کد خبر: 627494
تاریخ انتشار :

پیشگیری از ابتلای کودکان به کرونا

فراگیری ابتلا به کرونا کودکان زیادی را هم درگیر کرده است؛ علائم و راه های پیشگیری از آن را در این مطلب مرور کرده ایم.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

این روزها کودکان بسیاری به کرونا مبتلا شده اند. هر چند به طور مشخص نمی توان عامل ابتلای زیاد کودکان را سویه دلتا دانست اما اصل افزایش ابتلای کودکان به کرونا غیر قابل انکار است. در این خصوص مدیر فنی سازمان جهانی بهداشت می گوید: «شواهد نشان می دهد که سویه دلتا که اولین بار در هند شناسایی شد، بیشتر در بین افرادی منتقل می شود که فاصله اجتماعی را رعایت نکرده اند. این مورد مشاهده نشده است که سویه دلتا مخصوص کودکان باشد و به طور خاص آنان را درگیر کند.» با این همه ابتلای کودکان در موج اخیری که در کشورمان ایجاد شده زیاد است. ادامه مطلب را در این زمینه مطالعه کنید:

سرعت انتقال بیشتر

علایمی مانند حالت سرماخوردگی، گلودرد، اسهال، استفراغ، بدن درد و سردرد ممکن است در کودکان مبتلا به کرونای دلتا دیده شود. دکتر «عبدا... کریمی»، متخصص بیماری های عفونی کودکان درباره وضعیت ابتلای کودکان به کرونای دلتا یا همان واریانت هندی ویروس کرونا گفت: «کرونای دلتا نسبت به ویروس اصلی و همچنین ویروس آلفا (واریانت انگلیسی ویروس کرونا) چند ویژگی دارد؛ یکی از ویژگی هایش این است که سرعت انتقال آن بسیار بیشتر و قدرت سرایت اش 60 درصد نسبت به ویروس آلفا بالاتر است. »

نکته مهم درباره ابتلای کودکان

 

نکته مهم تر این است که کودکان هم می توانند با ویروس دلتا درگیر شوند و ابتلا به این ویروس در کودکان هم ممکن است اتفاق بیفتد. کودکان به راحتی می توانند بیماری را به دیگران هم منتقل کنند؛ بنابراین هم سرعت انتقال ویروس کرونا، هم شدت آن و هم تعداد افرادی که درگیر می کند در گونه دلتا بیشتر است.

میزان مرگ و میر کم است

کرونا می تواند در کودکان هم منجر به بیماری شدید و حتی مرگ و میر شود. البته باید توجه کرد که میزان مرگ و میر کرونا در کودکان کم است اما موضوع مهم این است که کودکان در زنجیره انتقال قرار می گیرند.

بهترین شیوه پیشگیری

1- استفاده از ماسک ایمن ترین راه برای حفظ سلامت و مبتلا نشدن به ویروس کرونا ست هر چند احتمال ابتلای بیشتر کودکان و نوجوانان به ویروس دلتا تاکنون در مطالعات به عمل آمده اثبات نشده ، اما با این حال آکادمی اطفال ایالات متحده آمریکا به تازگی توصیه کرده است که تمام کودکان بالای دو سال از ماسک استفاده کنند. در سنی که کودک برای زدن ماسک همکاری می کند حتما از ماسک استفاده کنید.

2- کودکان را به مراکز شلوغ و پر تجمع نبرید و رعایت فاصله ایمن را به او آموزش دهید.

3- نکات بهداشتی استفاده از ماسک را به کودکان آموزش دهید.

4- از شست وشو و ضد عفونی دست های کودک غافل نشوید.

5- به علایم بیماری حساس باشید.

6- وسیله بازی و تفریح کودکان را در منزل فراهم کنید تا لازم نباشد به بیرون از منزل بروند.

7- در صورت ضرورت و اصرار زیاد فقط در زمان هایی کودک را برای بازی به بیرون از منزل ببرید که پارک محل زندگی تان خلوت است.

8- بعد از بازی حتما دست های کودک را بشویید و ضد عفونی کنید.

9- مطمئن شوید که کودک آب کافی می نوشد.

10- به برنامه غذایی کودک توجه و سعی کنید سیستم ایمنی او را تقویت کنید.

علائم

تب و لرز

علایم تنفسی مثل گلو درد، سرفه، تنگی نفس و درد قفسه سینه

علایم گوارشی مانند اسهال، تهوع، استفراغ و بی اشتهایی

از دست دادن حس های چشایی و بویایی

سردرد

بدن درد

ضعف و بی حالی

موارد اشاره شده از جمله علایم ابتلای کودکان به ویروس کروناست و والدین در صورت مشاهده هر یک از این علایم باید بلافاصله کودک خود را نزد پزشک ببرند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما