کد خبر: 613184
تاریخ انتشار :

کشف درشکه تشریفاتیِ دو هزار ساله+عکس

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

مقامات ایتالیایی از کشف یک درشکه تشریفاتی سالم در ویرانه‌های حومه شهر باستانی پمپئی خبر دادند.

درشکه آهنی، با تزئینات برنزی و قلعی (فلز قلع) در شمال پمپئی و آن سوی دیوار‌های این شهر باستانی کشف شد. این درشکه در اصطبل سالمی پارک شده که پیش این در آن بقایای سه اسب کشف شده بود.

مسئولان کاوش در شهر باستانی پمپئی، کشف این درشکه را یک کشف استثنایی توصیف کردند و گفتند که تاکنون نظیری در ایتالیا نداشته است و در وضعیت عالی حفاظت‌شده قرار دارد.

کشف درشکه تشریفاتیِ دو هزار ساله

شهر پمپئی در ایتالیا، سال ۷۹ میلادی با همه ساکنان خود، زیر خاکستر آتشفشان کوه وزوویوس دفن شد. این شهر که پس از این فوران مرگ‌بار به مدت ۱۵۰۰ سال مدفون شد، به طور اتفاقی در سال ۱۵۹۹ میلادی کشف شد.

این درشکه پس از فوران آتشفشان وزوویوس به رغم فرو ریختن دیوار‌ها و سازه‌ای که در آن قرار داشت، در امان مانده است و همچنین سارقان آثار باستانی که تونل‌هایی را به محل حفر کرده بودند، آسیبی به این درشکه وارد نکردند.

این درشکه در یکی از مهم‌ترین ویلا‌های باستانی حومه روم باستان (منطقه اطراف وزوویوس با چشم‌انداز پانورامایی از دریای مدیترانه) پیدا شده است.

باستان‌شناسان، سال گذشته در همین منطقه از حومه پمپئی، بقایای جسد دو تن را پیدا کردند که تصور می‌شود یک مرد ثروتمند و برده او باشد که سعی داشتند پس از فوران آتشفشان، از مرگ فرار کنند.

باستان‌شناسان معتقدند که این درشکه برای جشن‌ها و رژه‌های استفاده شده و شاید جهت انتقال عروس‌ها به خانه جدید خود نیز کاربرد داشته است.

پیش از این درشکه‌های معمولی (جهت حمل محصولات کشاورزی) در پمپئی کشف شده بود، اما بر اساس گفته مقامات باستان‌شناسی ایتالیا این نخستین درشکه تشریفاتی سالم است.

سال ۲۰۱۷ پلیس به وجود تونل‌های غیر قانونی در این مکان پی برد و این موضوع باعث شد که این ویلای باستانی کشف شود. دو تن که در خانه‌های اطراف این سایت باستانی زندگی می‌کردند، به اتهام حفر بیش از ۸۰ متر تونل در این محل، محاکمه می‌شوند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما