قوی تر و باهوش تری خواهد داشت. دکتر فیلیپس توضیح می دهد که " تمیز نگه داشتن بچه ها بیش از حد معمول و استفاده از مایع در ضدعفونی کننده دست های آنان ممکن است بیش از آنکه مفید باشد، آسیب به همراه داشته باشد. "
علاوه بر این، عوامل سبک زندگی مانند استرس ، چاقی ، نوشیدن زیاد الکل و بهداشت ضعیف ، همه می توانند پاسخ ایمنی بدن شما را تضعیف کرده و منجر به عفونت های مکرر شوند.
چگونه سیستم ایمنی خود را تقویت کنیم؟
به این دلیل که ایمنی صرفا تحت کنترل شما نیست نباید احتیاط را کنار گذاشته و عادات سالم زندگی تان را از بین ببرید، برعکس. دکتر فیلیپس می گوید مواد مغذی موجود در میوه ها و سبزیجات مانند روی ، آهن و ویتامین C برای یک سیستم ایمنی سالم ضروری هستند ، همچنین اسیدهای چرب امگا 3 نیز لازم است.امگا 3 موجود در ماهی های چرب از جمله ماهی آزاد، تولید لنفوسیت ها را تقویت کرده و سلول های ایمنی که خط مقدم دفاع در برابر عفونت ها هستند را قوی می کند. پزشکان تاکید می کنند که بهتر است مواد مغذی محافظ سیستم ایمنی بدن را از طریق مواد غذایی دریافت کنیم تا از طریق مکمل ها.
همچنین خواب و ورزش کمک شایانی به تقویت سیستم ایمنی بدن شما می کند - خواه احساس کنید این عادت های سالم به نفع شماست یا نه. ورزش گردش خون را بهبود می بخشد. دکتر فیلیپس توضیح می دهد که افزایش گردش خون تولید آنتی بادی های ضد میکروب را افزایش می دهد، ورزش همچنین استرس را کاهش می دهد که به عملکرد سیستم ایمنی بدن شما آنهم در بهترین شکل ممکن کمک می کند.خواب یک زمان ترمیم کننده سلامت برای بدن است. دکتر فیلیپس معتقد است: هنگام خواب ، بدن پروتئین های ایمنی به نام سیتوکین ترشح می کند که به مبارزه با عفونت ها و کنترل پاسخ بدن به استرس کمک می کنند. بنابراین کمبود خواب می تواند منجر به کمبود تولید سیتوکین ها و سایر سلول های ایمنی محافظ شود و شما را در برابر عفونت آسیب پذیر کند.
بهترین کار برای تقویت سیستم ایمنی این است که به عادت های سالم و بهداشتی که قبلاً داشته اید پایبند باشید. اما به یاد داشته باشید که فقط به این دلیل که به نظر می رسد کمی مکرر مریض می شوید ، لزوماً به این معنی نیست که شما ناسالم هستید - فقط کمی برای ابتلا به بیماری مستعدتر هستید.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما