کد خبر: 615980
تاریخ انتشار :

رازهایی که زبان بدن افشا می‌کند + جزئیات

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، زبان بدن به پیام‌های غیر کلامی اطلاق می‌شود که میان افراد توسط حرکات اعضای بدن و حالات صورت انتقال پیدا می‌کنند.

زبان بدن عبارت است از انواع شکل‌های ارتباط غیر کلامی یا رفتاری که یک فرد از طریق رفتار‌های فیزیکی خود، بدون آنکه با دیگران صحبتی بکند، ارتباط بر قرار کند. این رفتار‌ها می‌تواند مربوط به وضعیت و حالات بدنی (محل قرار گرفتن دست ها، پا ها، نحوه نشستن، ایستادن، راه رفتن، خوابیدن)، ژست‌ها (حالت ها)، حرکات و اشارات بدنی، نمایش‌های هیجانی صورت و حرکات چشم‌ها باشد.

تاریخچه زبان بدن

بر خلاف حرکات اشاره، زبان وابسته به فرهنگ است که در طول زمان و از فرهنگی به فرهنگی دیگر و از یک گروه به گروه دیگر به طور پیوسته در حال تغییر هستند، حرکات اشاره‌ای در زبان بدن و به خصوص در دست‌ها وجود دارد، که به فرهنگ وابسته نیستند و زبانی جهانی محسوب می‌شوند. آن‌ها در طول هزاران سال و در مسیر تکامل خود به شکل امروزی مورد استفاده عموم قرار می‌گیرند. آن طور که هر فرد در ارتباط، به طور ناخودآگاه و بنا بر شخصیتش، آن‌ها را به نمایش می‌گذارد و تا حدی معیاری است برای رفتار اجتماعی افرادی که از آن بهره می‌برند.

زبان بدن در مصاحبه و مذاکره

به احتمال قوی از این مسئله آگاه نیستید که افراد دور و برتان در حال خواندن زبان بدن شما هستند، و پیوسته راز‌هایی را در موردتان کشف می‌کنند. شما با یکسری حرکات که زبان بدن نامیده می‌شوند بخشی از درون خود را به نمایش می‌گذارید.

۱. ارتباط چشمی در صورتی که می‌خواهید زبان بدن شما نشان دهد که در حال گوش دادن به فرد دیگری هستید، ارتباط چشمی ایجاد کنید. اما آن را محدود کنید، نگاه پیوسته به فرد مقابل می‌تواند تهدید کننده به نظر برسد. جانین درایور (Janine Driver) نویسنده روزنامه نیویورک تایمز کتاب You Can't Lie to Me می‌گوید: "در مواقعی که بیش از ۸۰ درصد زمان به طرف مقابل نگاه کنید، فردی که با آن ارتباط برقرار می‌کنید، احساس ناراحتی خواهد کرد. کم نگاه کردن (۴۰ درصد یا کمتر) می‌تواند نشانه فریب باشد. عدد جادویی چیست؟ ۶۰ درصد یا کمی بیشتر از نصف. ارتباط چشمی با آن‌ها برقرار کنید، سپس نگاه تان را برگردانید و دوباره نگاه کنید. ۲. دست به سینه نشستن دست به سینه می‌نشینید؟ Allen Pease می‌گوید: دیگران ممکن است این حرکت را به عنوان احساساتی که شما دور از آنها، نا مطمئن، دفاعی یا مضطرب هستید برداشت کنند".

اما بازو‌های در هم قفل کرده هم مزایای خودش را دارد. درایور با خاطر نشان کردن اینکه این وضعیت می‌تواند انجام وظایف دشوار را بهتر کند، اشاره به پژوهشی کرد که طی آن از بزرگسالانی که دست‌های خود را در هم قلاب کرده بودند، خواسته شد که سوالات سخت ریاضی را حل کنند، مشخص شد کسانی که دست‌های خود را قفل کرده بودند نسبت به آن‌هایی که دست‌های شان روی میز بود، ۳۰ درصد بیشتر برای حل مسائل تلاش کردند. درایور اضافه می‌کند: "عمل در هم قفل کردن بازو‌ها با استفاده از هر دو سمت چپ و راست مغز، ایجاد کننده عملکرد شناختی بالا‌تر است".

در نتیجه دفعه بعد که شخصی با یک سوال سخت مواجه شد و بازو هایش را در هم قفل کرد فکر نکنید که دیوانه است، بلکه سعی می‌کند که بهترین پاسخ را بیابد.

۳. نشستن با پای جدا از هم (باز) درایور می‌گوید: وقتی شما اینگونه می‌نشینید یعنی در حال ساختن، مشخص کردن قلمرو و مسلط شدن به حوزه شخصی تان هستید. وی می‌افزاید: "افراد با قدرت، فضای بیشتری را برای خود در اختیار می‌گیرند".

۴. انداختن پا‌ها روی هم در صورتی که پا‌های تان را در هم قلاب کنید یعنی به حالت زانو روی زانو، یعنی شما اعتماد به نفس و تسلط دارید. این حالت که در زبان بدن به عنوان "شکل چهار" (figure four) شناخته می‌شود، طبق ادعای درایور زمانی شما به این صورت می‌نشینید در حال ایجاد کردن منطقه قدرت یا منطقه خنثی هستید. وی اضافه می‌کند: "ما سه ناحیه در بدنمان داریم و هنگامی که در حالتی باز و آزاد قرار می‌گیرند یعنی بدون استرس و ریلکس هستیم که این سه ناحیه شامل گودی گردن، ناف و اندام‌های جنسی می‌شود. درایور می‌گوید: زنان در مقایسه با مردان بیشتر به این شکل می‌نشینند.

قلاب کردن زانو‌ها در هنگام نشستن که به عنوان قفل پا شناخته می‌شود، می‌تواند به معنای عقب نشینی، عدم اطمینان یا ترس باشد که بیشتر در حین مصاحبه دیده می‌شود.

۵. دست به کمر ایستادن احتمالا فکر کنید این حالت "وضعیت سوپر من" نشان دهنده اعتماد به نفس طرف مقابل است، اما مراقب باشید، زیرا درایور می‌گوید، این وضعیت اغلب می‌تواند به عنوان حالتی تهاجمی برداشت شود. به دلیل اینکه شما فضای بیشتری را در اختیار دارید و با آرنج‌های تیز خود دیگران را تهدید می‌کنید و جلوی دیگران را می‌گیرید. حتی در صورتی که فقط یک دست خود را روی کمر بگذارید می‌تواند نشانه ترساندن دیگران باشد.

۶. دراز کردن دست برای دست دادن آداب دست دادن به رومیان باستان باز می‌گردد. در ابتدا مردم ساعد روی ساعد می‌گذاشتند و اکنون فقط کف دست روی دست دیگری می‌گذاریم. دست دادن نشانه اعتماد و خوش آمد گویی است در نتیجه در صورتی که اول دست تان را دراز کنید یعنی شما اعتقاد دارید که طرف مقابل از آن استقبال می‌کند و از ملاقات با شما خوشحال است. دست دادن زورکی با کسی که ممکن است از ملاقات با شما خوشحال نباشد می‌تواند منجر به ایجاد احساسات منفی نسبت به شما شود.

۷. لبخند زدن عادت لبخند زدن در طول مکالمه و ارتباط با دیگران پیامد‌های مثبتی را می‌تواند به همراه داشته باشد. هنگامی که به روی کسی لبخند می‌زنید، می‌توانید روابط تان را به طور فزاینده‌ای بهبود ببخشید. شواهد حاکی از آن هستند که لبخند و خنده سبب تقویت سیستم ایمنی بدن، دفاع بدن در برابر بیماری‌ها و ناخوشی ها، درمان بدن، ایده‌های فروش بهتر، جذب دوستان بیشتر و زندگی طولانی‌تر می‌شود. این تنها قسمتی از دلایلی است که شوخ طبع بودن یا قابلیت خندان دیگران، می‌تواند برای تعدادی از افراد جذاب باشد.

زبان بدن دست‌ها

۱. لمس کردن شیوه لمس دیگران، احساس تان را نسبت به آن‌ها نشان می‌دهد. هنگامی که با کف دست تان کسی را به طور کامل لمس می‌کنید، احساس گرما، آشنایی و علاقه را به طرف مقابل نشان می‌دهید. لمس کردن تنها با نوک انگشتان، نشانه‌ای از علاقه کم‌تر یا حتی کمی ناراحتی و رنجش باشد.

۲. باز کردن کف دست (رو به بالا) باز کردن کف دست رو به بالا به طور معمول روی سایر آدم‌ها تاثیری مثبت می‌گذارد. این حرکت به منظور به دست آوردن یا جوش خوردن یک معامله تاثیر گذار است.

باز کردن کف دست به همراه گشودن بازو ها، نشانه پذیرش، آمادگی و اطمینان است.

۳. باز کردن کف دست رو به پایین این حرکت در زبان بدن دست‌ها حاکی از اعتماد به نفس است، و نشان می‌دهد شما دقیقا می‌دانید در مورد چه چیزی صحبت می‌کنید -، اما همچنان ممکن است نشانه‌ای از عدم انعطاف پذیری و سخت گیری را نشان دهد.

کف دست رو به پایین با انگشتان باز حاکی از حس قدرت، تسلط و یا مبارزه طلبی است. هنگامی که یک شخص در حالی که با شما گفتگو می‌کند این حرکت را انجام می‌دهد، می‌خواهد نشان دهد ذره‌ای از جایگا‌ه اش عقب نمی‌رود و طرف شما باید نظر خود را تغییر دهید.

۴. بردن دست‌ها به پشت بردن دست‌ها به پشت معمولا نشان دهنده سطحی از اعتماد به نفس است، زیرا در این حالت بالا تنه کمی جلو می‌آید و قسمت‌های حیاتی بدن نمایان می‌شوند. این حرکت در اغلب موارد در مردان مشاهده می‌شود، با وجود اینکه بهتر است در اکثر موارد دستان تان در معرض دید بگذارید، اما در صورتی که نتوانید اعتماد به نفس تان را از طریق دست‌ها نشان دهید، استثنائا می‌توانید این عمل را انجام دهید.

۵. مشت‌های گره کرده مشت‌های گره کرده معمولا به صورت ضمنی نشانه استحکام اراده است - فرض کنید شخصی خود را برای مسابقه فوتبال یا مشت زنی آماده می‌کند. این حرکت می‌تواند حاکی از لجاجت و سر سختی باشد، دقیقا مشابه باز کردن کف دست به سمت پایین - البته کمی شدید‌تر از آن.

۶. دست روی قلب این حرکت حاکی از آن است که شخص می‌خواهد دیگران حرف اش را بپذیرند یا باور کنند. با این که قصد شخص از این حرکت، نشان دادن صمیمت است، اما لزوما نشان دهنده صداقت نیست. این حرکت تنها به این معنی است که "‌می خواهم صحبت‌های ام را باور کنید" (صرف نظر از آنچه که درست است یا خیر). این حرکت به معنی این است که "‌هر چه می‌گویم از قلب ام است‌".

۷. تکان دادن دست به صورت ساطوری این زبان بدن دست‌ها حاکی از تاکید و معمولا تحکم آمیز است. شخصی که به این صورت صحبت می‌کند یعنی تصمیم اش را گرفته است و احتمال تغییر در آن وجود ندارد.

۸. محکم گرفتن دست، فشردن دست گرفتن و فشردن دست با دست دیگر حرکتی است که به عنوان عملی آرامش بخش شناخته می‌شود. فردی که این کار را انجام می‌دهد احساس ناراحتی می‌کند، و یا ممکن است عصبی و وحشت زده باشد.

زبان بدن چشم

۱. نگاه به سمت بالا وقتی یک فرد به سمت بالا نگاه می‌کند، در اغلب موارد در حال فکر کردن است. به طور خاص، فرد ممکن است در ذهنش تصویری را خلق کرده باشد و بنابراین، این حالت چشم به خوبی نمایان گر فردی است که به شکلی خاص در حال تفکر است.

۲. نگاه کردن به سمت پایین نگاه کردن به یک فرد می‌تواند عملی از روی قدرت و تسلط باشد. اما منظور از نگاه به پایین، یعنی نگاه نکردن به فرد مقابل، می‌تواند نشانه‌ای از تسلیم باشد (به این معنی که من واقعا یک تهدید نیستم، لطفا به من آسیب نرسانید)؛ بنابراین نگاه کردن به سمت پایین نشانه‌ای از تسلیم و فرمانبرداری است. همچنین این حالت حاکی از آن است که فرد احساس گناه می‌کند.

۳. نگاه کردن به چپ یا راست قسمت بیشتری از میدان دیدمان در سطح افق است، بنابراین هنگامی که یک فرد به چپ یا راست نگاه می‌کند، احتمالا می‌خواهد نگاهش را از آن چه در برابرش قرار دارد، بر گرداند یا به چیزی نگاه می‌کند که نظر آن‌ها را جلب کرده است.

نگاهی کوتاه به سمت چپ یا راست می‌تواند نشانه‌ای از پرت شدن حواس و ارزیابی تهدید یا بررسی مسئله ای مورد علاقه باشد. این طرز نگاه همچنین می‌تواند نشان دهنده ناراحتی و رنجش نیز باشد.

منبع: فرارو

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما