کد خبر: 601383
تاریخ انتشار :

علت و درمان تب دوره ای کودکان همراه با آفت دهان

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، سیستم ایمنی بدن وظیفه یافتن و از بین بردن موارد آسیب رسان به بدن، مثل باکتری‌ها و ویروس‌ها را دارد. این شامل باکتری و ویروس است. التهاب بخشی از پاسخ سیستم ایمنی بدن است که باعث فعال شدن سلول های سیستم ایمنی بدن می شود. این سلول ها موادی را ایجاد می کنند که به مغز فرمان بالا بردن دمای بدن را می‌دهد و در نتیجه بیمار، تب می کند. این سیگنال ها همچنین باعث قرمزی و تورم می شوند.

فعال شدن غیر طبیعی سیستم ایمنی باعث بروز دوره های تب و سایر علائم می شود. تب مارشال یا سندرم PFAPA گروهی از اختلالات است که به دلیل التهاب غیرطبیعی، ایجاد تب می کند و شایعترین بیماری در این گروه است.

علت و درمان تب دوره ای کودکان همراه با آفت دهان

علت سندرم PFAPA چیست؟

محققان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث PFAPA می شود. به نظر نمی رسد تب مارشال، برخلاف برخی از دلایل تب مکرر در کودکان، ارثی و با سابقه فامیلی باشد. محققان هنوز ژن مرتبط با تب دوره ای کودکان را شناسایی نکرده اند. زیرا دریافت پاسخ ایمنی متفاوت از عفونت طبیعی است. برخی از محققان معتقدند که عفونت می تواند یکی از دلایل تب دوره ای باشد. آنچه مسلم است، این است که تب دوره ای کودکان واگیردار نیست و از شخص دیگر منتقل نمی‌شود.

علائم تب مارشال چیست؟

کودکان مبتلا به تب دوره‌ای بارها و بارها تب‌های بالای 38.9 درجه سانتیگراد را تجربه می‌کنند. علائم رایج نیز شامل موارد زیر است:

 • زخم و آفت دهان
 • گلودرد همراه با قرمزی (فارنژیت)
 • بزرگ شدن غدد لنفاوی گردن (آدنیت)
 • لکه های سفید روی لوزه ها

توجه : آفت های مکرر دهان در کودکان گاه می‌تواند به علل متعدد دیگری باشد. برای آشنایی با عوامل محرک و همچنین درمان آفت کودکان از زبان متخصص پاتولوژی دهان ، کلیک کنید .

علائم کمتر شایع عبارتند از:

 • سردرد
 • درد مفصل
 • راش
 • درد شکم (شکم)
 • تهوع و استفراغ
 • اسهال

دوره‌های تب مارشال معمولاً چند روز تا یک هفته طول می کشد. این دوره‌ها ممکن است هر چند هفته یک بار بازگردند و در فواصل بین آن، کودکان کاملاً خوب هستند. کودکان مبتلا به PFAPA به طور طبیعی رشد می کنند.

علت و درمان تب دوره ای کودکان همراه با آفت دهان

تشخیص تب مارشال در کودکان

ابتدا پزشک اطفال، در مورد سابقه پزشکی و علائم کودک شما سوال می کند و معاینه جسمی را انجام می‌دهد. پزشک باید اطمینان حاصل کند که علائم در اثر بیماری دیگری مثل عفونت ، بیماری خود ایمنی یا سندرم تب دیگر ایجاد نشده است.

در حال حاضر هنوز آزمایشی وجود ندارد که بتواند PFAPA را تشخیص دهد. اما ممکن است نیاز باشد تا کودک شما آزمایشاتی از قبیل:

 • آزمایش خون
 • آزمایش گلبول سفید
 • میزان رسوب گلبول های قرمز (ESR)
 • پروتئین واکنش پذیر (CRP)

را برای تشخیص عفونت در بدن و التهاب عمومی انجام دهد.

همچنین کشت استرپ برای بررسی علت گلودرد، سی تی اسکن شکم و سایر تصاویر پزشکی و آزمایشات ژنتیکی برای بررسی سایر سندرم هایی که باعث ایجاد تب های مکرر می شوند ممکن است انجام می شود

پزشک کودک شما ممکن است نتواند فوراً تب مارشال را تشخیص دهد. در ابتدا ممکن است تشخیص به یک بیماری ویروسی ساده داده شود.

برای تشخیص تب مارشال به چه دکتری مراجعه کنید؟

یک روماتولوژیست کودکان اغلب PFAPA را تشخیص می دهد. برای تشخیص ، کودک شما باید حداقل 3 دوره تب داشته باشد. کودک شما همچنین باید ویژگی های اصلی تب دوره ای مارشال مانند ورم حلق و تورم غدد لنفاوی را نشان داده باشد. اگر کودک شما در بین دوره‌های تب علائمی دارد، تشخیص سایر بیماری‌ها احتمال بیشتری دارد. پاسخ مثبت به درمان (با داروهای استروئیدی) به پزشک کمک می‌کند تا تشخیص را نهایی کنند.

درمان تب دوره‌ای کودکان

پزشکان و محققان هنوز در تلاشند تا بهترین روش درمانی برای PFAPA را دریابند. درمان های احتمالی عبارتند از:

 • یک دوره کوتاه از استروئیدها که به کوتاه شدن دوره‌های تب کمک می کند.
 • داروهایی مانند سایمتیدین یا کلشی سین که به جلوگیری از عوارض بعدی در تعداد کمی از کودکان کمک کند.
 • جراحی برای برداشتن لوزه ها که ممکن است از بروز تب‌های بعدی در برخی از کودکان کمک کند.
 • داروهای تب‌بر مانند استامینوفن و پروفن نمی‌توانند پاسخ مناسبی به کاهش تب دهند اما باز هم به عنوان یک گزینه احتمالی مطرح هستند.

حتماً از پزشک کودک خود درباره عوارض داروها بپرسید. در حالی که استروئیدها دوره‌های تب را کوتاه‌تر می‌کنند اما ممکن است فاصله بین دوره‌ها را نیز کوتاه کنند. استفاده مکرر از استروئیدها همچنین می تواند عوارض جانبی مانند اختلال در خواب را ایجاد کند.

PFAPA علائم یا عوارض شدیدی ایجاد نمی کند. به همین دلیل، برخی از پزشکان ممکن است هیچ‌گونه درمانی را برای کودک تجویز نکنند. حتی بدون درمان ، تب مارشال معمولاً زمانی بعد از 10 سالگی متوقف می شود. در موارد نادر ، کودک ممکن است در بزرگسالی نیز علائمی داشته باشد ، اگرچه معمولاً کمتر اتفاق می افتد.

برای مشاوره با دکتر سمانه شیرانی متخصص دهان و دندان می توانید روی لینک زیر کلیک کنید :

https://drsamanehshirani.com

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما