کد خبر: 620774
تاریخ انتشار :

چرا عوارض جانبی واکسن کرونا در زنان شدیدتر است ؟

مطالعات انجام شده توسط پژوهشگران نشان می دهد که عوارض جانبی واکسن ها در بدن زنان بیشتر از بدن مردان است چراکه به طور طبیعی سیستم ایمنی بدن زنان پاسخ های ایمنی قوی تری دارند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

 بررسی های انجام شده روی سیستم ایمنی بدن زنان و مردان نشان می دهد که به طور کلی زنان نسبت به مردان از واکنش سیستم ایمنی قوی تری برخوردارند که این مسئله احتمالا افزایش عوارض جانبی را نیز در بر خواهد داشت.

به طور کلی عملکرد واکسن ها این گونه است که با قرار گرفتن یک عامل کوچک میکروبی (مانند ویروس یا باکتری) به بدن که تهدیدی برای بدن انسان است، سیستم ایمنی بدن آغاز به فعالیت می کند. در واقع این کار یک تمرین برای سیستم ایمنی علیه عامل مهاجم بوده و بدن فرد را قادر می سازد خیلی سریع تر و بهتر در برابر حمله واقعی واکنش نشان دهد. از سوی دیگر نوع این پاسخ ایمنی می تواند برخی از عوارض جانبی را نیز ایجاد کند.

از آنجا که سیستم ایمنی بدن همه انسان ها به عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، سن، جنس بیولوژیکی، بیماری های موجود و حتی میکروبیوم بستگی داشته و با هم متفاوت است بنابراین افراد مختلف نسبت به واکسن ها نیز پاسخ متفاوتی نشان می دهند. به گزارش سیناپرس، به عنوان مثال، یک سیستم ایمنی فرد سالخورده از حافظه خوبی برای مقابله با عوامل بیماری زا که قبلاً با آن ها مواجه شده، برخوردار است اما در مقابله با بیماری های جدید مانند کووید ۱۹ به خوبی عمل نمی کند.

به گفته پژوهشگران زنان دارای دو کروموزوم X هستند در حالی که مردان دارای یک مورد کروموزوم X و یک کروموزوم Y هستند. تحقیقات پیشین نشان داده است که بسیاری از ژن های کروموزوم X در ایمنی نقشی دارند و تفاوت های قابل توجهی بین جنسیت به شدت مشاهده می شود، بنابراین زنان پاسخ های ایمنی قوی تری دارند. این به معنای عوارض جانبی بیشتر در زنان و کمتر در افراد مسن است.

عوارض جانبی ممکن است با استفاده مواد کمکی مرتبط باشد. این مواد (مانند آلومینیوم) وقتی با خیال راحت به برخی واکسن ها اضافه می شوند، در صورت نیاز به پاسخ بیشتر از آنچه که واکسن هایی که میکروب ضعیف شده می تواند ایجاد کند، می توانند سیستم ایمنی را بیشتر تحریک کنند.

 اگر بعد از واکسن احساس سردرد، خستگی و حتی تب می کنید، این نشانه عملکرد سیستم ایمنی بدن شما است. این علائم فیزیکی واکنش بدن به واکسیناسیون حتی یک نام علمی هم دارند: واکنش زایی. البته بهتر است در این رابطه عناصر میکروبی واکسن را به طور کامل سرزنش نکنید چرا که در ایجاد چنین نشانه هایی عوامل دیگر شامل دوز تزریق، زاویه تزریق، اندازه سوزن آمپول، محل و سرعت واکسیناسیون و ....  می توانند نقش داشته باشند.

 

منبع: سیناپرس

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما